bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Nuri KURTCEBE, (1949- )

izgiromanAnsiklopedisi366.jpg

8 Ocak 1949 tarihinde Yatağan, Muğla'da doğan Nuri Kurtcebe, babasının subay olması dolayısıyla eğitimini Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde tamamlamak durumunda kalmıştır. Rize'de başladığı ilkokul eğitimini Denizli'de bitirmiş, ortaokul ve liseyi İstanbul'da okumuştur. 1970 yılında girdiği Devlet Güzel Sanadar Akademisi'nin Yüksek Resim Bölümü üçüncü sınıfından Gırgır dergisinde profesyonel olarak çalışmaya başlaması üzerine ayrılmıştır.

Nuri Kurtcebe, çıkmaya başlamasının ardından giderek döneminin en popüler mizah dergisi haline gelen Gırgır'ın kısa sürede en şöhretli çizerlerinden biri olmuştur. Kendine has çizgi stili ve sinemasal anlatımdaki başarılı kurguları sayesinde ön plana yerleşerek, derginin 1974 yılında yayınlanan sayılarında Gaddar Davut başlıklı ünlü çizgiroman kahramanını ortaya çıkarmıştır. Oğuz Aral'ın yönetimindeki Gırgır'da senaryolarını Tekin Aral'ın yazdığı Tarzan (sonradan Tarzan ve Arap Kadri) sayfaları ve Fırt'da bazı kısa öyküler çizmiştir. Gırgır'da Adem Baba adıyla bir bantı yayınlanan karakterini sonraki yıllarda Mokok ismini almış ve renkli bant öyküleriyle ünlenmiştir. 1980 yılı boyunca Hey müzik dergisinin Curcuna adlı mizah ekinde mizah yönetmeni görevini üstlenerek burada yine ilkel mağara adamlarının kahraman olduğu Mokok'un pek çok bantını ve Hergele Cafer İş Başında adlı çizgiromanı gerçekleştirmiştir. 1982'de Gaddar Davut'un bir macerasını Milliyet Çocuk sayfalarına taşıdıktan sonra, 1984 yılında Mokok başlığının yeni bantlarını bu kez ilk ortaya çıktığı dergi olan Gırgır'da hazırlamaya başlayan Kurtcebe, bir süre sonra Çarşaf dergisine geçerek burada Gaddar Davut'un yeni öykülerini çizmiştir.

izgiromanAnsiklopedisi366a.jpg

Curcuna'da çıkan bir Mokok sayfası.

Bazı eski öyküleri 1992 yılı başında Zeplin'de yeniden yayınlandıktan sonra, 18 Temmuz 1995'den itibaren Cumhuriyet Gazetesinde Sessiz Sedasız başlığını çizmiş, bu yayın organı 1990'ların ortalarındaki Limon'da yayınlanan macerasıyla beraber Gaddar Davut'un sonraki duraklarından da biri olmuştur. Çizerin son çalıştığı mizah dergisi ise Cumhuriyet Gazetesinin çıkardığı Dinozor olmuş, burada Kınalı Kuzular başlıklı bir çizgiroman hazırlamıştır. Nuri Kurtcebe'nin Fırt dergisinde çizmeye başladığı ve başrolünü oynadığı 'Malkoçoğlu' filmleriyle Yeşilçam'ın ünlü aktörlerinden biri olan Cüneyt Arkın'ın parodileştirildiği Mamçakoğlu Cüneyt başlığı ise, o bıraktıktan sonra Bülent Arabacıoğlu tarafından devam ettirilmiştir. 1988 yılında müzisyen İlhan İrem'in bir şiir kitabına çizgiromanlarıyla destek veren Nuri Kurtcebe'nin dergilerde yayınlanmış çizgiroman öykülerinden bazıları 1991'de İletişim Yayınları tarafindan Boyut Farkı adıyla yeniden yayınlanmıştır. Ayrıca LM Yayınları tarafından yayınlanan ve Nazım Hikmet Ran'ın yazdığı Kuvayi Milliye şiirinin çizgiroman uyarlaması ise 2002 yılında basılmıştır.

izgiromanAnsiklopedisi366b.jpg

Kuvayi Milliye albüm kapağı.

12 Şub 2010
15,006
543,638

10408880_1707837059442852_7880091530566638752_n.jpg

ÇOK KÜÇÜK YAŞTA
ALDIM BEN BU OYUNCAĞI ELİME
DERTLİ KEYİFLİ ÇİZDİM KAĞITLARIN ÜSTÜNE ÜSTÜNE
AKTI GÖZLERİMİN NURİ KAĞITLARA
GECE GÜNDÜZ ŞIPIR ŞIPIR
BU RESİM SEVGİSİ ALIR BENİ
SEVDALI ÇİZGİ OKYANUSLARINA
ÇİZGİ DİYARLARINA TAŞIR
YAŞ KEMALE ERDİKÇE DEDİM Kİ HEP
KARŞILAŞTIĞIM KARŞI CİNSLERİME
HER ŞEYDEN ÖNCE
SEVECEKSEN BENİ DEĞİL
ÖNCE SANATIMI SEV
VE SEN SEN OL İLK AŞKIM KALEMİM İLE
İKİNCİ AŞKIM KAĞIDIMIN ARASINA
SAKIN GİRME
ONLAR BİRBİRLERİYLE BULUŞAMAZLARSA
BEN OLMAM
BEN OLMAZSAM ONLAR HİÇ OLAMAZ
ONLAR OLMAZSA SANAT HİÇ OLMAZ
SANATÇININ OLMADIĞI BİR ÜLKE
ÜLKE OLMAZ
HELE SANATÇININ OLMADIĞI BİR DÜNYA
HİÇ TE GÜZEL BİR DÜNYA OLMAZ
BU BİR AŞKTIR
BİTMEZ TÜKENMEZ BİR TUTKUDUR DOĞUŞTAN
NE ZAMAN ALSAM KALEMİMİ KAĞIDIMI ELİME
ÇEVREM SİLİNİR BİR ANDA BEMBEYAZ OLUR
SADECE KALEMİM VE KAĞIDIM KALIR
GÖRDÜĞÜM
DÜNYAYI GÖZÜM GÖRMEZ
KALEMİM GÖRÜR AÇIKÇASI
GÖRDÜKLERİNİ KAĞIDA DÖKER
KALBİMİN RİTMİYLE BERABER SEVE SEVE
BEN SEYREDERİM DENETLERİM VE KABUL EDERİM
ÖNCE BEN ÇİZDİKLERİMİ SEVER KABUL EDERSEM
SİZ DE ÇİZGİLERİ KABUL EDER BENİ SEVERSİNİZ
BUNU BİLİRİM
5 YAŞIMDAN BERİ BU ÇİZGİ AŞKIM HİÇ BİTMEDİ
BİTERSE
BEN DE SİZİN GÖZÜNÜZDE BİTERİM
BUNU DA BİLİRİM
NURİ KURTCEBE

12079257_1817178735175350_7058358195164866363_n.jpg

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
223
1,032
Nuri Kurtcebe bio'suna güncelleme: bugün hapse girdi

"cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından aldığı 1 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası dolayısıyla bugün Yalova hapishanesine konuldu.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,967
Nazım Hikmet'in "Kuvva-i Milliye"sini büyük- küçük tüm çocuklarla buluşturan ustaya büyük geçmiş olsun. Tez günde özgürlüğüne kavuşması dileklerimle...

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,984
314,886
Türkiye’nin en önemli çizerlerinden,
69 yaşında,
akciğer kanseri
ve
cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanmış!
Çocukluğumda çıkar çıkmaz koşarak aldığım Gırgır ekolündendir.
İnsan çizgiden nasıl tutuklanır?!
NuriKurtcebe bu, 40 yıldır çizer.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Sanatçı sivri dilli olur, farklıdır,
acıtır ve düşünmeye sevk eder,
yoksa sanatçı olmaz. Hoşgörü
ile hayat çok daha keyifli olur
halbuki. Umarım iyi şekilde
tamamlanır bu konu da :8:.

Son düzenleme:

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
878
3,910
İzmit
Yazı, çizgi, resim, heykel ve tüm güzel sanatlar insan duygularının ve düşüncelerinin ifade edildiği çeşitli yollar.
Herhangi biri nedeniyle hapis cezası verilmesini anlayamıyorum, kötü olduğunu düşündüğünüz sanatın cezası okunmaması, izlenmemesi takip edilmemesi olmalıdır ki bu onu zaten yok eder.
Diyarda hepimiz seçici davranarak bunu uyguluyoruz,
Yapılan yanlıştan en kısa zamanda dönülmesini ve ustanın özgürlüğüne kavuşmasını dilerim.

Son düzenleme:

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,967
Nuri Kurtcebe'nin tahliye edildiği bildiriliyor (Cumhuriyet haber).Ustaya bir daha geçmiş olsun.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Yaşayan efsane büyük ustaya büyük geçmiş olsun.Af tartışmalarının yoğun bir biçimde en üst perdeden tartışıldığı bir ortamda çok yerinde bir karar.

hbal

Yeni Üye
24 Ağu 2009
47
26
Büyük yanlıştan dönülmüş.Allah gecinden versin Nuri Baba ölürse türk çizgi romanı öksüz kalır.Galip TEKİN öldü.Daha ne güzel şeyler çizecekti bizlere yaşasaydı.O yüzden böyle insanları yaşarken hoş tutmak,hürmet göstermek lazım.Bunu yrden göge kadar hak ediyor Nuri KURTCEBE.Geçenlerde youtube da bir video gördüm Nuri KURTCEBE ile ilgili.700 kusur insan izlemiş.Ne kadar acı Dünya çapında bir sanatçı ve izlenme sayısı!Gırgırdayken çizerler kendilerini çizgi romanlarında çizdiklerinde ne kadar mutlu olduğumu hatırlıyoru.Tek kanallı televizyon ve medyada çizerleri görmenin pek mümkün olmadığı dönemler.Bu gün ulaşabiliyorsunuz ama kimse yüzüne bakmıyor.Neyse Allah sana sağlık sıhhat ve uzun ömür versin büyük usta.Kafan da rahat olsun ki bize ve gelecek nesillere harika çizimler bırak.Birde dıgıl dönemindeki çizgi romanların kitap yapılsın.