Balon Temizleme Rehberi

• Konuyu Başlatan panda78
  • Başlangıç tarihi
P

panda78

Evet arkadaşlar bu konuda resimlerle basitçe Balon ve Kutu nasıl temizlenir, kendi kutunuzu nasıl yaparsınız,iki renkli kutu yapmak gibi Balonlamada ki temel ve başlangıç olan Temizlemeyi basitçe resimlerle göstereceğim. Temizlemeden kasıt Çizgi Romanda ki Gavurca yazıların silinmesidir. Bu iş için herhangi bir resim işleme programı kullanabilirsiniz. Paint'te bile silersiniz, ben burada uzun zamandır kullandığım PhotoFiltre programı ile nasıl yapılacağını göstereceğim. Nereden buluruz bu programı derseniz http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...i/45987-cizgi-roman-editleme-programlari.html bu konuda mevcut, neyse hadi başlayalım.

Kutu ve Balon Temizliği:
96831448.jpg

İlk önce resmimizi açıyoruz, ve yapmanız gereken yukarıda ki resimde de göreceğiniz yerden resmi%100'e getirmeniz olacaktır, %100 ve üzerinde rahat çalışırsınız.

99994267.jpg

Balonları nasıl temizliyoruz Fırça aracı ile içlerini boyayarak, Fırça aracını seçtikten sonra sağ tarafta en altta Kutular için Kare, Balonlar için yuvarlak şekli seçiyoruz, fırça büyüklüğünü temizleyeceğiniz bölgeye göre ayarlasınız.

20095168.jpg

Resimde işaretli yerden renklerimizi seçiyoruz, balonlar genelde Beyazdır zaten, kutular farklı renkte olabilir renk scalasından seçersiniz.

39980564.jpg

Kutu ve Balonların içini uygun renkle boyadıktan sonra bu doldurma aracıyla boyadığımız yerler tıklayarak temizleme işlemini bitiriyoruz.

Kendi Kutunuzu Yapın:
17306810.jpg

37066971.jpg

Yukarıda ki Yaz menüsünden seçilen Vur ve Doldur bölümü yaptığımız kutuya Kenar yapmamıza yarar.

33746930.jpg

Kenarlığın Rengini ve Kalınlığını seçeriz.

40390368.jpg

Ben burada Kenar rengini Beyaz, Kalınlığını da 3 yaptım Tamam tuşuna bastığınızda Kutunuz hazır.

İki renkli Kutu Yapma:

39376219.jpg

75851069.jpg

21282519.jpg

96129643.jpg

Yön yazan yerden Renklerin ne tarafa uygulanacağını seçersiniz. Üstteki resimde Soldan Sağa seçili, Renk bölümünde Renk 1 ve Renk 2'yi Renk Scalasından seçebileceğiniz gibi, yan taraflarındaki Pipet Aracına tıklayarak resimdeki bir yerden istediğiniz renk tonunu da alabilirsiniz.

61527407.jpg

Bu Resimde Renklerin yönü Yukarıdan Aşağı seçili, bir de Renlerin altında Geçirgenlik oranını belirlediğimiz yer var, programı açtığınızda %50'dir. Burayı da her iki renk için %100 yapmalısınız.

96746517.jpg

Bundan sonraki işlem Kutu yaparken Kenarlarını yaptığımız işlemlerle aynı, yani yukarıda ki Yaz Menüsünden Vur ve Doldur'a basıyoruz.

37142720.jpg

Açılan menüden Kenar rengini ve kalınlığını seçiyoruz.

32784550.jpg

İşte iki renkli kutumuz hazır, yeni başlayan arkadaşlar için yanlış yapma durumları her zaman olabilir, son yaptığınız işlemi geri almak için yukarıda Seçili Alan menüsünün hemen altında Kırmızı renkli bir Geriye doğru ok şeklinde bir Geri Alma aracı var, ayrıca işleminiz bitince yukarıda Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğiyle yaptığınız çalışmayı farklı bir isimle kaydetmenizi öneririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
307
Sağolasın bende bu renkli kutuları balonlayacağım diye canımı çıkarıp vazgeçmiştim...