Efsanevi Zagor 9

12 Şub 2010
15,006
543,641
atedag000jij.jpg

Maxi Zagor 9 ve 10

HAY... KAHR... BELA! Faciası

Kırk yıldır Zagor okuruyum, hiç bir serinin hiç bir sayfasında Zagor'un " hay... kahr... Bela! " dediğini hatırlayamadım.

Bu Maxi 'de toplam 644 sayfada iki macera var.
Ateş Dağı isimli ilk macera 324 sayfa olup bunun 168 sayfasında Zagor görülüyor ve 17 kez hay... kahr... bela! demiş.

Ölümcül Yarış isimli macera 317 sayfa olup 127 sayfada Zagor görüntüsü var ve tam 13 kez aynı sözü söylemiş.
Çiko'ya ait olan bu söz nasıl olmuş da Zagor'a mal edilmiş anlayamadım.

Her iki maceranın yazarı farklı olduğuna göre kanaatimce çeviren arkadaşın marifeti bu.

Yayınevi, çizgi roman okurlarının gönlünde taht kurmuş yaptığı ve yapmakta olduğu yayınlarla

Ama lütfen dikkat, Zagor okuyucuları fanatiktir, böyle şeyleri hoş karşılamazlar
Saygılarımla.

atedag039lll.jpg
atedag125fof.jpg

atedag264.jpg
atedag285sys.jpg

atedag381.jpg
atedag611hmh.jpg

Topla 30 adet hay...kahr...bela! için aşağıdaki linki indirebilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
hay...kahr...bela!
Tamamdır küçük kardeşim senin için okuyacağım Zagoru:)
Büyük emek verilmiş işler yastık altında kalmamış su üstüne çıkmışsa tarzınız bile olmasa saygı gösterirsiniz işte:)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yıllarca kötü tercümelerle
aslından oldukça uzak anlamlara gelen çevirilerle
bu kitapları okuduk,
şikayet edecek adam yoktu,
şikayeti ciddiye alanda
Ancak artık bugün herşey farklı
Çizgi roman okuru daha bilinçli ve
kitapların aslına ulaşmak daha kolay..
Kimse çizgi roman okuru ile alay etmesin..
Oturur gerekirse biz çeviririz..
Kimse profesör'ü üzemez,
karşısında çizgi diyarını ve beni bulur..
Abi saygılar..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Böyle bir ayrıntıyı ancak bir çizgiromansever yakalayabilir ama ancak bir çizgiromandelisi tek tek sayardı. Sevgili Savok'un lafıyla "çizgiroman okuyup da normal olan var mı?".

Eline sağlık ağabey, güzel bir derleme olmuş.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
zagor maxi 9 çıkmış diyerek büyük bir hevesle indirdim. bambaşka birşey çıkınca bende daha başka birşey yapayım dedim. inşallah zagorcular kızmaz.
albayoko.jpg

albay1.jpg

albay2.jpg

albay3rtr.jpg

albay4.jpg

albay5joj.jpg

albay6.jpg

albay7.jpg

albay8.jpg

albay10.jpg

albay12awa.jpg

albay13.jpg

albay14.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Öyle berbat bir çeviri ki,sinirimden 2. macerayı okumak için kitabı ancak 10 gün sonra elime aldım "resimliroman.net"e daha o zaman- Oğlak Kitap hayatında çizgi roman veya Zagor okumamış bu "çevirmeni" nereden bulmuş diye de yazmıştım-Hay...,kahr...,bela... nın dışında öyle saçmalıklar var ki biraz dikkatli okuyucu daha ne inciler keşfedebilir.

Son düzenleme:

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Ee boşuna profesör olunmuyor.
Böyle şıp diye adamın hatasını bulurlar. Sanırım çevirmenler artık daha dikkatli olurlar.

Kitabı alalı 5 gün oldu. Daha okuyamamıştım. Bir an kitabı paylaştığınızı sandım ben de. Artık bu gece geniş geniş okurum.

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,617
metu
Derlemeniz için çok teşekkürler.Kitabı okudum çok güzel herkese alıp okumalarını tavsiye ederim.600 sayfa ama sürükleyici 2 konu.

neptunn

Süper Üye
27 Tem 2009
1,871
4,941
Tespit harika.Baştan savma çevirilerin dönemi kapandı artık.

Bu yayınların hepsinin Panda denetiminden geçmeden yayınlanmaması gerek aslında.

"Yiğidi öldür hakkını yeme." Panda'nın denetiminden geçseydi eğer, vallaha kan kustururdu o çevirmene.:Ğ:Ğ:Ğ

Hürmetler,selamlar.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Sevgili neptunn, " center " için teşekkür ederim, ellerin dert görmesin.

Sevgili albay sen çok yaşa, çevirmen:) nasıl olurmuş görsünler:D

Çizgi romanı sevdiğimiz için bize yayın sunan yayınevlerinin kimi hatalarına göz yumuyoruz, destek olmak için her şeyi yapıyoruz. Tex dostumun dediği gibi daha neler var da şu haykahrbela beni çileden çıkardı. Okuduğumun üzerinden o kadar zaman geçti, bir türlü sindiremedim. Sonunda sayfa saymaya:) karar verdim, otuzbeş sayfa taradım, kırptım, kırptıkça sinirledim. Onun yerine okunacak bir kitap taranırdı.