LeMan - Sayı 0684 (2004/51)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327
LeMan - Sayı 0684 (2004/51)
Leman Mizah Dergisi, 17 Aralık 2004 (Cuma) tarihli 684. Sayısı
Müdahelesiz (tıpkı çekim), CBR (rar'ı cbr yapın)
16 sayfa, 79 MB, 3435x4215 px, 300 dpi

leman2004510684kapak.jpg

leman20045106844karikatra.jpg

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,856
Bugün forumda mizah şenliği var. Sağolun, çok güzel bir sayı seçmişsiniz.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
"Savaşma, seviş" demiş hümanist(?) Osmanlı atı.

Şövalye Arthur'a üzülen ata üzüldüm ben de, yazık.

Melike Acar'ın çizgileri var Leman'ın bu sayısında. İnanılmaz kuvvetli buluyorum çizgilerini. Keşke daha fazla çizgi romanla uğraşsa. Ama o daha çok "sketch card" hazırlamayı tercih ediyor. Bu arada sketch card'ın Türkçe'de tam bir karşılığı var mı bilmiyorum. Ama (muhtemelen kendi eliyle tuttuğu :) ) çalışmalarından bir tanesi sketch card'ın ne olduğu ve Melike Acar'ın olağanüstü yeteneği hakkında fikir verecektir:

eypa.jpg

Paylaşım için teşekkürler, üstadım.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
48,009
Son zamanların en fazla sayıya ulaşan Leman dergisi forumumuzda malesef
en az sayıda sayende bir sayı daha kazandık Scanfan, çok teşekkürler..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327
Dikkatinizi çekti mi?, yukarıdaki karikatürün içinde asıl temanın gölgesinde kalmış başka bir minik karükatür daha var. Sol üst köşede yer alan bu karikatür bilinen bir olayı anlatıyor: Düşmana "Osmanlı tokadı" atarak çılgınca saldıran neferler görülüyor. Bunlar kıyafetlerinden de anlaşılacağı gibi "deliler" diye adlandırılan öncü askerlerdi ve silah taşımazlardı. Yıllarca ve yıllarca kayalara, ıslak mermer ve taşlara tokat atarak sertleştirip güçlendirdikleri kolları ve elleriyle özel bir vuruş tekniğini de kullanarak bir vuruşta rakiplerinin boynunu kırarak, veya burun kemiklerini beyinlerine gömerek öldürdükleri bile olurdu. Hatta bu vuruşlarıyla düşman askerlerinin atlarını bile devirirlerdi. Silah taşımayan ve yarı çıplak (bazen de kefen giyerlerdi) tuhaf görünüşlü bu neferler ön saflarda düşmana dalarken öleceklerini bilirlerdi, ama bu yetenekleri, korkusuz ve çılgınca davranışlarıyla düşmanda da bir paniğe sebep olurlar, savaşma istek ve azimlerini kırarlar, hatta savaş düzenlerini bozarlardı. Ayrıca arkadan gelen Yeniçerileri de motive etmiş olurlardı.

(Not:"Turhan Selçuk"un yarattığı çizgi roman kahramanımız "Abdülcanbaz" da maceralarında bu tokadı ustalıkla atardı.