bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
Mehmet TEKDAL

1944 yılında Bilmece adlı çocuk dergisinin arka kapağında karikatürize çizgileriyle ilk profesyonel çalışmasına imza atmıştır: Şişkoz-Afacanlar Başkanı. Tefrika halinde yayınlanan bu dergiden sonra Babıali'de sayısız yayın organının sayfalarına M.Tekdal mahlasıyla adım yazdırmıştır.

24 Mart 1945'de Çocuk Haftası sayfalarında çizmeye başladığı Altın Balta adlı resimli masalda henüz kendine has çizgisinden çok uzaktır. Aynı dergi için çizdiği ve her ikisi de alt yazılı sunumlu Tarzan'ın Oğlu ve Tılsımlı Su adıyla gerçekleştirdiği çalışmalar da çok acemice hazırlanmıştır. Ancak 1945 tarihli Tepegöz ile ertesi yıl çizdiği Deli Dumrul başlıklarıyla artık yetenekli bir çizgiromancı olduğunu göstermeye başlamıştır. 1947'de yine Tekdal'dan ardı ardına gelen üç Dede Korkut çalışması- Boz Aygırlı ve Kara Çoban ertesi yıl da Sarı Kale derginin genç okurlarını sevince boğmuştur. Çizer, Çocuk Haftası için son olarak 1949 yılında gerçekten yaşamış tarihi bir kişi olan Turgut Reis'in hayatını çizgiromana aktarmıştır.

Tekdal, 1952 yılından itibaren ise Ramazan Gökalp Arkın tarafından yayınlanmaya başlanan Karınca çocuk ve gençlik dergisinde yazar Mümtaz Zeki Taşkın'ın senaryosunu yazdığı Altayların Kartalı başlıklı tarihi bir başka çizgiroman hazırlamıştır. 1955 yılında yayınlanan Ceylan dergisine hazırladığı Beyaz Atlı Sipahi ve Esir Yusuf öykülerinden sonra, 1956'da başlayan derginin ikinci serisine de Türkler Geliyor başlığını çizmiştir. 1955'den itibaren kendi yayınladığı Roket adlı karma çizgiroman dergisinin kapak illüstrasyonlarını hazırlamış, derginin üç boyutlu ve ilave olarak verdiği dergicik fasikülündeki çizgiromanları üç boyutlu olarak Nejat Erhan ile birlikte çizmiştir. Ayrıca Bahadır ve Beyaz Atlı Sipahi başlıklı iki tarihi kahramanının maceralarını yine bu dergi sayfalarında çizmiştir. 1965'de Özyürek Yayınevi'nin çıkardığı Sınıf Bilgisi başlıklı okul dergilerinde çeşitli çizimler gerçekleştirmiştir. Yine Remzi Özyürek tarafından 23 Nisan 1968'de yayınlanmaya başlayan Çocuk Bahçesi adlı haftalık çocuk dergisinde Necdet Rüştü Efe'nin senaristliğinde ve karikatürize bir çizgi stiliyle Atılgan'la Sıkılgan başlıklı biri çok uzun boylu diğeri kısa iki kişinin devamlı maceralarını çizmiştir. Onu aynı derginin Eylül 1968 sayılarında başlayan ve Tunç adlı maceracı bir çocuğun başından geçenlerin anlatıdığı Pamukkale Hazineleri çizgiromanı izlemiştir.

overdraw

Yeni Üye
18 Eyl 2010
4
0
Mehmet Tekdal’ın doğum yılı 1910’lar olursa, 1944 yılındaki ilk profesyonel çizimlerine, 30’lu yaşlarında imza atmış olur ki, bu bana biraz uzak bir ihtimal gibi geldi. Bana kalırsa doğum yılı 1920’lerin sonu ya da 1930’ların başıdır. Emin misiniz bu teorinizden?

Daha doğru bir tahmin yapabilmek için aklınıza gelen bir yol var mı, beraber soruşturalım derim :) böyle kalmasın...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
Şahap Ayhan bir röportajında Mehmet Tekdal ile aynı dönem ilkokula gittiklerinden bahsediyor. Ayrıca 1943 yılındaki Çocuk Haftası dergisinde de beraber çalıştıklarına yönelik bir bilgi de var.
Şayet bölyleyse doğum yılının 1925-26 olması çok muhtemel.

overdraw

Yeni Üye
18 Eyl 2010
4
0
’a sordum Mehmet Tekdal’ın doğum tarihini, 1920 ya da 21 dedi, sanırım 1920 olmalı dedi. Bu durumda 1920 olarak kabul etmek en yakın tahmin oluyor sanırım.

O halde: 1944’te ilk profesyonel çalışmasına imza atmışsa ve 1920 doğumluysa, o tarihte 24 yaşındaymış demek. Bu da ilk profesyonel iş için daha makul bir yaş tahmini olduğunu gösteriyor.

1920 olarak netleyebiliriz diye düşünüyorum.

overdraw

Yeni Üye
18 Eyl 2010
4
0
Metnin yararlanıldığı kaynak olan Yener Çakmak üstad ile görüştüm, doğum tarihinin 1926 olduğunu söyledi :) Bu durumda 1926 olarak netliyorum ;)