Michael TURNER

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
Michael TURNER, (1971- 2008 )

izgiromanAnsiklopedisi607.jpg

Michael Turner, bir çizgiroman festivali sırasında amatörce yaptığı çizimleriyle ortalıkta dolanırken Marc Silvestri tarafından keşfedilmiştir. Silvestri'nin asistanlığı altında kendisine Witchblade verilene kadar çalışmıştır. Bu seri ABD çizgiroman sektörünü birbirine katıp, adına çevrilecek Hollywood yapımı bir filme dek uzanmıştır. Michael Turner'in sonraki çalışması yine seksi bir kadın karakterin maceralarının konu edildiği Fathom başlığıdır.

fathomv3_0_big.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Neozoic adlı çizgi romanda farkettim... M. Turner Haziran 2008 de kemik iliği kanserinden 37 yaşında aramızdan ayrılmış... Değerli sanatçının ruhu şaad olsun... Bilmeyenlere duyurulur...:'(​

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
Çizimlerini çok beğendiğim sanatçılardan, üstadlardan biriydi.
Ardında pek çok muhteşem eser bıraktı.
Genç yaşta hayatını kaybetti.
Saygıyla anıyorum.

Coomix

Yeni Üye
3 Eyl 2010
46
12
Fathom kapağındaki çizim Michael Turner'a ait değil. :)

Kendisi benim çizimlerimden etkilendiğim kişidir.

Turner 1971 yılında Tennessee'de doğdu. Uzun süre boyunca çizimle uğraştıktan sonra 1994 yılında çizim dünyasının içine düştü. Background (arka plan) çizeri olarak Top Cow şirketiyle çalışmaya başladı. Altı aylık bir çalışmanın ardından BALLISTIC mini serisi ile ilk çizgi romanını çizdi. Hemen ardından 1995 yılında büyük yankı uyandıran WITCHBLADE'i oluşturdu. Büyük bir fan kitlesine ulaştıktan sonra 1998 yazında FATHOM'u çizmeye başladı. 2002 yılında Top Cow'dan ayrılarak Aspen MLT Inc. şirketini kurdu. Kendi firmasında çizgi romanlarına devam ederken DC Comics için BATMAN'dan SUPERMAN'a bir çok sevilen karakterin kapak çizimleri yapıyordu. 2004 yılında FATHOM gibi yine kadın karaktere sahip olan SOULFIRE'ı oluşturdu.

Tüm bunları yaparken zaten lenf kanseri ile mücadele ediyordu. Üstelik hastalığı düzelme eğilimindeydi ancak 2007 yılında kemik iliği kanserine de yakalandığını öğrendi. Ardından kısa süre sonra aramızdan ayrıldı.

İlk çizime başladığım zaman Juan Carlos Rodriguez sayesinde birkaç kere kendisiyle msn ortamında konuşma fırsatı bulmuştum. Wizards 2008 Fuar'ına davetiyem vardı, rahatsızlandığı için katılamayacağını öğrendiğimde gidişimi iptal etmiştim. Zaten bir iki ay sonra ölüm haberini aldım.

İnanılmaz bir insandı. Nur içinde yatsın...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
Sevgili Coomix,
Çizgi roman ve çizim teknikleri hakkında oldukça bilgili olduğunuz yazınızdan belli oluyor. Ayrıca anladığım kadarıyla ünlü çizerler ile diyalog halindesiniz.
Bende sizin gibi Michael Turner hayranıyım. Çizimlerini çok beğenirim. Eğer hakkında daha teferruatlı bir makale yazmak isterseniz konu başlığına eklemekten mutlu oluruz.

michael_turner_tribute_lg.jpg

Coomix

Yeni Üye
3 Eyl 2010
46
12
Michael Turner hakkında bir makale yazmaktan onur duyarım. Yazımı kısa zaman sonra bitirip size gönderirim.

Saygılarımla...