Lak Lak (Sayı:010)

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
Her üç kişiden birinin Antidepresan kullandığı günümüzde; Aslında Mizah'ın şifa verici etkisini ortaya koydunuz sevgili Baltimora. Şu an da sizi "avatar" resminizde ki gibi hayal ediyorum. Ülkemiz insanlarının da hep böyle gülümseyebileceğini düşünüyorum. Ne mutlu; Size, Bize tüm paylaşanlara...Sevgi ve saygılar.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul
Her üç kişiden birinin Antidepresan kullandığı günümüzde; Aslında Mizah'ın şifa verici etkisini ortaya koydunuz sevgili Baltimora. Şu an da sizi "avatar" resminizde ki gibi hayal ediyorum. Ülkemiz insanlarının da hep böyle gülümseyebileceğini düşünüyorum. Ne mutlu; Size, Bize tüm paylaşanlara...Sevgi ve saygılar.
10 yıldır "Bipolar Bozukluk" (Manik Depresif Bozukluk) tedavisi gören biri olarak mizahın ama bilhassa da müziğin ruhuma çok iyi geldiğini söyleyebilirim üstadım. Sevgiler.. Saygılar..

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
Sevgili Baltimore; geçenlerde bir mesajınızda da dikkatimi çekmişti. Aklıma geldi, "Shameless" adlı, izlediğinizi düşündüğüm bir dizi film var. Hatta bizde de "Bizim aile"adıyla bir versiyonu yapıldı. Filmde iki karakter var, ana ve oğul. Onlarda "bipolar" idiler. Genetik olduğunu; dizinin bir bölümünden öğrenmiştim. Sizi gayet iyi anladığımı sanıyorum. Umarım bu "bozukluktan" kurtulursunuz. Gerçekten tamire ihtiyacı olan milyonlarız.:Ğ. Bol mizahlı, daha da bol müzikli zamanlarınız olsun. Sevgi ve saygılar.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul
Sevgili Baltimore; geçenlerde bir mesajınızda da dikkatimi çekmişti. Aklıma geldi, "Shameless" adlı, izlediğinizi düşündüğüm bir dizi film var. Hatta bizde de "Bizim aile"adıyla bir versiyonu yapıldı. Filmde iki karakter var, ana ve oğul. Onlar da "bipolar" idiler. Genetik olduğunu; dizinin bir bölümünden öğrenmiştim. Sizi gayet iyi anladığımı sanıyorum. Umarım bu "bozukluktan" kurtulursunuz. Gerçekten tamire ihtiyacı olan milyonlarız.:Ğ. Bol mizahlı, daha da bol müzikli zamanlarınız olsun. Sevgi ve saygılar.
Bahsedilen dizinin konusundan haberim var üstadım. Ne zamandan beri "İzlenecek Diziler" listemde, lakin diğer dizilerden bir türlü sıra gelmedi. Onu da muhakkak izleyeceğim nasipse.. Bu arada maalesef Bipolar Bozukluğun kesin bir tedavisi yok, aynı zamanda ortaya çıkış sebebi de kesin bilinmiyor. Yalnız ailesinde bipolar olanlarda çıkma ihtimali yani bahsettiğiniz üzere irsi olarak normal insanlara göre çok daha yüksek ihtimal.. Bunun yanında başka kıstaslar da var. Örneğin çocukken şiddet görme, suçlanma, hor görülme ya da ruh sağlığınızı tehdit edecek şekilde travmalar yaşama gibi.. Ben şu an %80 iyiyim ve doktorum beni tüm hastalarına örnek gösterdiğini söylüyor. Aynı zamanda ilaçlarımı aldığım Eczane sahibi hanım da diğer bipolar müşterilerine beni örnek gösterip, onlara moral aşılıyormuş. Neyse üstadım.. Sonuç olarak bir bipoların düzelme açısından ulaşabileceği en yüksek orandayım, yani %80... Umarım da hiç bir zaman bu oran düşmez, zira insana 'Cennet içinde Cehennem' yaşatan ve ömür boyu süren çok berbat bir hastalıktır Bipolar Bozukluk. Beni anlayıp, duygu ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sevgiler.. Saygılar.. :)

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,465
Kendi Koltuğunda
Bahsedilen dizinin konusundan haberim var üstadım. Ne zamandan beri "İzlenecek Diziler" listemde, lakin diğer dizilerden bir türlü sıra gelmedi. Onu da muhakkak izleyeceğim nasipse.. Bu arada maalesef Bipolar Bozukluğun kesin bir tedavisi yok, aynı zamanda ortaya çıkış sebebi de kesin bilinmiyor. Yalnız ailesinde bipolar olanlarda çıkma ihtimali yani bahsettiğiniz üzere irsi olarak normal insanlara göre çok daha yüksek ihtimal.. Bunun yanında başka kıstaslar da var. Örneğin çocukken şiddet görme, suçlanma, hor görülme ya da ruh sağlığınızı tehdit edecek şekilde travmalar yaşama gibi.. Ben şu an %80 iyiyim ve doktorum beni tüm hastalarına örnek gösterdiğini söylüyor. Aynı zamanda ilaçlarımı aldığım Eczane sahibi hanım da diğer bipolar müşterilerine beni örnek gösterip, onlara moral aşılıyormuş. Neyse üstadım.. Sonuç olarak bir bipoların düzelme açısından ulaşabileceği en yüksek orandayım, yani %80... Umarım da hiç bir zaman bu oran düşmez, zira insana 'Cennet içinde Cehennem' yaşatan ve ömür boyu süren çok berbat bir hastalıktır Bipolar Bozukluk. Beni anlayıp, duygu ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sevgiler.. Saygılar.. :)
Üstadım sende bipolar rahatsızlığı falan yok bence, çoğu tanıdığımdan iyisin. Zehir gibi kafan çalışıyor. İnsanlara iyimsersin. Büyüğünü küçüğünü biliyorsun. 4 dörtlük adam gibi adamsın. Harikasın üstadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul

Üstadım sende bipolar rahatsızlığı falan yok bence, çoğu tanıdığımdan iyisin. Zehir gibi kafan çalışıyor. İnsanlara iyimsersin. Büyüğünü küçüğünü biliyorsun. 4 dörtlük adam gibi adamsın. Harikasın üstadım.
Sevgili büyüğüm, dünyadaki teşhisi en zor hastalıklardan biri de psikolojik rahatsızlıklardır zira fizyolojik hastalıklar gibi tanı konması o kadar kolay değil. Hiç düşündünüz mü; dışarıdan mükemmel olarak gözüken bir çok ünlü isim, dünyanın tüm güzelliklerine sahipken neden intiharı seçer. İşte bu durum o insanın ruhunda kopan fırtınaların sonucudur. Bir insana bipolar teşhisi koyabilmek için uzun dönem gözlem yapmak gerekiyor. Bana Bipolar tanısı konmadan önce doktor doktor dolaşıp yaklaşık 8 yıl boyunca; “Depresyon”, “Maskeli Depresyon”, “Major Depresyon”, “OKB” gibi yanlış tanılar konarak çok zaman kaybettim. En sonunda çok deneyimli bir Psikiyatriste ulaşıp, onun beni uzun süre sıkı gözlemlemesi sonucunda, edindiği verilerle “Bipolar Bozukluk” tanısı koymasıyla kısmen hayatım değişti. Zira ilerleyen aylarda; hayattan tamamen kopmuş, adeta ölümünün eşiğine gelmiş beni yaşama ve topluma kazandırdı. Tabii ki bunda doktorumun kontrolünde düzenli olarak, hiç aksatmadan ilaçlarımı kullanmam ve doktorumun tavsiyelerini maksimum düzeyde yerinde getirmemin büyük etkisi var. Bu arada Bipolarlar (Manik Depresifler) öcü değildirler, bilakis büyük çoğunluğu aşırı duygusal ve sevecenlerdir. Aynı zamanda çok zekidirler. Analitik düşünmeye yatkınlardır. Tarihteki ve günümüzdeki bazı Bipolar ünlülere örnek vermek gerekirse; Ludwig Van Beethoven, Vincent Van Gogh, Victor Hugo, Michelangelo Buonarroti, Sylvia Plath, Lev Tolstoy, Honore de Balzac, Virginia Woolf, Paul Gauguin, Winston Churchill, Ernest Hemingway, Florence Nightingale, Mel Gibson, Jim Carrey, Linda Hamilton, Demi Lovato, Kim Novak, Sinéad O'Connor, Mariah Carey, Britney Spears, Carrie Fisher, Tom Fletcher, Catherine Zeta-Jones sayılabilir. Bu hastalıktan ötürü hayatına kıyan ünlülere örnek verirsek; Marilyn Monroe, Judy Garland, Kurt Cobain, Robin Williams ve Sean Costello ilk aklıma gelenlerdir. . “Bipolar Bozukluk” maalesef dünyada intihar riski en yüksek hastalıklar kategorisindedir. Bu arada şahsım hakkındaki güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Eksik olmayın! Sevgiler. Saygılar..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul

Manik Depresif Bozukluk, Manik Dönem Belirtileri:

Son derece neşelilik.
Yüksek enerji.
Özgüvende artış
Gülme ve güldürme isteği.
Çok konuşma, konudan konuya atlama ve bunda zorluk çekmeme.
Cinsel istek artışı
İyimser bir bakış açısı
Aşırı hareketlilik.
Sevgili büyüğüm bu bahsettiğiniz hastalığın 'Mani' devresi yani kendinizi "Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan!" misali Süpermen gibi hissettiğiniz dönem. Bunun bir de "Depresif" dönemi vardır. Lakin "Lak Lak" konusu başlığı altında bu konu hakkında konuşmayı doğru bulmuyorum zira çizgi roman ve mizah konulardan iyice uzaklaşmış oluyoruz. Bu arada Bipolar Bozukluğun (Manik Depresif Bozukluk) diğer başka bir adı da "İki uçlu duygudurum bozukluğu"dur..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul
Manik Depresif Bozukluk hastalığının belirtileri var mı?
Sevgili Hayriflix, bu konu hakkında 'Lak Lak' kısmında fazla şeyler yazmak istemiyorum zira "Mizah antidepresandır" cümlesinden konu nerelere geldi. :) Ama size de cevap vermiş olayım.

Bipolar bozukluğun belirtileri nelerdir?
Depresif dönem:
Üzgün, ümitsiz, huzursuz hissetmek
Enerji eksikliği
Konsantrasyon ve hatırlama zorluğu
Günlük faaliyetlere ilgi kaybı
Değersizlik duygusu
Suçluluk ve umutsuzluk
Kötümserlik
Kendinden kuşku duyma
Halüsinasyonlar (Ben hiç görmedim), mantıksız düşünceler
Uyumakta zorluk veya aşırı uyuma
İntihar düşünceleri

Taşkınlık dönemi (Manik Evre)
Çok mutlu ve sevinçli hissetmek
Çok hızlı konuşmak
Çok enerjik hissetmek
Kendini önemli hissetmek
Yeni fikirler ve planlarla dolu olmak
Kolayca dikkat dağılması
Halüsinasyonlar (Ben hiç görmedim) ve mantıksız düşünceler
Az uyumak
Az yemek
Faaliyetlerde aşırılığa kaçmak, örneğin aşırı para harcamak
Riskli ve zararlı olan şeyleri yapma

Sıklıkla mani ve depresyon atakları birbirini takip eder. Arada normal dönemler olabildiği gibi bu iki durum arasında sürekli döngü olabilir.

Bu arada halüsinasyon görmek, aşırı para harcamak ve zararlı şeyleri yapmak haricinde, tüm belirtileri maalesef yaşamışımdır.

Son düzenleme: