scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

L-Manyak/Lombak/Leman Posterleri
1990'ların Sonundan 7 Poster

Mizah dergilerinden L-Manyak, Lombak ve Leman, 1998-2000 yılları arasında 7 adet büyük boy poster ve poster takvimi dergi eki olarak okuyucularına vermişti (muhtemelen başkaları da vardır). Onları kitaplığımı düzenlerken buldum, atmaya kıyamadım, tarayıp paylaşmaya karar verdim. Bunların en büyüğü 57x86 cm ebadındaydı (yaklaşık A1), diğerleri de buna yakın boyutlardaydı. Haliyle parçalı tarayıp Photoshop'ta birleştirdim. Rar dosyası içinde sunuyorum, ön görüntüleri de aşağıda:

Posterlerin ön izlemesi
50039760753_1a022073fb_o.jpg

(GglDrv) 105 MB
"Rar" dosyası içinde 7 adet yüksek çözünürlüklü büyük boy poster mevcut.

Bu vesileyle standart "kağıt boyutları"nı (çok) kısaca hatırlatmak istedim (çoğunu sıkça unuttuğum için kendime de not düşmüş oldum, tablo göz önünde dursun dedim). Matbaacılık gelişimini sürdürürken kağıt boyutlarına bir standart getirilmesi gerekti. Evveliyatı daha önceki iki yüzyıla dayanan çalışmalar nihayet 1921'de, haliyle de matbaacılığın en ileri olduğu ülkede, Almanya'da standart hale geldi (DIN 476). Bilahere ISO 216 adını alarak uluslararası kabul gördü. Türkiye bu standardı 1967'de benimsedi. En büyük boyutu A0, en küçüğü A10 olan standart boyutların avantajı her boyut ikiye katlandığında 2 adet bir alt boyut kağıdın ortaya çıkması, yani ölçeklenebilir olması. Gündelik hayatta en çok kullandığımız A4 (dergi boyutu), A5-A6 (kitap boyutları), bir de A3'ü (mizah dergileri) filan biliyoruz.(Gazeteler A1-A2) Ama ben sadece A4'ün kaç mm olduğunu akıldan söyleyebilirim!

Kağıt Standartları
50040617807_41f8c17db3_o.png

Son düzenleme: