Milliyet Çocuk Dergisi 1982 Sayı 28

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,961

tKsTEs.jpg

Tarama: haysal
Düzenleme: murats

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,961
VEEEeeee...
Bu paylaşım ile Milliyet Çocuk'ların 1982 yılı da,
bir şekilde Internet'te tüm sayıları paylaşılmış yıllar arasına katılıyor.

Üstüne üstlük, daha önce tüm sayıları paylaşılmış olan 1981 ve 1983 yıllarının
ortasına girerek, ilk defa, kesintisiz 3 yıllık bloğumuzu oluşturuyor.

Hatırlayacağınız gibi, geçen ay, Murtaza ve MisterNo ikilisi 1978 yılını
bitirerek, ilk defa, bitmiş ardışık iki yıldan oluşan zinciri yaratmıştı.

Şimdi de çok yakında 1977 yılını da bitirerek, bir üçlü ardışık yıl daha meydana getirecekler.

Milliyet Çocuk severler ve koleksiyoncuları için çok güzel günler bunlar..

Hepinizin ellerine sağlık. =)

.
.
Biraz da bu paylaşımdan bahsedeyim.
1982-28
Fazlasıyla sararmış, ıslanmış, kapağı karalanmış, yapışkan birşey yüzünden tam ortasından yırtılmış,
her sayfası üst ortadan büyükçe rutubet almış bir kopyadan tarandı. (İleride daha güzel bir kopya çıkar..)

Ama sayfa numaralarına bakarsak eksik sayfası yok. Sayfaları yırtık değil ve okunaklı.
Sayfaların tüm baskı renklerini de düzelttim.

En büyük çalışmayı ise kapak için yaptım. Daha önce hiç yapmadığım derecede büyük bir onarım yaptım hatta.
CBR içinde, sadece renkleri düzelmiş ama henüz rötuşlanmamış halini, ve final halini ard arda görebileceksiniz.
Çünkü haddinden çok bir düzeltme yaptım, (açıklayacağım), elimizdeki orjinal halinin de sizde olmasını istedim.

Şöyle ki,

Kapaktaki kocaman 'Korkut' yazısını, bütün sayfa etrafındaki büyük rutubet izini ve tüm kirlenmişlikleri,
ana resim üzerindeki diğer yapışkan artık izlerini ve kirleri, ve futbolcunun şortundaki kırmızı kalemle yapılmış
karalama noktalamaları temizlemek dışında,
asıl, ortadaki futbolcunun sırtında, bir etiket yapıştırılıp sökülmesi yüzüden oluşan büyük bir yırtık eksik
alan bulunmaktaydı.
Bunu tamamen rötuşlayarak baştan oluşturdum.
Oluştururken de forma numarası olarak 9 seçtim. Belki de gerçekte 8'di. Bilemem. :)

Aşağıdaki GIF'te, önce renklerin ilk soluk ve sarı halinden, nasıl doğru olduğunu hissettiğim renklere dönüştüğünü,
sonra da, tüm temizlemenin neleri ortadan kaldırdığını, ve futbolcunun formasının nasıl tamamlandığını göreceksiniz.

zkozCV.gif

Eğlenceli, ve geliştirici bir çalışmaydı benim için.

1982 yılının tamamlanmasında sevgili dostum Haysal'ın temini ve taramaları çok büyük yer teşkil ediyor.
Ona çok teşekkür ediyorum. Var olsun. Ve siz destekleyen, Milliyet Çocuk severlere de teşekkürler.

İyi okumalar,

Dostça kalın..

.

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,861
Emeği geçen dostlara gönül dolusu teşekkürler.
Eksiklerin tamamlanması sevindirici.
Elinize sağlık.

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,795
VEEEeeee...
Bu paylaşım ile Milliyet Çocuk'ların 1982 yılı da,
bir şekilde Internet'te tüm sayıları paylaşılmış yıllar arasına katılıyor.

Üstüne üstlük, daha önce tüm sayıları paylaşılmış olan 1981 ve 1983 yıllarının
ortasına girerek, ilk defa, kesintisiz 3 yıllık bloğumuzu oluşturuyor.

Hatırlayacağınız gibi, geçen ay, Murtaza ve MisterNo ikilisi 1978 yılını
bitirerek, ilk defa, bitmiş ardışık iki yıldan oluşan zinciri yaratmıştı.

Şimdi de çok yakında 1977 yılını da bitirerek, bir üçlü ardışık yıl daha meydana getirecekler.

Milliyet Çocuk severler ve koleksiyoncuları için çok güzel günler bunlar..

Hepinizin ellerine sağlık. =)

.
.
Biraz da bu paylaşımdan bahsedeyim.
1982-28
Fazlasıyla sararmış, ıslanmış, kapağı karalanmış, yapışkan birşey yüzünden tam ortasından yırtılmış,
her sayfası üst ortadan büyükçe rutubet almış bir kopyadan tarandı. (İleride daha güzel bir kopya çıkar..)

Ama sayfa numaralarına bakarsak eksik sayfası yok. Sayfaları yırtık değil ve okunaklı.
Sayfaların tüm baskı renklerini de düzelttim.

En büyük çalışmayı ise kapak için yaptım. Daha önce hiç yapmadığım derecede büyük bir onarım yaptım hatta.
CBR içinde, sadece renkleri düzelmiş ama henüz rötuşlanmamış halini, ve final halini ard arda görebileceksiniz.
Çünkü haddinden çok bir düzeltme yaptım, (açıklayacağım), elimizdeki orjinal halinin de sizde olmasını istedim.

Şöyle ki,

Kapaktaki kocaman 'Korkut' yazısını, bütün sayfa etrafındaki büyük rutubet izini ve tüm kirlenmişlikleri,
ana resim üzerindeki diğer yapışkan artık izlerini ve kirleri, ve futbolcunun şortundaki kırmızı kalemle yapılmış
karalama noktalamaları temizlemek dışında,
asıl, ortadaki futbolcunun sırtında, bir etiket yapıştırılıp sökülmesi yüzüden oluşan büyük bir yırtık eksik
alan bulunmaktaydı.
Bunu tamamen rötuşlayarak baştan oluşturdum.
Oluştururken de forma numarası olarak 9 seçtim. Belki de gerçekte 8'di. Bilemem. :)

Aşağıdaki GIF'te, önce renklerin ilk soluk ve sarı halinden, nasıl doğru olduğunu hissettiğim renklere dönüştüğünü,
sonra da, tüm temizlemenin neleri ortadan kaldırdığını, ve futbolcunun formasının nasıl tamamlandığını göreceksiniz.

zkozCV.gif

Eğlenceli, ve geliştirici bir çalışmaydı benim için.

1982 yılının tamamlanmasında sevgili dostum Haysal'ın temini ve taramaları çok büyük yer teşkil ediyor.
Ona çok teşekkür ediyorum. Var olsun. Ve siz destekleyen, Milliyet Çocuk severlere de teşekkürler.

İyi okumalar,

Dostça kalın..

.
Bizim sıralı listede 1982 yılı dokuz sayı eksik görünüyor. Sitenin arama sayfalarından da bulamadım bu sayıları.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,961
Bizim sıralı listede 1982 yılı dokuz sayı eksik görünüyor. Sitenin arama sayfalarından da bulamadım bu sayıları.

Evet, daha önce başka ortamlarda taranmış ve paylaşılmıştı o sayılar. Zamanla kayboldular muhtemelen. Kapanan bloglar ve kapanan forum siteleri sonucunda.. Ve asıl tarayıcıları da ya geri gelmediler sonradan açılan forumlara, ya da geldikleri halde tekrar upload etmediler hala.

İstanbul'a gittiğimde, disklerimden çıkarıp ben yollarım size hepsini. Ama onları açık alana, orijinal tarayıcılarından tek tek izin almadan upload etmem etik olmaz.

Bu arada; zaten Murtaza Üstad, başka yıllardaki hiç taranmamış ve paylaşılmamış sayıları bitirdikten sonra, 1982'nin sitemizdeki o eksiklerini de tamamlayacak. Onda tüm 1982 eksiklerinin olduğu bilgisine sahibim. Kendisi de 'dalya' paylaşımlarının sonuncusunda sanırım elindekileri yazmıştı.
Yani 1982, 'yeni taramalarıyla' diyar'da tam olarak yer alacaktır.
.
Benim mesajlarımda hep 'Internet'te İlk Kez' diye kastettiğim,
son on yıl boyunca, şu anda açık olan ve geçmişte kapanmış tarama forumlarında ve bir kaç blog'da taranmış/taranmamış tüm sayıları kapsıyor.
"Bir yıl tamamlandı" dediğimde de, bir şekilde, öyle ya da böyle, çeşitli kondüsyonlarda, o yılın bütün sayıları Internet'te paylaşılmış oldu'yu kastediyorum.

(İstanbul'a Perşembe/Cuma geçiyorum.)

EK EDIT:
Sıralı listeye baktım; hangi 9 sayı diye..
24-26-28 zaten dün ve bugün paylaştığım sayılar mesela. Altı sayı kalmış yani.
Taramada çıkmamış herhalde..

Son düzenleme:

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,795
Evet, daha önce başka ortamlarda taranmış ve paylaşılmıştı o sayılar. Zamanla kayboldular muhtemelen. Kapanan bloglar ve kapanan forum siteleri sonucunda.. Ve asıl tarayıcıları da ya geri gelmediler sonradan açılan forumlara, ya da geldikleri halde tekrar upload etmediler hala.

İstanbul'a gittiğimde, disklerimden çıkarıp ben yollarım size hepsini. Ama onları açık alana, orijinal tarayıcılarından tek tek izin almadan upload etmem etik olmaz.

Bu arada; zaten Murtaza Üstad, başka yıllardaki hiç taranmamış ve paylaşılmamış sayıları bitirdikten sonra, 1982'nin sitemizdeki o eksiklerini de tamamlayacak. Onda tüm 1982 eksiklerinin olduğu bilgisine sahibim. Kendisi de 'dalya' paylaşımlarının sonuncusunda sanırım elindekileri yazmıştı.
Yani 1982, 'yeni taramalarıyla' diyar'da tam olarak yer alacaktır.
.
Benim mesajlarımda hep 'Internet'te İlk Kez' diye kastettiğim,
son on yıl boyunca, şu anda açık olan ve geçmişte kapanmış tarama forumlarında ve bir kaç blog'da taranmış/taranmamış tüm sayıları kapsıyor.
"Bir yıl tamamlandı" dediğimde de, bir şekilde, öyle ya da böyle, çeşitli kondüsyonlarda, o yılın bütün sayıları Internet'te paylaşılmış oldu'yu kastediyorum.

(İstanbul'a Perşembe/Cuma geçiyorum.)

EK EDIT:
Sıralı listeye baktım; hangi 9 sayı diye..
24-26-28 zaten dün ve bugün paylaştığım sayılar mesela. Altı sayı kalmış yani.
Taramada çıkmamış herhalde..

24 ve 26'yı sıralı listeye ekledim.

1982 eksiklerinden 12, 13, 24 elimde dergi olarak var. Tarayıp ekleriz.

Diğer yılların eksiklerinden de elimdekiler şunlar;

1972-76 dönemi; 33, 49, 58,
1980-31, 1980-32, 1980-33, 1980-36, 1980-37, 1980-38, 1980-39, 1980-45.
1982-12, 1982-13, 1982-24.
1984-6, 1984-10, 1984-40.
1986-1, 1986-43.
1987-44.
1994-3, 1994-6, 1994-8, 1994-11, 1994-14.

Eldeki "Yaman"ların taranması bitti. Yukardaki sayılar kimsede yoksa Murtaza üstadla da paslaşıp, ufak ufak tarayıp yüklemeye başlayabilirim.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,961

1982 eksiklerinden 12, 13, 24 elimde dergi olarak var. Tarayıp ekleriz.

Diğer yılların eksiklerinden de elimdekiler şunlar;

1972-76 dönemi; 33, 49, 58,
1980-31, 1980-32, 1980-33, 1980-36, 1980-37, 1980-38, 1980-39, 1980-45.
1982-12, 1982-13, 1982-24.
1984-6, 1984-10, 1984-40.
1986-1, 1986-43.
1987-44.

Eldeki "Yaman"ların taranması bitti. Yukardaki sayılar kimsede yoksa Murtaza üstadla da paslaşıp, ufak ufak tarayıp yüklemeye başlayabilirim.

.
.

*
26 ve 28'i eklemişsiniz, 24'ü eklememişsiniz.
Ama önemli değil, nasıl olsa eklenir. Sadece bilgi amaçlı yazdım.

Sizin elinizdeki sayılar ile, Murtaza üstadın bir paylaşımında yazdığı onun elindeki sayıları çarpıştırdığımda şu bilgileri verebilirim diye düşünüyorum:

*
Murtaza üstad, 1982 eksiklerinin hepsinin kendisinde olduğunu söyledi.

*
1980-36, 1980-37, 1980-38, 1980-39, 1980-45
Bunlar Murtaza üstadda yok. Hatta henüz kimseden çıkmadı. Önceliğinize alırsanız, 7 yıllık bloğun tamamlanması için, 1980'i bitirmemiz için en güzel hamle olur. (Bir tek 49 çıkmadı henüz. Onu da bulsak.. Harika olacak. 1980'den diğer eksikleri Murtaza üstad şu sıralar paylaşıyor)

*
1984 yılı tüm eksikler Murtaza üstadda varmış.

*
1986-1, 1986-43
Bu ikisi Murtaza üstadda olduğunu duyduğum sayılar. Onda bu yıldan 27-40 arası ve 52 yokmuş.

*
1987-44
Bana gelen 8 adet 1987 içinde bu sayı yok. Bu da taranabilir bir sayı.

*
Bu grup şu anda bildiren hiç kimsede yok.

Teşekkürler. =)

EK: Bu arada, her zaman olduğu gibi, sadece taramaya vaktiniz var da, düzenleme için zamanınız kısıtlıysa, zevkle üstüme alabilirim düzenleme işlerini.

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,694
1980-36, 1980-37, 1980-38, 1980-39, 1980-45 Dediğiniz gibi Kudretsabancı üstadımız bu sayılardan başlarsa taramaya 1980 yılınıda aradan çıkarabiliriz.49. sayıyı temin eder tararım ben sorun değil.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mükemmellik böyle bir şey olmalı...
Olağanüstü bir restorasyon ile dergi gelecek kuşaklara kazandırılmış...
Teşekkürler sevgili murats...
Çocuk dergisi olmanın yanında tam bir çizgi roman şöleni...
Ayrıca star wars'un üçüncüsünün çekildiğini toplamda yedi tane olduğu,
Marcello Mastroianni'nin bir Türkü canlandırdığı Gabriella adlı filmde oynaycağı, 82 dünya kupası ve bir sürü konuda bilgi vermesiyle de eşsiz...

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,961
Mükemmellik böyle bir şey olmalı...
Olağanüstü bir restorasyon ile dergi gelecek kuşaklara kazandırılmış...
Teşekkürler sevgili murats...
Çocuk dergisi olmanın yanında tam bir çizgi roman şöleni...
Ayrıca star wars'un üçüncüsünün çekildiğini toplamda yedi tane olduğu,
Marcello Mastroianni'nin bir Türkü canlandırdığı Gabriella adlı filmde oynaycağı, 82 dünya kupası ve bir sürü konuda bilgi vermesiyle de eşsiz...

Çok teşekkürler Savok.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Üstat 9 dur o dokuz :)
Bu kadar harika düzenlemeleri görünce, yeni haliyle okumak için ayrı bir iştiyak oluyor açıkçası.Hatta yıllar sonra tekrardan milliyet çocukları okumak için indirmeye başladım.
O zaman ki çocuklar kadar şimdi ki bizim gibi çocuklar da şanslı.O enfes dergilere kıymet verip emek veren güzel yürekli insanlar var.
haysal ve murats dostlarımıza yürekten teşekkürler...

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,984
314,920
üstadlarım,
ilginiz ve yakın ilginiz için teşekkür ederim.
EL BİRLİGİ ve GÖNÜL BİRLİGİ İLE (hiç bir karşılık beklemeden) BİTİRECEGİZ.
Saygılarımla.