Mandrake Tay Yayınları Fasikül 2.Seri(100 Lira-150 Lira Arası)Sayı 001

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
mc4jw7jg.png

Mandrake-F2-1-i.png

Mandrake-F2-1-j.png

Flaccus Albinus Alcuinus

Teolog, misyoner ve bir şair olan Alcuinus ' A.D. 735 - A.D. 806 ', serbest sanatlar alanına alçakgönüllü katkılarda bulunmuştur:

Gramer ' Grammatica ', De orthographia ' Doğru yazım üzerine ', De dialectica ' Diyalektik üzerine ', Dialogus de rhetorica et virtulibus ' Hitabet ve erdemler üzerine bir diyalog '

Fakat gerçek anlamda felsefi sayılabilecek tek eseri vardır:

Ruhun aklı üzerine ' De animae ratione '

Bu eserdeki temel fikirler, Augustinus' tan alınmıştır...Alcuinus, Augustinus' ta Yeni-Platoncu bir psikolojiyle yoğunlaştırılmış fikirleri basit hallerine indirgedikten sonra seçerek sınıflandırmış, Augustinusçu ve Plotinusçu duyum öğretisini tekrarlamıştır... İnsan, bedeni kullanan bir ruhtur ve duyular, bedende olup biteni ruha haber veren habercilerdir; fakat duyumları ve görüntüleri kendi içinde bizatihi şekillendiren ruhtur... Duyumu ruhun bir edimi olarak kabul etmek Platon' un Alkibiades' te sunduğu, Plotinus' un Platon' dan aldığı ve Augustinus' un da Plotinus' tan aldığı insan tanımını açıkca kabul etmek anlamına gelir...

Saint-Martin de Tours manastırındayken, Charlemagne' a yazdığı bir mektup, ilgi çekicidir...' Charlemagne, Alcuinus' u yanında tutmuş, talebesi olmaktan ve onu üstad kabul etmekten şeref duymuş ve eğitim vermesi için ona Saint-Martin de Tours manastırını vermiştir... '

Anavatanımda sahip olduğum ve üstadım Aelbert veya benim tarafımdan toplanmış birçok kitaptan maalesef burada mahrum bulunmaktayım. Hiç bitmek bilmeyen hikmet aşkınızın size, öğrencilerimden bazılarını İngiltere' ye gönderip, bu İngiliz çiçeklerini Fransa' ya getirtmek konusunda ilham vermesi için, bunları zatı şahanelerine söylüyorum. Böylece cennet bahçesi sadece York' a kapalı bir bahçe ' hortus conclusus ' gibi kalmaz, cennet ağacının bir filizi gibi bu Fransa Touraine' inde de serpilir. O zaman doğu rüzgarı essin Loire' ı bahçelerine ve her yer onun kokusuyla dolsun.

Aşağıda bir özeti verilen kitabesinde ise, Alcuinus' un, bu defa rüzgarı bir tehdit olarak algıladığını görüyoruz ki, bu da kitabımızın temasıyla uygun olduğunu göstermez mi ki_?... : )

Alcuin' in kitabesi ' Epitaphium Alcuini '

işte, ben sana yalvarıyorum, bir an gezgin için duraklıyorum. ' hic, rogo, pauxillum veniens subsiste, viator. '

ve senin kalbinde sözlerimi düşünüyorum, ' et mea scrutare pectore dicta tuo, '

toz toprak içindeki aç kurt yakında hangisini yiyip yutacak? ' quod mox esuriens pulvere vermis edet? '

tehdit eden rüzgar geldiğinde çiçeklerin mahvolduğu gibi, ' ut flores pereunt vento veniente minaci, '

Alcuin' di benim adım ve bilgelik bana her zaman aziz oldu, ' Alchuine nomen erat sophiam mihi semper amanti, '

' sen bu yazıtı sessizce okuduğunda, benim için de dua et. ' pro quo funde preces mente, legens titulum. '

Abdullah' ın " Neler gördün Mandrake, söylesene! " sorusuna Mandrake' nin yanıtı " Huzur dolu bir görüntü... Çiçeklerle çevrili pırıl pırıl bir şato!. ", akla ister istemez Mukaddes Eski Yazıtları " inscriptiones latinae Christianae veteres " getirmekte...

Ahd-i Cedîd ne diyordu_?...

Intrate per angustam portam: quia lata porta, et spatiosa via est, quæ ducit ad perditionem, et multi sunt qui intrant per eam. ' Novum Testamentum, Evangelium secundum Matthæum, VII:XIII '

Dar kapıdan girin; zira helâke götüren kapı geniş, ve yol enlidir; ve ondan girenler çoktur.

Çizgiroman profesörü, büyük üstad sevgili Ozanbarış' a bu kitap için çok teşekkür ediyoruz...

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme: