Murat Davman!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Şimdi Murat Davman'ı hatırlayanlar benim kuşağımdan Profesör,Bay X,Sarkomer olabilir.
Murat Davman gazeteci Ümit Deniz'in yarattığı bir gazeteci ve dedektif idi.Osmanlı
zamanından kalma bir konakta dul annesi ve kahyası ile yaşayan,bekar çapkın bir gazeteci idi.Romanlarının könuları Soğuk Savaş yıllarında geçen casusluk ve polisiye
öyküleri idi.Ajanlar İstanbul'a gelirler;casusluk faaliyetleri ve bir dizi cinayetlerden sonra
Murat Davman işe karışır ve olayları çözerdi.Murat Davman'ın yaşlı gazete patronu,polis
şefi Nuri Tarı bu romanların karakterleri idiler.Murat'ın annesi sık sık merhum kocası
Müfit'i anar ve "Babıali bostanına beygir yazılan"hayta oğlunu eleştirirdi.Belki de Murat
Davman Ümit Deniz'in kendisi idi.1970'li yıllarda vefat eden Ümit Deniz Miliyet Gazetesinde Cemiyet Haberleri muhabiri idi.
1960 ve 1970'li yıllarda çok popüler olan kitapları yanılmıyorsam hiç tekrar basılmadı.
Bazı tanınmış romanları:Ölüm Perdesi,Yalvarırım Yetişin,Yakut Gözlü Kedi,İstanbul
Tehlikede ,Tanrının Gözyaşları,İki Kere İki Eder Oniki.
O yıllarda Mayk Hammer romanları da çok popülerdi.Daha eskiye gidersek Orhan
Çakıroğlu polis romanlarını da hatırlıyorum.

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,773
2,614
1963 baskı Azrailin Habercisi kitabınıda hatırlıyorum. Allah rahmet etsin severek okurdum kitaplarını , sayenizde Ümit Deniz!i andım.

12 Şub 2010
15,006
543,640
1963 baskı Azrailin Habercisi kitabınıda hatırlıyorum. Allah rahmet etsin severek okurdum kitaplarını , sayenizde Ümit Deniz!i andım.

Azrailin Habercisi'nin filmi çevrildi. Başrolde Orhan Günşiray'dı.

Şimdiki ve o zamanki gibi nasıl FB-GS ci rekabeti varsa bizim dönemde artist tutma rekabeti de vardı. Ben Ayhan Işık'çı, ağabeyim Orhan Günşiraycı'ydı. Bir de Zeki Mürenci-Nuri Sesigüzelciler vardı Urfa'da:). Hasılı kelam her popüler kişi veya olayın taraftarı şeklinde veya aşağı mahalle-yukarı mahalle gibi toplumu, sokağı motive edici, çekiştiren, rekabet, yarışma hislerini körükleyen unsurlar vardı.

Bizde Cingöz Recai, Murat Davman, Yüzbaşı Volkan hep bu türün yansımaları, tezahürleridir diye düşünüyorum.,

Caretta dostum, Ankara'ya geldiğinde bunları daha etraflıca konuşup fikir-bilgi paylaşımı yapalım.
...............

Bay_x tevellüt olarak bizden genç, konulara aşinalığı yaşımıza denk, bilgisi benden fazla, harika bir insan.
Vakit ayırırsan birlikte ziyaretine gideriz:)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Benim bir bildiğim vardı da bu konuda Bay X'i referans gösterdim.Bende Murat Davman'ın nerdeyse bütün kitapları var ama iki popüler romanının filmlerinin çekildiğini
bilmiyordum.İşte iki filmin afişlerini göndermiş.Sağolasın dostum...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Ümit Deniz"in yazdığı "Murat Davman" 18 Mart 1956'da Milliyet gazetesinde tefrika edilmeye başlamış. Maceranın adı: "Ölüm Perdesi". Ümin Deniz'in romanının kahramanı Murat Davman'a söylettiği ünlü bir söz vardı: ASPAVA. Bu, "Allah Sıhhat Para Aşk Versin Amin" sözlerinin baş harflerinden oluşan bir ifadeydi ve kadeh tokuştururken "sıhhatine" anlamına kullanılıyordu. 1956 yılından başlayarak Milliyet gazetesinde Ümit Deniz'in yazdığı tam 11 "Murat Davman" macerası tefrika edildi. Bunlar kitap halinde de basıldı:

"Ölüm Perdesi" (1956)
"Yalvarırım Yetişin" (1957)
"Sessiz Harp" (1959)
"Yakut Gözlü Kedi" (1960)
"Gece Gelen Ölü" (1963)
"Murat Davman Casuslara Karşı" (1965)
"Tanrıların Gözyaşı" (1966)
"İstanbul Tehlikede" (1969)
"İki Kere iki Oniki Eder" (1970)
"Mutlaka Öleceksin" (1972)
"Beyaz Ölüm" (1974)

İlk Tefrika Edilen Serüven: Ölüm Perdesi (1956)
Murat_Davman_Millyt_18-3-1956.jpg

ASPAVA
Murat_Davman_Millyt_-1959.jpg

Ümit deniz 14 Mayıs 1975'te vefat etti.
Murat_Davman_Millyt_15-5--1975.jpg

Son düzenleme: