Sevgili Aslan Şükür nice yıllara.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Bugün ustanın doğum günü.
Kendisine nice yıllar dilerim.

55eace06f018fbb8f897c98a.jpg

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Çizgi romanı bize sevdiren isim çoğu çizgi romanı okumadan sırf kapaklarına hayran olduğum için aldığım çok çizgi roman olmuştur.
Aslan ŞÜKÜR abimiz çok espirili cana yakın birisidir.Kendisi ile bir çok etkinlikte tanışıp muhabbet ettiğimden biliyorum.Sevgi dolu hala içinde çizme aşkı devam ediyor.
Allah Aslan ŞÜKÜR abimize sağlıklı uzun ömürler versin.
Seni çok seviyoruz.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004
Sağlık,mutluluk ve huzurun iç içe geçtiği harika bir yaş diliyorum üstadım.
Nice yeni yaşlara...

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,387
d

Türkiye'nin en ünlü, en sevilen ancak ismi bir o kadar az bilinen kapak ressamı olan Aslan Şükür, 1945 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Samsun'da okuduktan sonra İstanbul'a gelmiş, 1962 yılında Bab-ı Ali ile tanışmıştır. Özellikle Hayat ve Akşam'da yoğun olarak çalışmış, Nebioğlu Yayınevi ile de ilişkileri olmuştur.

Gençliğinde kendisini en çok etkileyen ressamların Remzi Türemen ve Nehar Tüblek olduğunu söylemiştir. Özellikle 80'li yıllarda Tay Yayınları'nın kapaklarından fırlayıp hayallerimize giren çizimleri ile zihnimize kazınmıştır.

Tay Yayınları'nın yayınladığı bütün çizgi romanların kapaklarını kendisi çizmiştir. Mandrake, Zagor, Kızılmaske, Mister No, Teksas, Tommiks, Judas, Yüzbaşı Volkan, Karaoğlan, Tom Braks, Atlantis vs vs'nin unutulmaz kapaklarını çizen ilüstratör için çoğu kişinin ortak kanısı, çizdiği kapakların orjinallerinden daha güzel olmasıdır. Ayrıca sözkonusu nefis kapaklar bir çeşit seksenli yıllar simgesi olarak da görülebilir. Çizdiği kapaklardaki kahramanların yüzlerinde, vücut hatlarında, kaslarında ve diğer uzuvlarında yaptığı gölgelendirmeler ve ayrıntılar nefistir. Kapakları, farkında olmasalar da bir sürü Türk okuyucunun beynine kazınmıştır. Bugün pek çoğumuz Zagor, Mister No vs dediğimizde ilk olarak aklımıza onun çizdiği kapakları getirmekteyiz.

Kapaklarının genel özelliği, çizimlerinin çoğunlukla büyük öfke içinde olmasıdır. Gülümseyen insanların olduğu kapaklar çok azdır. Ayrıca çizdiği karakterlerin neredeyse hepsinin suratı birbirine benzer, çok bariz farkları olanlar dışında örneğin Zagor'la Yüzbaşı Volkan'ın yüzleri birbirinin aynısıdır.

Kendisinin Tay Yayınları ile tanışması Yücel Köksal’ın sayesinde olmuştur. Bakırköy’de turistik eşyaların üzerine resimler çizen sanatçının çizdiği resimleri çok beğenince onu Tay Yayınları'nın sahibi Sezen Yalçıner'in yanına dötürür. Sezen Yalçıner çizimleri beğenir ve Aslan Şükür, Tom Braks ve Zagor kapaklarıyla işe başlar. Yıl 1971'dir. Bu yıldan itibaren Tay Yayınları kapanana dek kapakları Aslan çizer. Aynı dönem içinde başka yayınevlerine de çalışan Aslan Şükür, Nil Yayınları, Altın Kitaplar, İnkılap ve Aka, Öğün gibi bir çok yayınevine yüzlerce kapak yapar.

Üstadım,
Yeni yaşın önce sağlık ve huzur sonra dilediğin tüm mutlulukları getirsin sana nice yıllara…

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,954
Olağanüstü güzellikteki kapaklarınızla, çizgiroman sevgimizi arttırdınız.
Çizdiğiniz o güzel kapakları uzun uzun incelemeden derginin iç sayfalarına
girdiğimi pek hatırlamıyorum. Bizlere ulaştırdığınız bu güzelliklere çok çok
teşekkür eder daha nice yıllar salıklı ve huzurlu yeni yaşlar dilerim..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Yıllarca bizlere, yüz binlerce kişiye
onca mutluluk yaşatan Aslan abimize
daha nice sağlıklı, keyifli, mutlu yaşlar,
yıllar dilerim, iyi ki doğdunuz, iyi ki
varsınız üstat.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Tay yayınları denince... Zagor, Kızılmaske, Mandrake, Mister No kapakları denince akla gelen ilk isim.. büyük usta... Bize çizgi romanları sevdiren, hayal dünyamızı geliştiren gizli kahramanımız, doğum gününüz kutlu olsun..

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,112
İstanbul
Her biri bir tablo gibi olan kapak resimleri ile gönlümüzde ve hafızamızda yerini bulan üstadımıza nice seneler dilerim.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
Kutlama

Doğum gününüz kutlu olsun.Yeni yaşınız,sağlıklı,mutlu ve huzurlu yıllar getirsin.Sevgi ve selamlar.

seneca66

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
189
594
Usta

1970 lerde
vitrinlerdeki kapak resimlerinize bakardım hayrandım,
şimdi hala size saygım,sempatim artarak.

Büyüksünüz.
Huzurlu,sağlıklı ve Mutlu yıllar diliyorum.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,211
3,859
Osmaniye
Efsanemiz Aslan Şükür'ün doğum gününü kutlar, nice senelere sevdikleriyle birlikte geçirmek üzere uzun ömürler dilerim.