'Milliyet' Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi Cilt 23-24

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,535

Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi C-23.pdf 53 MB

Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi C-24.pdf 53 MB

Bitti. Bu ansiklopedileri bana gönderen Platontona teşekkür ederim. Ansiklopedinin bazı hataları var. Onlar ansiklopedinin kendisinden kaynaklanıyor. Mesela renklerin bazen soluk olması , cilt kesimlerinin eğri olması , fazla kesim vb. gibi bazılarını mümkün olduğunca düzeltmeye çalıştım. Ansiklopedi yaklaşık olarak onüçbin sayfa olduğu için biraz uğraştırdı.
Bu ansiklopediyi de taradım bitirdim. İçimde büyük bir huzur var, bana büyük bir iş yapmışım gibi geliyor. Bitirdiğim bu ansiklopediyi şişe içine koyup tarih okyanusuna saldım kim bilir hangi karaya veya kıtaya sallana sallana gidecek. Şimdilik tarayan kişi biliniyor ama bir müddet sonra bu site de, bir çok site gibi internetten kalkacak. Bu sitedeki pdf ler başka siteler de başka isimler altında yeniden internette olacak. Tarayanlar hiç bilinmeyecek. Kendimi tarih de yaptığı resimleri duran ama kendi bilinmeyen ressamlar gibi veya yaptığı heykelleri duran ama kendi bilinmeyen heykeltıraşlar gibi ve buna benzerleri gibi bende taradığım ve pdf ye çevirdiğim bu ansiklopedilerle isimsiz olarak hatırlanacağım. Öyle inanıyorum. Belki gelecekte diyecekler; adamlar, amma uğraşmışlar tek tek sayfaları tarayıp pdf denilen nesneye çevirmişler. Halbuki şimdi sadece düşünerek istediğimiz gibi kopyalayabiliyoruz. Anında karşımızda görebiliyoruz. Bazen de kendimi ansiklopedi tarama işi bitip pdf ye çevrildiği zaman macerası bitmiş sevdiklerine geri dönen çizgi roman kahramanı gibi hissediyorum. Tıpkı Tarkan’nın dağlardan vadilerden bozkırlardan atı ile hızla geçip gidişini Tarzan’nın ormanda bağırışını, Tommiks’in Meksikalı kaçakçılarla mücadelesini, Tolganın alaycı gülümsemesini, Hızır beyin kılıcını Teksas’ın İngilizlere oyunlarını Teks’in Kızılderili dostları ile birlikteliğini vb. yaşıyorum. Kumkapı da ispirto da satan çizgi romancı sava amcanın dükkanına girdiğim zamandaki ispirto kokusu hala burnumdadır. Bu benim hatıram ben ölünceye kadar benimle birlikte olacak. Sadece ben bileceğim. Herkesin hatırası kendinedir. Herkes hatıralarını ölünceye kadar unutmayacaklar. Kumkapı istasyonu geçidin de, okuduğum çizgi roman kitaplarını satardım bazen de ispirto da satan sava amcaya satardım. Pahalı alıp ucuza satardım. Kumkapı da oturduğum için Eminönü’nü Fatih’i Üsküdar’ı filan iyi bilirim oralar tarih kokar. Eski tarihi camilerin bahçelerinde mezarlar olur o mezarların taşları kimi devrilmiştir kimi de artık okunmaz hale gelmiştir. O kişiler ölmeden önce kim bilir ne hayalleri vardı. Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi hayatlarına devam ederlerdi. Bazen hayal ederim onların düğünlerini günlük yaşayışlarını çalışmalarını, bir araya gelip konuşmalarını oturup kalkmalarını ama şimdi hepsi birer hayalden ibaret oldular, kimse kendilerini bilmiyor. Ansiklopedi bu hayalleri bir nebzede olsa gözümüzün önüne getiriyor. Ansiklopedilerde her türlü bilgi var. Diyeceksiniz ki internette de her türlü bilgi var. Doğru ama internetin anası, atası, ecdadı ansiklopedidir. Ansiklopediyi bir sefer aldın mı sonrası ücretsizdir. Sana sürekli hizmet eder. Enerjiye yani elektriğe ihtiyaç duymaz. Vur başına al bilgiyi hem de elden geçmiş bilgidir. Ansiklopedide sen bilgiye hakimsindir. İnternette ise bilgi sana hakimdir. Ansiklopediyi okurken , karıştırır iken kendine özgüvenin vardır, şahsiyet sahibisindir. İnternette bilgi araştırır iken milyonlarca insandan birisindir. Varlığın yokluğun belli bile olmaz. İnternette bilgi kirliliği olabilir. Yanlış bilgi olabilir. İnternette bilgi arar iken biraz bilgi de lazımdır. Ansiklopedide öyle bir şeye gerek yoktur. İkisinin arasındaki fark , çizgi film ile çizgi roman gibidir. İnternet’e karşı filan değilim. Sakın öyle anlaşılmasın. Zaten günümüzün bilgi hızına da ansiklopedilerin yetişmesi mümkün değildir. Ansiklopedinin tadı başka yeri başka internetin tadı başka yeri başkadır. Taramış olduğum veya taradığımız bu ansiklopedilere birazda bu gözle bakın. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Üstadım yapmış olduğunuz iş gerçekten çok zor ve herkesin altından kalkabileceği bir şey değildi; büyük özveri ve emek istiyordu. Evet, zamanla bu ansiklopediyi sizin taradığınız unutulacak ama evrene yaydığınız o pozitifi enerji sonsuza kadar dolaşacak. Olaya bir de bu açıdan bakmak lazım. Bu zamana kadar " 'Milliyet' Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi" başta olmak üzere, diyarımıza kazandırdığınız tüm paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize ve yüreğinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla..

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,535
Baltimora kardeş övgüleriniz için teşekkür ederim. Bu kitap siteleri olmasaydı, bunları burada paylaşamazdık . Hepimiz bu işlerin bir kenarından tutuyoruz. Hepinize teşekkür ederim.

raak

Kıdemli Üye
8 Mar 2014
146
291
Ben orijinal fasiküllerini alıp biriktirmiştim. O zamanlar ne zor şartlar altında biriktiriyorduk, hey gidi günler hey. Üstadım emeklerinize sağlık, başladığı işi tam bitirenlere sonsuz saygılar, teşekkür ederim.

olcayos

Yeni Üye
15 Kas 2011
3
2
Emeğiniz sonsuza adar yaşayacak. Sizler
bizim için eli öpülesi bir insansınız. Bunca emeğe ve alın terine ne denir bilemedim. ALLAH razı olsun. Sağlıkla kalın