Mıstık (Mustafa EREMEKTAR)

Mıstık (Mustafa EREMEKTAR)

M-N-O-Ö


Like Tree26Likes
  • 6 Post By bakunin
  • 9 Post By scanfan
  • 6 Post By profesör
  • 4 Post By Baltimora
  • 1 Post By scanfan

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.Mart.2009, 22:02   #1
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,200
•Rep Puanı : 1218529
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Mıstık (Mustafa EREMEKTAR)
Mıstık
(Mustafa EREMEKTAR) (1930-2000)
28 Mart 1930 tarihinde Kasımpaşa, İstanbul'da doğan Mustafa Eremektar ya da çalışmalarında kullandığı lakabıyla Mıstık, anne ve babasını kaybettikten sonra çocukluğunu Darülaceze'de geçirmiştir. Karikatürcü olarak başladığı çizim kariyerini çok başarılı ve popüler çizgiromanlarla zenginleştirmiş bir sanatçıdır.

Mıstık, eğitim hayatını ayrıldığı ortaokul son sınıfla noktalamış ve bir süre değişik işlerde çalıştıktan sonra, on yedi yaşındayken karikatür çizmeye merak sarmıştır. 1947'de Doğan Kardeş dergisinde yayınlanan ilk karikatürünün ardından çizim dünyasında ilerlemek için Babıali'deki gazeteleri dolaşmaya başlamıştır. Doğan Kardeş için çoğu arka kapakta ve dört renkli olarak yayınlanan alt yazılı çizgiromanlar ve kapak illüstrasyonları çizmiştir. Bunlar arasında 1952 yılında Perili Ev; 1953'de Yeşil Hazine, İyi Kalpli Çoban ve Akıllı Eşek; 1961'de iki çocuğun maceralarını konu edinen Alev ile Ateş adlı seriler yer almıştır. Mıstık lakabını ilk kez Bütün Dünya dergisine çizim yaparken kullanmaya başlamıştır. Sürekli çalıştığı ilk yayın kuruluşu olan Akşam Gazetesi'nden sonra Hafta'da ve Akbaba, 41 Buçuk, Dolmuş, Tef gibi mizah dergilerine karikatür, kapak ve vinyetler yapmış, uzun süre Nebioğlu Yayınevi için çalışıp buradan maaş almıştır. 1957 yılında girdiği Vatan Gazetesinde Taş Devri adlı çok ünlü çizgiromanını bant formatında çizmeye başlamış, başlığı aynı yılın Eylül ayından itibaren Pazar dergisinde sürdürmüştür. Taş Devri'nde saçı sakalı birbirine karışmış, elleri ve ayakları üzerinde yürüyen insan müsveddeleri çizerek başladığı seri, sonraki yıllarda kendine has bir çizim stiliyle lekeli renklendirme teknikleri ve daha yuvarlak hatlı karikatürize karakterlere dönüşmüştür. Bu seri 1977 yılından itibaren Milliyet Çocuk dergisine transfer olmuştur. 1958'de Resimlerle Hikayeler Dergisi ve Resimlerle Keşifler ve İcatlar Dergisi çizer ekibine dahil olan Mıstık, 1960 yılından itibaren Tahsin Demiray'ın sahibi olduğu Çocuk Haftası'nda önce ön, arka kapak illüstrasyonları, sonra Mıstık adlı bir bant karakter, ardından da 1962 yılı başından sonra yayınlanmaya başlayan İbiş adlı renkli ve mizahi bir çizgiroman hazırlamıştır. İbiş, aslında 1961'de yayına giren bir diğer Türkiye Yayınevi logolu dergi Yavrutürk'de başlangıç yapmıştır. Aynı yıl Ali Nusret Pulhan'ın sahibi olduğu Pulhan Yayınevi'nin çıkardığı haftalık Miki dergisinde Nasrettin Hoca başlıklı banda birlikte Dörtgöz Ali ve Taş Devri adıyla devamlı iki çizgiroman hazırlamıştır.Mıstık'dan Bizim Ali sayfası.

1961'de Vatan Gazetesi'nden ayrılarak çizgi-film hazırlamaya başlayan Mıstık, reklam filmlerine imza atmış ve 1970'lerin sonunda yeniden karikatür sanatına ağırlık vermiştir. 1977 yılından itibaren Milliyet Çocuk dergisinin kadrosuna giren çizer, bu tarihten itibaren ikinci en popüler çizgiroman başlığını yaratmıştır: Uzay Çocukları. Farklı zaman ve mekanlarda geçen, küçük çocuklara yönelik oldukça naif ve sade çizgileriyle benzerlerinden hemen ayrılan seriye 1978'de Bizim Ali adlı bir başka çizgiroman daha katılmıştır. Bizim Ali, ayrıca ilk sayısı 28 Ocak 1980 tarihinde Milliyet Çocuk dergisiyle birlikte ilave olarak verilen Milliyet Çizgi-Roman adlı dergideki tek sayfalık maceralarıyla gözükmüştür.

1980'lerin sonundan itibaren bir süre Türkiye İş Bankası tarafından yayınlanan Kumbara adlı çocuk dergisinin kapaklarını hazırlamış, ayrıca Bizim Ali adlı çizgiromanını burada da çizmiştir. Uzay Çocukları'nın üç macerası 1981 yılında Çizgili Yayınlar tarafından albümleştirilmiştir. Mıstık, 29 Mart 2000 tarihinde İstanbul'da ölmüştür.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Mart.2016, 13:13   #2
Yönetici
 
scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Eylül.2013
Mesajlar: 6,384
•Rep Puanı : 1552324
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart

"Mıstık" adıyla tanıdığımız "Mustafa Eremektar" (1930-2000) 28 Mart'ta doğmuş 28 Mart'ta ölmüş. Aşağıda mizahçı "Cihan Demirci"nin 2015 yılında ölüm yıldönümünde onunla ilgili yazdıkları var. Mizahhaber sitesinden alındı.

Konu scanfan tarafından (17.Mayıs.2018 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resimleri restore edildi
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Mart.2016, 16:11   #3
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,021
•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart


Geçen gün paylaştığım Doğan Kardeş'in 15.03.1947 tarihli 40. sayısının sunumunda Mustafa Eremektar'ın çizdiği Cemal Nadir Güler karikatürü vardı.

Sayın Demirci'nin vermiş olduğu bilgiye göre Mustafa Eremektar'ı keşfeden isim olarak Cemal Nadir Güler zikredilmektedir.

Doğan Kardeş'in 40 sayısını facebook'ta da paylaşmıştım ve sunumdaki Cemal Nadir karikatürüne yorum yazan sayın Yener Çakmak, bu karikatürün anısını bizzat Mustafa Eremektar'dan dinlediğini belirtmişti :

Yener Cakmak : ANLATTIĞINA GÖRE MISTIK AĞBİ ÇİZERLİĞE İLK ADIMLARI ATTIĞI O YILLARDA CEMAL NADİR'LE TANIŞMAYI,ESERLERİNİ ONA GÖSTERMEYİ ÇOK ARZULAMAKTADIR.BU NEDENLE SAYFADA GÖRÜLEN CEMAL NADİR PORTRESİNİ ÇİZER.ANCAK ONA GÖSTERMEK KISMET OLMAZ.ÇÜNKÜ O SIRADA CEMAL NADİR VEFAT ETMİŞTİR.DERGİ MISTIK'IN GÖTÜRDÜĞÜ CEMAL NADİR PORTRESİNİ İŞTE BU ACI OLAYI DUYURDUĞU SAYISINDA MISTIK'IN ÇİZDİĞİ PORTRESİ İLE DUYURUR.

Konu scanfan tarafından (30.Haziran.2018 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Ekim.2016, 21:58   #4
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 7,379
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
28 Mart 1930 yılında dünya'ya gözlerini açan ve 29 Mart 2000 yılında hayata gözlerini yuman büyük çizgi roman ustamız Mustafa Eremektar, nam-ı diğer Mıstık'ın adının Şişli'de bir parka verildiğini öğrendim hem de 2004 yılında... Böylesine değerli bir insanı unutmayarak onure eden Şişli Belediyesi'ni kutlarım. Aşağıda parka ait 2004 ve 2014 tarihli tabelalarını görüyorsunuz. Bu vesile ile merhum MISTIK'ı bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum...murtaza5, Motion, scanfan ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (17.Mayıs.2018 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resimleri restore edildi
Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Haziran.2018, 09:51   #5
Yönetici
 
scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Eylül.2013
Mesajlar: 6,384
•Rep Puanı : 1552324
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart

Mustafa Eremektar'ın ölümü üzerine "Leman" mizah dergisinde çıkan kısa anma yazısı. Derginin 8 Nisan 2000 tarihli 439'uncu sayısında yer almış.


murtaza5 bunu beğendi.
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
bizim ali, doğan kardeş, milliyet çocuk, mustafa eremektar, mıstık, uzay Çocukları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:22

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.