Milliyet Çocuk Dergisi 1982 Sayı 40

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
2018 yılında ilk paylaşım Milliyet Çocuk dergisinden.Uzunca bir süredir taranmış ancak fırsat bulup düzenleyemediğimiz dergilerden biri.Petranyus dostumuzla birlikte uzun bir süredir paylaşmayı düşündüğümüz bir çalışmaydı.Bu taramada dergiyi orjinal haliyle bıraktık renk ayarlarına dahi dokunmadık.Fazlalıkları kırpıp tuval ekledik o kadar.Hacmi biraz büyük göreceksiniz 600 DPİ taranınca ancak daha önce dediğim gibi tekrar 300 DPİ ye geri dönüş yapacağız.Ancak taranmış olanları bir bitirebilirsek.Asteriksler kaldı 2 adet birde Miki taraması yapmıştık forumda var ancak el atmışken onuda elden çıkartalım dedik yüksek çözünürlüklü alternatif bir tarama olarak bulunsun diye düşündük.
Bu taramaların düzenlemesi bittikten sonra Yüzbaşı Volkanlara bir el atma niyetindeyiz zamanında bir hayli biriktirmişiz forumda olmayan sayılar varmı bir kısa değerlendirme yapıp onları eklemeye çalışacağız.
Akşam yine bir aradaydık sevgili Petranyus'la.O da bu aralar yoğunluktan şikayetçi benim gibi dönemsel ve süreçsel bir yoğunluğun sevimsiz tesirleri altında ilerleme ivme kazanamasa da durmaktansa yürümek daha iyidir.Bu anlamda ben şahsen elimden geldiği kadar bir şeyler yazmaya çalışıyorum yada güzel ve faydalı işlerde motivasyon sağlama gayretindeyim.
Üstadla birlikte balkon muhafazası içinde yağmur altında çeşitli sohbetler yaptık.Kİtaplardan ve çizgi romanlardan bahsettik.Şiir ve şairlerden söz ettik.Üstad bu aralar hayli yazı yazmışsın takipteyim dedi.Can sıkıntısı dedim arada bir bir şeyler karalıyoruz.
Uzunca bir süre balkonda kahve ve çay eşliğinde gündemi geçmişi ve yarınları değerlendirdik.Gerekli gereksiz demeden gözden kaçan ayrıntıları irdeledik.Dış basınla birarada dünyada ki gelişmelerin kritiğini yaptık.Uzunca bir zaman diliminde sonra düzenleme işini de birlikte tamamladık.
Selamlarımızla.

Tarama ve düzenleme : ABOLARDİS&PETRANYUS

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Uzun soluklu bir külliyata bir nefeste sizler kattınız çok teşekkürler Petranyus ve Abolardis..

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,801
Çok teşekkürler bu güzel paylaşım için.ansiklopedi ekleri de varmı içinde Üstad :)..geçenlerde g.gidiyor üzerinden beş tane kadar milliyet çocuk dergisi aldım 1981 yılına ait.dergilere göz attığımda gördüm ki ansiklopedi ekleri bile içinde durmakta..benim için tam bir dejavu durumu oldu açıkçası :) .derginin o zaman verdiği Söylev-Nutuk eklerini biriktirmiş kitap kapağını da posta pulu karşılığı getirtmiş ve kendimce ciltlemiştim :) kitap halen durmakta. hey gidi günler..bi ara g.gidiyorda 1977-78-79-80 yıllarına ait dergiler ciltlenmiş olarak satılıyordu.çizgi romanları da içlerinde mevcut halde.2000 tl fiyatı vardı.az daha alacaktım ama fiyat düşmesini beklerken satıldı sanırım ilan kalktı :) .Arada temiz dergi buldum mu alacağım artık.bir de tarama işini yapabilsek zaman ve ekipman bulup :)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Sevgili Mister No dostumuza cevap veremedim yeni bakabildim sitemize Ansiklopedi eki zaten yer almıyor bildiğim kadarıyla Milliyet Çocuk dergilerini tamamlamamız çok önemli bir kültür hazinesi hayli mesafe var daha biz elimizden geldiği kadar devam edeceğiz umarım bir gün tamamlandığını görürüz emin olun inancım tam.Sevgili dostlara selam ve saygılarımızla.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,994
Teşekkürler dostlar.Bu dergiler çok önemli birer yayındı zamanında.Bir nesil onlarla büyüdü.
Yüzbaşı Volkan için yerimi ayırtayım şimdiden...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
CBR formantında olduğu için Display proğramlar ile açabilirsiniz.
Selamlar.