Mustafa KIZILTAN

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Mustafa KIZILTAN, (1911- 1980)

izgiromanAnsiklopedisi344.jpg

1911 yılında o tarihte henüz Osmanlı toprağı olan Midilli'de doğan Mustafa Kızıltan, küçükken yaşadığı bu ada halkının bir kısmını oluşturan Rumlar'dan dolayı bu dili de çok iyi düzeyde öğrenmiştir. Yatkınlık duyduğu mizah sanatının inceliklerini öğrenmek için çalışmaya başladığı Bıldırcın adlı kısa ömürlü bir dergide, 1926 yılında profesyonel olmuştur. Kızıltan, Türk çizgiroman tarihine, yayınladığı bazı çocuk ve çizgiroman dergileriyle geçmiştir. 1939'da Yeni Maceralar Dünyası, 1941'de Baytekin Maceralar Peşinde, 1950'de Yeni Afacan ile özel sayıları ve yine aynı yıl 101 Roman bunlardan önde gelenleridir. Ayrıca Beşiktaş Kulübü için Yaz Karikatür Albümü gibi nüshalık dergiler de yayınlamış ve 1980'de ölmüştür.

ermatek

Yeni Üye
Mustafa Ağabeyimiz

Mustafa Kızıltanı 1958 senesinde tanıdım ben Anavatan hasreti ile yanan genç bir futbol meraklısı. Mustafa ağabeyin o zaman Çoğaloğlunda küçük bir ofisten idare ettiği yayınları. Bunlar arasında FB-BJK-ve Gs dergileri.Ben de ona Kıbrıs spor haberlerini geçiyor sık sık İstanbula gidiyor ve onunla aramızda yaş farkı olmasına karşın ağabey kardeş gibi görüşüyordum.1960 yılında Kıbrısa misafirim olarak geldiğinde Kıbrıstaki Beşiktaş taraftarlarının akınına uğramıştı.Beşiktaşın yıllığını da yeni çıkarmış ve beraberinde getirmişti. Beşinci sayfasında tam sayfa benim resmimi koyup Beşiktaşa kalemi ile hızmet edenler diye manşet atmış ve beni iyi bir Fenerli olmama karşın Hasta Beşiktaşlı olarak lanse etmiş ve arkadaşlar arasında zor durumda bırakmıştı. Ben daha sonra Londraya gittiğimde temasımızı kesmedik eşim ve çocuklarım ile İstanbula gelişimizde hep ziyaretine giderdik.Bir oğlu ve bir kızı olduğunu anımsar gibiyim onlar ile temas etmek beni mutlu eder. Tanrı Rahmet eylesin çok iyi bir insandı
Sadi Erdendoğ