Milliyet Çocuk Dergisi Tarihçe

Milliyet Çocuk Dergisi Tarihçe

Milliyet Çocuk Dergisi


Like Tree90Likes
 • 47 Post By Önder Çakı
 • 11 Post By direnc11
 • 9 Post By profesör
 • 7 Post By gandor08
 • 3 Post By Çizgi Adam
 • 3 Post By pardus01
 • 3 Post By Baltimora
 • 1 Post By ekreme
 • 1 Post By kerem85974

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.Aralık.2014, 12:57   #1
Onursal Üye
E-Dergi
 
Önder Çakı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Ağustos.2012
Mesajlar: 263
•Rep Puanı : 55478
•Rep Seviyesi :
Önder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond reputeÖnder Çakı has a reputation beyond repute
Standart Milliyet Çocuk Dergisi Tarihçe


Milliyet Çocuk Dergisi, 7 EKİM 1972 tarihinde 1'inci sayısı ile yayın hayatına başlamıştır.26 Mayıs 1976 senesinde yayınlanan 190 nolu sayı ile ilk dönem sona ermiştir. İlk sayısı 16 sayfa olarak başlamış;190'ıncı ve son sayısı 36 sayfaya kadar çıkmıştır.Yine son sayıda formatın bir sonraki sayıda değişeceği ilan edilmiş ve çizgiromanların tümü tamamlanarak ilk dönemin finali yapılmıştır.190 sayılık süre içerisinde iki defa Pembe Panter ilavesi vermiştir.İlk verdiği seri 14 adet,ikinci verdiği seri 13 adettir.İkinci verilen 13 adetlik seri karton kapaklı cilt olarak ayrıca da yayınlanmıştır.Milliyet çocuk ayrıca 190 sayılık seri içinde TATİL MAGAZİN ilavesi vermiştir.Derginin iki katı boyunda ortadan katlanarak dergi içine yerleştirİlmiş bu ek daha çok kız okuyucularına yönelik bir konseptedir.İçindeki çizgiromanlar TATLI CADI ve HANNA'dır.Çok fazla bilinmeyen bu ekler 16 adet yayınlanmıştır. Yine bu dönemde Milliyet Çocuk Dergisi'nin hediye ettiği Fatoş Oyuncaklarının imal ettiği Pembe Panter peluş oyuncaklar hep aklımızda kalmıştır.Dev boyutta verdiği Atatürk ve Mega boyda verdiği dört büyüklerin posterleri unutmayalım. Artık yarım kalmış çizgiromanılarını da; başlayacağını ilan ettiği yeni formatına taşımadan kendi içinde çok özel bir seri oluşmuştur.Seri ayrıca 12 adet karton kapaklı cilt içinde de satışa sunulmuştur.

1972-1976 yılları arasında çıkan 190 sayılık ilk dönemden sonra,1977 senesinde tamamen farklı ebat ve formatla yayınına 1 numaradan tekrar başlamış dergi.
1977 senesinin 21'inci sayısında HEİDİ ile Resimli Klasik dönemi başlamıştı.
1980 senesi 51 numaralı son sayısına kadar devam eden bu seri ben ve bir çoğumuzun bugün klasiklerin tamamını hissetmeden okumamıza sebep olmuştu.Daha sonra Resimli Klasikleri dergi içinden ayırarak 6'lı 29 özel cilt içinde toplayıp tekrar satışa sunmuşlerdır.Resimli Klasiklerin 9 adedi hariç hepsi bu ciltlerde toplanmıştır.Toplam 183 adet klasik yayınlanmıştır.1980 senesinde ayrıca ilave olarak 37 adet Çizgi Roman Dergisi ilavesi vererek bizleri adeta çizgiromana doyurmuştur.
1981-1986 üçüncü dönemde tekrar format değiştirmiş ve haftalık maceraları devam eden çizgiromanlar ile yayınına devam etmişti.
Sadece 1982 senesinde o sene dergi içinde yayınlanan çizgiromanların tam macera albümlerini ÖZEL SAYI adı altında 11 adet olarak, dergilerden bağımsız olarak aylık formatta yayınlamıştı.
1987 senesinde yine format değişmiş ilk sayıdan itibaren içeriğinde ki ,çizgiromanları ''Çizgi Roman Dergisi''adı ile ilave olarak vermiştir.Aynı yıl 47'inci sayıda bu ilaveler sonlanmış;48'inci sayıdan itibaren yine çizgiromanlar dergi içine serpiştirilmiştir.
1988 senesinde de aynı formatta devam ettikten sonra;
1989 senesinde ikinci Resimli Klasik denemesini yapmıştı.Ancak,bildiğimiz formatta değildi.Derginin yarısı kadar ebatta ve renkli idi bu seri.Yıl sonuna kadar yayınlanmıştı.Okunması çok kolay olmayan bu seri çok fazla hatırlarda da kalmadı.8'inci sayıdan 53'üncü sayıya kadar ilave verilmiştir.Toplam 46 daet renkli,küçük boy klasik yayınlanmıştır.
1990 senesinde ise çok radikal bir değişiklik yaptı dergi.Dev boyutta(Gırgır boyutunda) parlak kağıda basılı olarak az sayıda çıktı.Yıl içinde 25 adet yayınlanmıştır.Ücretli olarak satılan bu serinin son sayısında 3 ay sonra buluşmak üzere denilerek son sayı tescillenmiştir.Alıştığımız Milliyet ÇOCUK Dergisi'nden çok farklı olan bu seneye ait derginin büyük sayfalarında çizgiromanların bazılarının iki sayfası bir sayfaya basılmıştır.Çok uzak tarih olmamasına rağmen bu seneye ait dergiler sahaflarda tek,tük görünür.
1991 senesinde Milliyet Çocuk'tan hiç haber alınamadı.Bizler büyümüştük ve anlaşılan yeni nesil takip etmiyordu.
1992 yılında tekrar göründü Milliyet ÇOCUK.Ücretsiz gazete ilavesi olarak 8 sayı çıktı.En önemli özelliği o tarihe kadar yayınlanmamış olan 1,5 TEX macerasını ek olarak vermesiydi.Format biraz daha dar ebattaydı alıştığımızdan.Sessiz sedasız, haftaya buluşalım dilekleri ile;içinde ki çizgiromanları yarım kalarak 9'uncu sayı yayınlanmadı.
1993 senesinde tekrar yayına ara verildi.
1994 senesinde yeniden format değişti.Daha büyük boy ve kuşe kağıda basılı olarak ,gazete ile önce 15'ici yaı dahil ücretsiz verildi;16'ıncı sayıdan itibaren ücretli satıldı 27'inci sayıda sonlanan Milliyet Çocuk Dergisi ile bir tarih kapanmış oldu.Yine derginin devam etmeyeceğine dair hiç bir bilgi yoktu bu son sayıda.Yalvaç URAL'ın haftaya görüşelim dileği gerçekleşmemişti.
1994 senesinde yayınlanan 27 numaralı son dergi ile Milliyet Çocuk Dergisi 1982 senesinde yayınlanan 11 adet Özel Sayı dahil tam 936 sayı yayınlanmıştır.

Ben 190'lık ilk dönemi de çok beğenirim.Belki de çocukluğuma şahitlik ettiği içindir,Belki alternatifi olmadığı içindir.Belki Örümcek Adam içindir.
Belki tv olmadığı içindir.
Ama severim,

Çocuk dergileri çok önemli idi bizler için.Çizgiromanı o dergilerin sayfalarında öğrendik.36-50 sayfalık dergileri bir hafta okurduk.
Çok şanslıymışız.

Konu Melih41 tarafından (29.Eylül.2017 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.
Önder Çakı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 13:00   #2
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,453
•Rep Puanı : 1054687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili Mistercaki'nin Milliyet Çocuk dergilerinden birisinin altına yazdığı yukarıdaki mesaj dergi ile ilgili önemli bilgiler içeriyordu. Daha fazla takipçimize ulaşabilsin diye ilgili mesajı kopyalayarak Milliyet Çocuk Dergisi başlığı altında sabitleme gereği duydum.

Kıymetli bilgiler için sevgili üstadıma teşekkür ediyorum.
direnc11 isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 13:20   #3
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,016
•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart
Ben de okudum Mistercaki dostumuzun bu yorumunu
Mest oldum, yapmakta olduğum taramayı bir yana bıraktım, barış çubuğu içtim, rep vereyim dedim...
Ama bu yorumu böyle değerlendirmek lazım, herkes görsün, okusun diye sabitlemek aklıma gelmedi
Yöneticilik böyle bir şey işte, herkesin harcı değil
Sağol sevgili Nihat, sana çok şey borçluyuz
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 15:03   #4
Yönetici
 
gandor08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Ocak.2013
Mesajlar: 17,878
•Rep Puanı : 1269484
•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Standart
Sayın mistercaki'nin açıklamaları gerçekten çok güzel.

Bir zamanlar epey sayısını aldığım ve takip ettiğim ne yazkki bir çoğumuz gibi şu an nerde olduğunu bilemediğim dergilerim arasında.
__________________
gandor08 isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Aralık.2014, 18:23   #5
 
Çizgi Adam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.Ekim.2014
Mesajlar: 75
•Rep Puanı : 26860
•Rep Seviyesi :
Çizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond reputeÇizgi Adam has a reputation beyond repute
Standart
Derginin 1979 yılı 10.sayısı "Uzay Çocukları" çizgi romanında bizler için sanki bir hazine gizli..
Rahmetli Mustafa Eremektar'dan müthiş bir öğüt:
"İyiler de cesur olmalı..En az kötüler kadar !"


Çizgi Adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Şubat.2016, 15:09   #6
Yeni Üye
 
pardus01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Şubat.2016
Mesajlar: 1
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
pardus01 is on a distinguished road
Standart 183'mü 188 mi?
Merhaba,

Ben epeydir excell dosyasında yıllara göre roman isimlerini tarih sırasına göre girmeye çalışıyorum...

Benim hesaba göre 188 adet çizgi roman olması lazım?!

Ayrıca son sayı 12 Ocak 1981 nüshası olan KURTARMA olması lazım değil mi?
pardus01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Ekim.2016, 18:03   #7
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 8,982
•Rep Puanı : 224257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili Mistercaki bu müthiş yazınızı az önce fark ettim ve soluksuz okudum.

Elinize ve yüreğinize sağlık..

Bu arada bana göre Milliyet Çocuğun efsane dönemi; parlak yağlı kağıda basılı kapağa sahip, Dünya Klasiklerini verdiği dönemdir.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.

Baltimora isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Aralık.2016, 22:30   #8
Yeni Üye
 
ekreme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Şubat.2010
Mesajlar: 80
•Rep Puanı : 11133
•Rep Seviyesi :
ekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond reputeekreme has a reputation beyond repute
Standart
Selam tarzan maceralari kacinci sayilardaydi soylermisiniz teşekkurler
Lami Tiryaki bunu beğendi.
ekreme isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ocak.2022, 20:43   #9
Yeni Üye
 
kerem85974 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 26.Ocak.2022
Mesajlar: 6
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
kerem85974 is on a distinguished road
Standart
Ben üçüncü nesile yetiştim. Aldığım ilk sayının kapağında Tarzan vardı ve sırf o yüzden almaya başlamıştım. Son sayısına kadarda almaya devam etmiştim. Harika bir dergiydi.
Lami Tiryaki bunu beğendi.
kerem85974 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Milliyet Çocuk Dergisi 1977 Sayı 37 "penGO" Milliyet Çocuk Dergisi 7 21.Şubat.2021 06:54
Milliyet Çocuk Dergisi 1988 Sayı 27 BlackBishop Milliyet Çocuk Dergisi 4 06.Ağustos.2015 10:09
Milliyet Çocuk Dergisi 1985 Sayı 25 Tarantula Milliyet Çocuk Dergisi 4 12.Ocak.2014 19:43
Milliyet Çocuk Dergisi 1973 Sayı 061 ertuğrul Milliyet Çocuk Dergisi 2 15.Temmuz.2011 02:13
Milliyet Çocuk Dergisi 1973 Sayı 059 ertuğrul Milliyet Çocuk Dergisi 0 27.Ekim.2009 01:43


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:46

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.