Milli Eğitim Bakanlığı Çizgiroman Serisi

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇİZGİROMAN SERİSİ

1992 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları tarafından finanse edilen ve Türk kültürüne ait eserlerden uyarlanıp bu kültüre geçmişte katkı sağlayan kişilerin hayatını anlatan biyografiler şeklinde sunularak bunların genç kuşaklara aktarılmasına yönelik bir çizgiroman serisinin basılmasına başlanmıştır. Keloğlan'ın birkaç macerasının yanı sıra, Ömer Seyfettin'in ve Dede Korkut'un öykülerinden bazı uyarlamalar, Alaeddin'in Sihirli Lambası gibi masallar, İbni Sina, Evliya Çelebi, Barbaros Hayrettin Faşa gibi önemli tarihi kişilerin hayat öyküleri bu seri için resimlenmiştir. Bununla birlikte Manas Destanı, Ergenekon Destanı gibi ulusal geçmişimizle alakalı en eski söylenceler ve konusu Kurtuluş Savaşı'nda geçen İstiklal Fedaisi Yüzbaşı Cemil türü pek çok seri albüm de yayınlanmıştır. Bunlardan Yüzbaşı Cemil, 1986 yılında Tay Yayınları tarafından Yıldırım Kemal adıyla basılan serinin biraz daha geliştirilmiş yeni bir versiyonudur. Çoğunu Orhan Dündar ve kardeşi Erhan'ın birlikte hazırladığı bu başlıklara sonradan Mustafa Kemal Atatürk üst başlıklı bir başka seri daha eklenmiştir. Yaklaşık elliye yakın albümün yayımına imkan veren Milli Eğitim Bakanlığı Çizgiroman Serisi, resimli çocuk kitapları kapsamında değerlendirilmiştir.

img049.jpg
img050.jpg

MEB tarafından yayınlanan albümlerden ikisi.