MAGUA Sayı 001 - 13.06.1961 Hedef Yayınları

12 Şub 2010
15,006
543,642
s4szt31wdquq20x6g.jpg

Sevgili direnc11 üstadımız, muhterem validesinin rahatsızlığı nedeniyle Diyarda aktif olamıyor. Sağlığı için dualarımız onunla olsun.

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Mümkün değil, olamaz.
Varlığından bile haberdar olunmayan
bu eserin on yılları aşarak
günümüze gelmesi
pek inandırıcı değil.
Demir olsa aşınır,
Kaya olsa yıpranır.
O yüzden diyorum "mümkün değil".
...
Mümkün olabilecek bir şey geliyor aklıma
Sık sık onyılların ötesine geçip
alip getirdikleri bizi şaşırtmıyor artık.
Çünkü çok iyi biliyoruz ki,
sevgili Profesör'ümüz bir "Zaman Seyyahı".
...
Emek ve paylaşım için teşekkürler.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Türk çizgi roman tarihinin karanlıkta kalmış, belki de bilenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kaldığı günümüzde yeniden öğrenmek ve bilmek adına çok çok önemli bir paylaşım bu. Bir kaç yıl öncesinde ismi geçtiğinde Google "şunu mu demek istediniz?" diye artislik yaparken şu anda merakımız bir nebzede olsa giderilmiş oluyor.
Unutulmaya yüz tutan çizgi roman geçmişimiz yeniden siz değerli büyüklerimiz sayesinde canlanıyor. Çok teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Türk çizgi roman tarihinin karanlıkta kalmış, belki de bilenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kaldığı günümüzde yeniden öğrenmek ve bilmek adına çok çok önemli bir paylaşım bu.
Bir kaç yıl öncesinde ismi geçtiğinde Google "şunu mu demek istediniz?" diye artislik yaparken şu anda merakımız bir nebzede olsa giderilmiş oluyor.

Magua çizgilerine bakan Kinova tutkunları yerli çizim Kinovalardan hatırlayacaklar:)

Senaryo ve çizileri Türk işi olan yerli Kinovaların yabancı kolleksiyoncular tarafından kapışılarak yurt dışına çıkarıldıkları için nadir ötesi oldukları malum.

Magua ise senaryo ve çizimler dahil, kahraman olarak da Türk işi olarak yaratılmıştır. Bu nedenle yerli işi Kinovalardan da çok daha nadir bir çizgi roman.

Üstelik yerli çizim Kinovalarda olduğu gibi gerek senaryo, gerekse çizim olarak bence çok başarılı.

Bu sayıda " Jerry Colt " karakteri, yerli Kinovalardaki " Cesi Kolt " u çağrıştırıyor:)

magua124.jpg

Karede görülen çizerin imzası hakkında bilgisi olan bir dostumuz var mı:)

Saygılarımla​

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681

İmza Orhan Tunçdemir'e ait.
Zaten 1. sayfada da;
"Neşrettirme hakkı,
Orhan Tunçdemir'e aittir" diyor.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Yine bir ilk,
ve yine Sayın "Profesör"...
Böylesine çizgi roman sever abimizin bizimkisi gibi bir forumda bulunmasının bizler için ne büyük bir şans olduğu ortada...
Teşekkürlerim sonsuz ve gönülden...
Eksik olmayın, sağ olun, var olun.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
İsmini Son Mohican'dan almış olmalı. Bu çizgironamın yayınlandığı tarihte Son Mohican ülkemizde biliniyor muydu, emin değilim. Ama umarım bu Magua, iyi adam rolundedir. Teşekkürler Sayın Profesor.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
"Niye durdun güzelim, atsana dışarı."
"Belki kendi gönlünle arabanı çekip gidersin diye bekliyorum sevgilim."

Yukarıdaki diyalog 3. sınıf bir aşk filminde değil, taramanın 35. sayfasında geçiyor, hem de vahşi batıda iki silahlı kişi arasında, o yıllarda daha popülerleşmediği için muhtemelen eş cinsel de değillerdir.

Okurken şaşırmıştım ama senaryonun memleket işi olduğunu öğrenince şaşkınlığım geçti ve aptallığıma kızdım, böyle bir diyalogu yazsa yazsa ancak bizim ülkeden biri yazmış ya da tercüme edemeyince kıçından uydurmuş olabilirdi ancak.

Teşekkürler, ağabey.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Konuşmaları biraz "Sadri Alışık"
filmlerindeki;
Yarı kabadayı, Yarı gariban, biraz argo,
biraz küçümseme, az biraz dalgaya alma,..Vs
(ne diyeceğimi bilemedim, uzattıkça uzattım.)
konuşma tarzına benzettim.
O yılların moda konuşması öyle olmalı.
Taam mı? tarzında bir konuşma.
...
Yazarken bile gerildim.
Sözü Ziya Gökalp'e vereyim de
belki biraz rahatlarım.
...
"Güzel dil Türkçe bize,
Başka dil gece bize.
İstanbul konuşması
En sâf, en ince bize."

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Bilgilendirme, kitap ve muhabbet... Hepsi çok güzelmiş. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
:( Beni bağışlarsın umarım, Haluk Abi. Çok aktif olamadığım dönemde paylaşılan kitapları paylaşım tarihine göre izleyerek bugüne gelmeye çalışıyorum. Daha incelemem ve indirmem gereken o kadar çok kitap var ki :( Bu eşsiz hediyeyi geç farkettim. Affına sığınarak çok teşekkür ediyorum.

Kitapla ilgili çok hoş yorumlar yapılmış. Ben de ismin çağrıştırdıkları ile ilgili sevgili Soleil'in verdiği pası değerlendireyim:

İsmini Son Mohican'dan almış olmalı. Bu çizgironamın yayınlandığı tarihte Son Mohican ülkemizde biliniyor muydu, emin değilim. Ama umarım bu Magua, iyi adam rolundedir. Teşekkürler Sayın Profesor.

Magua ismi sevgili Soleil'in işaret ettiği gibi Son Mohikan'dan alınmış olmalı. Ancak filmden değil de muhtemelen romandan alınmıştır. James Fenimore Cooper tarafından yazılan kitabın basım yılının 1826 olduğunu düşünürsek zamanlama açısından da hiç tereddüt kalmaz. Bu isimle 5 ayrı film çekildiğini de belirtelim. (Kaynak Vikipedi)

Mohikanların Sonuncusu ismiyle Milliyet Klasiklerinden bir çizgi roman yayımlanmış olduğunu hatırlayalım. Forumumuzda mevcut, meraklısı bakabilir.

Magua ismine rastladığımız bir başka çizgi roman ise usta çizer Roberto Diso ve Paolo Morales tarafından yaratılan Mohican. 2010'da basılan kitabın Türkiye'deki yayın tarihi 2011 Eylül. Bu vesileyle iki hususun altını çizeyim:

1) Çizgi roman dünyasına yaptığı hızlı giriş ve peş peşe çıkardığı çizigi romanlarla bizi çok mutlu eden ama varlığını sürdüremeyen 1001 Roman yetkililerine, emek verenlere teşekkür edelim.
2) 261 sayfalık bu eşsiz eseri tarayacak dostumuzu da şimdiden tebrik edelim. Bana hiç bakmayın ben en çok 16 sayfalık "kitap" tarayabiliyorum. :)

Mohican'a geri dönersek, kitap Magua'nın yaptığı hainliğe atıfta bulunurak başlar.

Velhasıl hem roman ve filminde hem çizgi romanlarda Magua kötü bir karakteri temsil ediyor. Bizim örneğimizde en azından ilk sayı itibariyle durum pek öyle değil gibi gözüküyor.

Her neyse; çok uzatmayayım... Ağabey, bir kez daha sonsuz teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725
Sayın profesör ;
Yine 1. Sayı. ( Hedef Yayınlarının son sayfadaki notu okunmuyor. ) Bu hazinenin dibi yok mu ?..

Emeğinize ve paylaşım isteğinize teşekkür ederim.

*Not : Bu gün “21 Mart Dünya Şiir Günü” bu nedenle tüm cevaplarımda aşağıdaki şablonu kullanacağım. ( bilindiği üzere kolum da alçıda ) Hoş görürsünüz umarım.

Tüm sitedaşlarıma ;
Şiir dolu bir yaşam ve şiir gibi yaşamanız
dileğimle “21 Mart Dünya Şiir Günü”nüzü kutlarım.

İnsanlar , ah benim insanlarım

Yalanla besliyorlar sizi

Oysa ki açsınız

Etle , ekmekle beslenmeye muhtaçsınız

NAZIM HİKMET