Milliyet Çocuk Dergisi 1983 Sayı 22

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Milliyet Çocuk 1983 Yılı Sayı : 22 ile Maratona devam ediyoruz.(Koşu devam ediyor.)Böylece ilk 22 sayı tamamlanmış oluyor.Bu tempoyla çok uzun süreceğe benzesede ilerleyen haftalarda vites yükseltmeye çalışacağız.Amacımız 52 sayılık koşuyu önce bitirmek sonra derece yapmaya çalışmak.Bu hafta dergiyi iki farklı şekilde sunmak istedik.Hem orjinal tarama göreceksiniz.Hemde işlenmiş haliyle parlatılmış şekilde.Kapak yine büyük usta Ömer MUZ imzalı.33 yıllık dergi olunca yıpranmalar olmasıda haliyle normal.Elimizden geldiği kadar en güzel görüntüyü elde etmeye çalıştık.Bazı bölümleri kare kare düzeltmeye çalıştık.Ben dergiyle uğraşırken sevgili Petranyus yanımda kahve içiyordu.Onunda görüşlerini alarak düzenledik.Kendisi ile günlük sohbetimizi yaptık.Karabala yı gösterdim oda çok beğendi.Renklendirmelere hayran kaldık.Bonelli bu çizgileri görmeli dedi.Aynen katılıyorum dedim.Dünya çapında bir çalışma olmuş.Hocam dedi günlük şiir yazıyorsun diye bana takıldı.Oda şiir tutkumu bildiği için pek garip karşılamadı.Yalnız dedi Can Yücel şiirlerinin bir kısmı tartışmalı farkındalık konusunda ki biliyorum dedim ama Can babaya atıf bile olsa yakışmış farketmez dedim.Atilla İlhan dan konuştuk biraz.Nazımdan , Neyzenden , Necip Fazıldan.Sıkıldık dertlendik balkona çıktık doğaya inat sigara yaktık.Kahve içtik.Biraz soğuyan havaya inat bir çakmak daha çaktık.Laf döndü dolaştı antik çağ Yunan felsefesine odaklandı.Ordan bir çırpıda çıktık skolastik felsefeye daldık yetmedi ardından rönesans ve reform hareketleri ile İtalya etkisini irdeledik.
-Medici ailesi olmasaydı bugün Avrupa olmazdı büyük ihtimalle
Aynen öyle dedi Petranyus.
-Avrupada bütün sanat , keşif ve bilimsel çalışmaların altında bu aileyi görüyoruz.Zenginliğin yüz akı.
Neden bizde bu iç dinamikler yok sorusunun cevabını aradık.
Karl Marks bile işin içinden çıkamamış Asya tipi Üretim tarzı demiş konuyu kapatmış diyince üstad tebessüm etti.Doğu toplumlarında iç dinamikler olmadığından değişim tedrici bazan durağana yakın.
Batının düşün yapısında ise kilise , reformistler , burjuvazi , kent soylular , feodaller , krallar , yoksul halk kitlesi bir dinamizm yaratmış bu etki bazan yıkıcı olsada sonuç ortada.
Katılıyorum dedi.Ancak Masonik etkileri unutmamak lazım.Onlarda bir çok gelişimin temelinde varlar.Ortadoğu ve uzakdoğu nun bilgilerini hemen kabul edip harmanladılar.Marco Polo seyahatnamesinden bahsettik.
Marco 18 -20 civarında Çin e gitmiş babası ve amcasıyla bir haylide uydurma olduğu batılılar tarafından kabul edilen öğelerle yorulu hikayeleri duyum ve hayal gücü ile yorumlayarak sunmuş.İbni Batuta ondan daha fazla yer gezmesine rağmen fazlaca tanınmaz dedim.Öyle dedi.Gerçi Ahmet İbni Fahdlan seyahatnamesinden 13.Savaşçıyı yaptılar ama yetmez.Yetmez gerçekten dedim seyahatnamenin bir çok parşömeni İstanbul da bulunsada biz değerini bilip de romanlaştıramadık.
Evliya Çelebi ilk sosyal tarihçi olarak kabul eder Halil İnalcık hoca ama neredeysa alaya alınır abartıları nedeniyle neymiş padişah tahta çıktığında dünyayı boynuzunda taşıyan öküzler bile merasimden etkilenerek gürültü yapılmasından rahatsız olmuş.( birazda mealen ) Aslında dönemin anlatım şekli abartı yani bir biçimde Çelebi öyle bir dil kullanmak zorunda.
Peki dedi Petranyus bu beyin ameliyatı olayına ne diyorsun valla ben inanıyorum dedim.Beyan esastır.Güldü.Niye olmasın ki dedim.Olabilir yani.
Yani .
Havada soğudu biraz Allahtan içerden çay takviyesi yapılması ile biraz ısındık.Atlantis in bir macerasında İbni Batuta da geçiyor du hatırladınmı diye sordum
Evet dedi o zamanlar fazla dikkatimizi çekmesede senaristler müthiş iş çıkartmışlar.
Konuşma ilerlesede üstad dedim hadi gidip paylaşım işini bitirelim.Dün sağanak vardı forumda karambole gitmesin diye paylaşmak istemedim.Ego ha dedi.E dedim biraz olsun yani.Şaka dedim hazır değildi zaten.

HAM TARAMA

PARLATILMIŞ TARAMA

Tarama : Abolardis Yanımda çay içen muhterem : Petranyus

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Sayın abolardis tek başıma ben bu Milliyet Çocukları bitireceğim gerekirse diyorsunuz anladığım kadarıyla :)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Bu dergiler konusunda elimizden geleni yapmaya çalışacağız.Yaklaşık 25 sayı kaldı galiba sitede daha önce eklenenler var ama biz tekrar yorumlayacağız bütün sayıları.Bu haftaki sayı taraması da bitti çarşamba günü düzenlemesi devam ediyor.Bu arada öğle arası tarama yapıyorum bir taraftan siteye bakarken.Arada farklı bir şeyler paylaşalım düşüncesiyle.Kıstas elimden geldiği kadar.Selamlarımızla değerli düşünceleriniz içinde ayrıca teşekkür ederiz.