Milliyet Çocuk Dergisi 1983 Sayı 46

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Milliyet Çocuk 1983 Yılı sayı : 46 ile devam ediyoruz.Bugün biraz Kara Kaplan la uğraşınca fazla zamanımız kalmamıştı.Ancak bu saatlerde bitirebildik çalışmayı.Petranyus la gündemden oradan buradan ne bulursak konuştuk.Bir ara söz Edgar Allen Poe ya geldi.Morgue sokağı cinayeti romanından bahsettik.İyi bir çevirisini almıştık geçenlerde tam metin okuma devam etsede benimde katıldığım görüşe göre romanda geçen Auguste Dupin karekteri Arthur Conan Doyle nin dahi dedektifi Sherlock HOLMES ün prototipi sayılabilir.Bütün maceralarını bitirmekten üzüntü duyduğum bir kahraman yeni baştan bir kez daha okumayı düşünüyorum dedim Petranyus güldü.Bu arada klasiklerimizden balkonda sigara ve çay müteakip kahveye devam ettik.Petranyus sencede Arthur Conan dahi mi dedi ? Aynen öyle dedim.Aşılamaz eserler yazdı son noktayı koydu.Ondan sonra buna cesaret edebilen bile çıkmadı dedim bana göre Avrupa da bazı kötü taklitleri yazılsa da asla Sherlock Holmes olmuyor.Geçen sene okumuştum çağdaş yazarlardan birinin yazdığı Örümcek Ağında Dans adlı bir Sherlock hikayesi ama hiç beğenmedim.Edgar Allen Poe nun şiirleri de çok güzel Ozan Tagore nun Aşk a çağrı şiirleri yine insanın içine dokunan şiirlerdir.Petranyus la şiirlerden şairlerden bahsettik.Hürmetle andık bir çok ustayı.Şiir gelecekten geçmişe şimdiden anlara sonsuzluğun sonunu maziyi ve karanlıkta kalmış her duyguyu dehlizlerde saklanmış her olguyu dizelerle anlatma sanatı.İfade edilemeyen her şeyin ifade edilme sanatı.Zaman ilerledikçe düşünceler değil duygular belirleyici oluyormuş gerçekten.Bütün karmaşasına rağmen insan nasıl da duruluyor bazanda fırtınaları meltemlere çeviriyor.Biraz serinlemiş havada bir sigara daha yaktım karanlığa bana baktığı gibi baktım.Gecenin alelacele üşüşen yıldızlarına , karanlık mavisine , uyku çökmüş saatlerine belli belirsiz seslerine , tenhalaşan sokaklarına hepsinin ötesinde karanlıkta yüzen dünya gezegenine aşk olsun dedim her anında ayrı bir sanat her anında ayrı bir güzellik.Karanlığın bile ışık saçıyor aydınlığın saatleri gölgeliyor.Saklı hazineler gibi , bir şarkının içimize işleyen melodisi gibi...İyi okumalar ve iyi arşivlemeler.

Tarama ve Düzenleme : ABOLARDİS & PETRANYUS

Bu akşamki naçizane müzik tavsiyem
www.youtube.com/watch?v=ZUpxniZBb5s

Moderatör tarafında düzenlendi:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Kitap ve dergi taramalarında gerçekten farklı başlıklar altında konu açılması düzenlenmesinde sıkıntı yaratabilir doğrusu tek bir format kullanmak.
Milliyet Çocuk 1972-1994 arası liste hem bilgilendirici hemde hangi yıl kaç sayı yayınlandığı konusunda çok açıklayıcı olmuş.Ancak benim görüşüme göre 1982 yılında yayınlanan özel sayılar için Milliyet Çocuk derlemeleri dışında farklı bir başlık açılması daha iyi olur.Sitede bildiğimiz kadarıyla 1982 Yılı Tarzan 1 - Tarzan 2 ( naçizane biz eklemiştik yaptığımız en önemli işlerden biri olarak görüyoruz bu iki sayı bizim için çok mühimdi.Sayılarda malesef sayfa eksiklikleri vardı onu orjinal sayılardan tamamlamıştık.)bulunuyor yine Baytekin film özel sayısını forumda daha önce gördüğümü hatırlıyorum ancak bu aşamada arama yaparken bulamadım.Kısaca Milliyet Çocuk Özel sayıları için ayrı bir başlık açılabilirse bence çok iyi olur.Milliyet Çocuk Özel sayılar gerçekten yılına göre çok özel sayılardır.Yine derleme listesini yıllara göre sıralasak acaba daha mı iyi olur çok ta önemli olmasa da daha bir farklılık yaratabilir.Kendinize iyi bakın.Selamlarımızla.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,150
Çocuk dergilerinin yeri ve havası bir başkadır.
Her yaşa uygun konuları var.
Teşekkürler değerli dostum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
Sevgili Abolardis bu kondisyonda dergileri bulduğun için hem sen, bunları bize ulaştırdığın için biz de çok şanslıyız. Üzerinde hiç bir tahribat ve isim yazmayan yayınladığınız tüm sayıları arşivime alıyorum. Ne diyeyim, tek kelime ile harika iş çıkarıyorsunuz. Çok çok çok teşekkürler..