Bilimkurgu dergiciliğinin büyük duayeni Bülent Akkoç vefat etti...

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
782
11,934
Bilimkurgu dergiciliğinin büyük duayeni Bülent Akkoç vefat etti...

Sevgili Bülent Akkoç, yaklaşık 3 yıldır yaşadığı bitkisel yaşamdan uyanamayarak vefat etmiştir.

STmppj.jpg

X-BİLİNMEYEN BİLİMKURGU DERNEĞİ (X-BKD) kurucu üyesi

X-Bilinmeyen ailesine 1977 yılında katılan Bülent AKKOÇ, faal bir kişi olarak bilimkurgu konusunda hem araştırma/ incelemelerde bulunmuş; hem de çeşitli bilim kuruluşlarına giderek, dergi adına röportajlar yapmıştır.

Bilimkurguya gönül vermiş bir kişi olarak, Ocak 1980 tarihinde “Göktaşı” adında (A5 normunda) bir teksir dergi yayınına başlamış; ancak 3 sayı (Ocak-Mart-Mayıs) sonra durdurmuştur.

Ocak 1989 tarihinde bu kez “Öncü” adıyla (yine A5 normunda) teksir bir aylık dergi yayınına geçmiş, bu da 12 sayı sonunda kapanmıştır.

4 sayı yayınlanan Çağdaş Sanat Bilimkurgu Dergisini yönetmiştir.

Ocak-Şubat 1996’da “Atılgan” adlı derginin yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

Sevgili arkadaşım Bülent Akkoç; bitkisel yaşamdan uyanmanı ve seninle bizler için eski, senin için bilimkurgu tadında yeni olan gelişmeleri konuşmayı umuyordum. Ne yazık ki bu umudum gerçekleşmedi ama umarım ölümden öte bir şeyler vardır ve orada bilimkurgu kahramanların ile karşılaşırsın... seni asla unutmayacağım... sevenlerine sabır diliyorum.

Son düzenleme:

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,798
Çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Atılgan ve Darkwood Sakinleri döneminde kendisini tanıma şansım olmuştu.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Toprak incitmesin, yolu ışık olsun.. Coğrafyanın bu bölgesinde, özellikle de 20. yüzyılın son çeyreğinde, bilim-kurgu gibi hayli aykırı görülen bir alana gönül vermiş, emek sarf edip kitlelere yayılmasını sağlamaya çalışmış bir insanı yitirmek acı... Tüm bilim-kurgu severlere başsağlığı diliyorum..

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Maalesef kendisiyle münasebetim olmadı. Ancak hakkında yazılanlar ve söylenenlerden özel bir insan olduğu anlaşılıyor. Sevdiklerinin anılarında yaşasın.

mudi

Aktif Üye
3 Kas 2010
257
534
İstanbul,Fındıklı
Bir dostu daha kaybetmek acı verici.
90'lı yıllarda başlayan dostluğumuz hala ses kayıtlarınjn durduğu BK radyo programlarımız, ortak çalışmalarımız, anılar...
Belki bir yerlerde bir şekilde, tekrar.
Yıldızlar yolun olsun.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Üzücü bir haber. Bilim kurgu dünyasının
çok sevilen, emekleriyle adını sık sık
duyduğum üstadının sevenlerine sabır
ve başsağlığı dilerim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725
Bilimkurgu sever olarak acımız büyük...

Kendisini tanıma olanağım olmadı ama emekleri önünde saygı ile eğilirim...

Toprağı bol olsun . Işıklar içinde yatsın...