Milliyet Çocuk Dergisi Tarihçe

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
5Gk31R.jpg

Milliyet Çocuk Dergisi, 7 EKİM 1972 tarihinde 1'inci sayısı ile yayın hayatına başlamıştır.26 Mayıs 1976 senesinde yayınlanan 190 nolu sayı ile ilk dönem sona ermiştir. İlk sayısı 16 sayfa olarak başlamış;190'ıncı ve son sayısı 36 sayfaya kadar çıkmıştır.Yine son sayıda formatın bir sonraki sayıda değişeceği ilan edilmiş ve çizgiromanların tümü tamamlanarak ilk dönemin finali yapılmıştır.190 sayılık süre içerisinde iki defa Pembe Panter ilavesi vermiştir.İlk verdiği seri 14 adet,ikinci verdiği seri 13 adettir.İkinci verilen 13 adetlik seri karton kapaklı cilt olarak ayrıca da yayınlanmıştır.Milliyet çocuk ayrıca 190 sayılık seri içinde TATİL MAGAZİN ilavesi vermiştir.Derginin iki katı boyunda ortadan katlanarak dergi içine yerleştirİlmiş bu ek daha çok kız okuyucularına yönelik bir konseptedir.İçindeki çizgiromanlar TATLI CADI ve HANNA'dır.Çok fazla bilinmeyen bu ekler 16 adet yayınlanmıştır. Yine bu dönemde Milliyet Çocuk Dergisi'nin hediye ettiği Fatoş Oyuncaklarının imal ettiği Pembe Panter peluş oyuncaklar hep aklımızda kalmıştır.Dev boyutta verdiği Atatürk ve Mega boyda verdiği dört büyüklerin posterleri unutmayalım. Artık yarım kalmış çizgiromanılarını da; başlayacağını ilan ettiği yeni formatına taşımadan kendi içinde çok özel bir seri oluşmuştur.Seri ayrıca 12 adet karton kapaklı cilt içinde de satışa sunulmuştur.

1972-1976 yılları arasında çıkan 190 sayılık ilk dönemden sonra,1977 senesinde tamamen farklı ebat ve formatla yayınına 1 numaradan tekrar başlamış dergi.
1977 senesinin 21'inci sayısında HEİDİ ile Resimli Klasik dönemi başlamıştı.
1980 senesi 51 numaralı son sayısına kadar devam eden bu seri ben ve bir çoğumuzun bugün klasiklerin tamamını hissetmeden okumamıza sebep olmuştu.Daha sonra Resimli Klasikleri dergi içinden ayırarak 6'lı 29 özel cilt içinde toplayıp tekrar satışa sunmuşlerdır.Resimli Klasiklerin 9 adedi hariç hepsi bu ciltlerde toplanmıştır.Toplam 183 adet klasik yayınlanmıştır.1980 senesinde ayrıca ilave olarak 37 adet Çizgi Roman Dergisi ilavesi vererek bizleri adeta çizgiromana doyurmuştur.
1981-1986 üçüncü dönemde tekrar format değiştirmiş ve haftalık maceraları devam eden çizgiromanlar ile yayınına devam etmişti.
Sadece 1982 senesinde o sene dergi içinde yayınlanan çizgiromanların tam macera albümlerini ÖZEL SAYI adı altında 11 adet olarak, dergilerden bağımsız olarak aylık formatta yayınlamıştı.
1987 senesinde yine format değişmiş ilk sayıdan itibaren içeriğinde ki ,çizgiromanları ''Çizgi Roman Dergisi''adı ile ilave olarak vermiştir.Aynı yıl 47'inci sayıda bu ilaveler sonlanmış;48'inci sayıdan itibaren yine çizgiromanlar dergi içine serpiştirilmiştir.
1988 senesinde de aynı formatta devam ettikten sonra;
1989 senesinde ikinci Resimli Klasik denemesini yapmıştı.Ancak,bildiğimiz formatta değildi.Derginin yarısı kadar ebatta ve renkli idi bu seri.Yıl sonuna kadar yayınlanmıştı.Okunması çok kolay olmayan bu seri çok fazla hatırlarda da kalmadı.8'inci sayıdan 53'üncü sayıya kadar ilave verilmiştir.Toplam 46 daet renkli,küçük boy klasik yayınlanmıştır.
1990 senesinde ise çok radikal bir değişiklik yaptı dergi.Dev boyutta(Gırgır boyutunda) parlak kağıda basılı olarak az sayıda çıktı.Yıl içinde 25 adet yayınlanmıştır.Ücretli olarak satılan bu serinin son sayısında 3 ay sonra buluşmak üzere denilerek son sayı tescillenmiştir.Alıştığımız Milliyet ÇOCUK Dergisi'nden çok farklı olan bu seneye ait derginin büyük sayfalarında çizgiromanların bazılarının iki sayfası bir sayfaya basılmıştır.Çok uzak tarih olmamasına rağmen bu seneye ait dergiler sahaflarda tek,tük görünür.
1991 senesinde Milliyet Çocuk'tan hiç haber alınamadı.Bizler büyümüştük ve anlaşılan yeni nesil takip etmiyordu.
1992 yılında tekrar göründü Milliyet ÇOCUK.Ücretsiz gazete ilavesi olarak 8 sayı çıktı.En önemli özelliği o tarihe kadar yayınlanmamış olan 1,5 TEX macerasını ek olarak vermesiydi.Format biraz daha dar ebattaydı alıştığımızdan.Sessiz sedasız, haftaya buluşalım dilekleri ile;içinde ki çizgiromanları yarım kalarak 9'uncu sayı yayınlanmadı.
1993 senesinde tekrar yayına ara verildi.
1994 senesinde yeniden format değişti.Daha büyük boy ve kuşe kağıda basılı olarak ,gazete ile önce 15'ici yaı dahil ücretsiz verildi;16'ıncı sayıdan itibaren ücretli satıldı 27'inci sayıda sonlanan Milliyet Çocuk Dergisi ile bir tarih kapanmış oldu.Yine derginin devam etmeyeceğine dair hiç bir bilgi yoktu bu son sayıda.Yalvaç URAL'ın haftaya görüşelim dileği gerçekleşmemişti.
1994 senesinde yayınlanan 27 numaralı son dergi ile Milliyet Çocuk Dergisi 1982 senesinde yayınlanan 11 adet Özel Sayı dahil tam 936 sayı yayınlanmıştır.

Ben 190'lık ilk dönemi de çok beğenirim.Belki de çocukluğuma şahitlik ettiği içindir,Belki alternatifi olmadığı içindir.Belki Örümcek Adam içindir.
Belki tv olmadığı içindir.
Ama severim,

Çocuk dergileri çok önemli idi bizler için.Çizgiromanı o dergilerin sayfalarında öğrendik.36-50 sayfalık dergileri bir hafta okurduk.
Çok şanslıymışız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Sevgili Mistercaki'nin Milliyet Çocuk dergilerinden birisinin altına yazdığı yukarıdaki mesaj dergi ile ilgili önemli bilgiler içeriyordu. Daha fazla takipçimize ulaşabilsin diye ilgili mesajı kopyalayarak Milliyet Çocuk Dergisi başlığı altında sabitleme gereği duydum.

Kıymetli bilgiler için sevgili üstadıma teşekkür ediyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Ben de okudum Mistercaki dostumuzun bu yorumunu
Mest oldum, yapmakta olduğum taramayı bir yana bıraktım, barış çubuğu içtim, rep vereyim dedim...
Ama bu yorumu böyle değerlendirmek lazım, herkes görsün, okusun diye sabitlemek aklıma gelmedi
Yöneticilik böyle bir şey işte, herkesin harcı değil
Sağol sevgili Nihat, sana çok şey borçluyuz

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Sayın mistercaki'nin açıklamaları gerçekten çok güzel.

Bir zamanlar epey sayısını aldığım ve takip ettiğim ne yazkki bir çoğumuz gibi şu an nerde olduğunu bilemediğim dergilerim arasında.

Çizgi Adam

Yeni Üye
17 Eki 2014
85
442
Derginin 1979 yılı 10.sayısı "Uzay Çocukları" çizgi romanında bizler için sanki bir hazine gizli..
Rahmetli Mustafa Eremektar'dan müthiş bir öğüt:
"İyiler de cesur olmalı..En az kötüler kadar !"

1979_10_07_iyiler_de_cesur_olmali.jpg

pardus01

Yeni Üye
11 Şub 2016
1
3
183'mü 188 mi?

Merhaba,

Ben epeydir excell dosyasında yıllara göre roman isimlerini tarih sırasına göre girmeye çalışıyorum...

Benim hesaba göre 188 adet çizgi roman olması lazım?!

Ayrıca son sayı 12 Ocak 1981 nüshası olan KURTARMA olması lazım değil mi?

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Mistercaki bu müthiş yazınızı az önce fark ettim ve soluksuz okudum.

Elinize ve yüreğinize sağlık..

Bu arada bana göre Milliyet Çocuğun efsane dönemi; parlak yağlı kağıda basılı kapağa sahip, Dünya Klasiklerini verdiği dönemdir.

kerem85974

Yeni Üye
26 Ocak 2022
6
11
Ben üçüncü nesile yetiştim. Aldığım ilk sayının kapağında Tarzan vardı ve sırf o yüzden almaya başlamıştım. Son sayısına kadarda almaya devam etmiştim. Harika bir dergiydi.