Turhan Selçuk’u saygıyla anıyoruz

süpür

Onursal Üye
30 Ağu 2011
1,502
4,647
11 Mart 2010 tarihinde hayatını kaybeden duayen karikatür sanatçısı Turhan Selçuk’u ölümünün 11’inci yılında özlemle anıyoruz.

6049244755428001cc3b897f.jpg

Karikatürde az çizgiyle güçlü bir anlatım yaratabilen Turhan Selçuk, Türkiye’de karikatürün gelmiş geçmiş en büyük ustalarından biri olarak kabul ediliyor. 1954 yılında Milliyet’in baş karikatüristi olan Turhan Selçuk, 1957’de ünlü çizgi karakteri Abdülcanbaz’ı yarattı. Ayrıca Servinaz Hanım, Gözlüklü Sami ve Komiser Osman’ın da aralarında olduğu ikonik hale gelen birçok çizgi karaktere imza attı.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasında 2019’da gerçekleştirilen bir retrospektifin tanıtımında Turhan Selçuk’un karikatüre kattıkları şu cümlelerle anlatılmıştı: “Turhan Selçuk çizgiyi sadeleştiren, mizahı derinleştiren, siyasal - toplumsal eleştiriyi evrensel - bilimsel bir düşünceyle birleştiren ‘Türkiye’nin ruhu’na nüfuz etmiş büyük bir sanatçıydı.” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nca yayımlanan mesajda ise şöyle denildi: “Cemiyetimizin üyesi, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Turhan Selçuk’u aramızdan ayrılışının 11. yılında bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Karikatür sanatına yaptığı önemli katkılar unutulmaz. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesiyle toplumun belleğinde yer tutan Turhan Selçuk, çizgileriyle yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da sevildi ve sayıldı. Pek çok ödüle değer görüldü. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

6049245655428001cc3b8985

Kaynak:

k246822938sh.jpg

pv468230fyz6.jpg

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Türk mizahının mihenk taşı, Türk çizgisi dünyasının adeta atlantıydı. Sanatı, dünyası, fikirleri ve yaratıcılığı ile Türk çizgi dünyasına eşsiz bir hazine bırakarak aramızdan ayrıldı. Avrupa'da çalışmalarını kime gösterdiysem, Turhan Selçuk'u kime tanıttıysam hepsinden aynı şeyi duydum; "Keşke benim ülkemin sanatçısı olsaydı!"

Yaratıcılık konusunda çok az sanatçının Turhan Selçuk ile aynı karatta olduğunu düşünüyorum. Her okuru, hayranı gibi ben de kendisini saygı ve tebessüm ile anıyorum...