Çizgi roman renklendirmeleri ve kaliteleri hakkında

hulktr

Yeni Üye
3 Ara 2019
16
181
Milliyet Çocuk Derlemeleri konusuna baktıysanız bilirsiniz, 1981-86 arasında yayınlanan Cimcime maceralarını yıl yıl bir araya getirip paylaşmıştım. Okurken ilginç şeyler fark ettim.

85 ve 86 senesinde 25'şer macera civarında yayınlanmış ve büyük kısmı eski maceraların tekrarından ibaret. Çok detaylı incelemedim, kısa sürede fark ettiğim bazı noktalar şöyle:

Mesela 3 kere yayınlanmış bir macera, iki farklı tercüme ve 3 farklı renklendirme ve sayfa başlığı uygulanmış.

Bazı maceralar 3 renk, bazıları 5 renk ile boyanmış, genelde özensiz. Bir iki tanesini İtalyan orijinali ile karşılaştırmak için ekledim, aradaki fark çok büyük. Sanıyorum baskı teknolojisinin kısıtlarından dolayı Türkiye'de orijinal renklerle değil, bir iki renkle rastgele boyayarak yayınlamışlar.

Diğer yandan bende birkaç tane de hiç renklendirilmemiş İtalyanca macera var, ilginçtir ki bunları renklendirip basmışız.

5 tane karşılaştırmalı görsel ekledim. Örneğin resim dersi masası çevresinde geçen çizimlerde en altta orijinal boyamada kıyafetler üzerinde aynı rengin farklı tonları verilmiş suluboya ile, yerli baskılarda tek ton var.

Anlaşılan satın alınan çizimler çini mürekkebi çizim olarak geliyor, sonra aydınger üzerine suluboya ile boyuyorlardı. Ya da hem renksiz çizim, hem de renklendirme katmanı ayrı geliyordu, ister orijinal renkleri ister kendi renklerini kullan diye. Baskı teknolojilerini bilmediğim için sadece tahmin ediyorum.

Ekli dosyalar

• cimcime-compare.jpg
    cimcime-compare.jpg
    110.7 KB · Görüntü: 65
  • cimcime-compare2.jpg
    cimcime-compare2.jpg
    99.1 KB · Görüntü: 64
  • cimcime-compare3.jpg
    cimcime-compare3.jpg
    113.6 KB · Görüntü: 57
  • cimcime-compare4.jpg
    cimcime-compare4.jpg
    111.9 KB · Görüntü: 52
  • cimcime-compare5.jpg
    cimcime-compare5.jpg
    107.4 KB · Görüntü: 52

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
Eserlerin basıldığı tarihteki teknoloji ve iletişim şimdi olsa ne güzel eserler ortaya çıkardı.

O zamanlarla bu zamanı bence karıştırmamak lazım. Acaba baskı yapıldığı anda ellerinde ne vardı, bir başka baskıyı yaparken malzemeleri neydi, biz millet olarak iyi yapılan işleri bile yeri gelir bozarız.

Dünyada ilk baskıyı yapan makineyi kurup çalıştıran İbrahim Müteferrika ama gelinen durumda malzemelerimiz dışarıya bağımlı, halbuki ham maddesi bizden.Adamlar bizden aldıklarını gene bize pazarlayabiliyorlar.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Yine de ben eski basım çizgi romanları daha çok seviyorum, şimdi tablet üzerinde çizimler bana pek doğal gelmiyor. Çizim ve renkler birbirine girmiş durumda. Ne varsa eskilerde var.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Eserlerin basıldığı tarihteki teknoloji ve iletişim şimdi olsa ne güzel eserler ortaya çıkardı.

O zamanlarla bu zamanı bence karıştırmamak lazım. Acaba baskı yapıldığı anda ellerinde ne vardı, bir başka baskıyı yaparken malzemeleri neydi, biz millet olarak iyi yapılan işleri bile yeri gelir bozarız.

Dünyada ilk baskıyı yapan makineyi kurup çalıştıran İbrahim Müteferrika ama gelinen durumda malzemelerimiz dışarıya bağımlı, halbuki ham maddesi bizden.Adamlar bizden aldıklarını gene bize pazarlayabiliyorlar.

Ufak ama oldukça önemli bir ayrıntı, İbrahim Müteferrika ilk defa matbaayı ülkemize getiren kişi (icat eden değil), tarih de 1720 civarı diye hatırlıyorum. Ne yazık ki bu tarih, matbaanın Avrupa'da keşfinden ve kullanıma girmesinden (Johannes Gutenberg, 1450 civarı) yaklaşık 300 yıl sonrasına denk geliyor. :)