Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Cumhuriyet-93.jpg

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
republic.jpg

29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu
(1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini
cumhuriyet olarak ilan etmiştir.
Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır.
1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı)
düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir.
Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve
18 Nisan'da karara bağlanmıştır.
19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir.
628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim,
1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde
bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.:wbtr:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Cumhuriyet'in 50. yılında "Cumhuriyet Bayramı"na denk gelen hafta "Hayat Mecmuası"nın kapağı. Tarih 25 Ekim 1973. Kapakta İbrahim Çallı'nın (1880 - 1960) 1935 yılında yaptığı "Atatürk Portresi" adlı tablosu var (143 X 121 cm. muşamba üzerine yağlıboya).

Resmin Hikayesi:
İstanbul'un kurtuluşundan yirmi üç gün sonra Cumhuriyet ilan olunur ve Mustafa Kemal Paşa Cumhurbaşkanı seçilir. 1924'ün 2 Ocak tarihinden 22 Şubat'ına kadar İzmir'de bulunur. İzmir'e giden bir kurul arasında Çallı İbrahim de vardır.
Çallı, Atatürk'le karşılaşır ve kendisine:
-"Türk milletinin gönlündeki Mustafa Kemal'in portresini yapmama izin verir misiniz Paşam?" der.
Atatürk de:
-"Mademki gönüllerde yaşayan Mustafa Kemal'i çizmek istiyorsun, benim modelliğime gerek yok." yanıtını verir.
Daha sonra Çallı, bazı araştırmalarına dayanarak Atatürk'ün koltukta oturur, sivil giysili/fraklı tablosunu oluşturur.

Oğuz Özdeş
Kaynak: Atatürk’ten Anılar, Kemal Arıburnu, İnkılap Kitapevi

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Cumhuriyet insanlığın en büyük kazanımıdır. Uygar olmak, özgür olmaktır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Dünya lideri yapanda budur. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

subotay

Kıdemli Üye
30 Haz 2009
244
502
İzmir
Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskâr insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya ve tehdide dayandığı için korkak, zelil, sefil, rezil insanlar yetiştirir.
Mustafa Kemal Atatürk, 14 Ekim 1925 günü İzmir Kız Öğretmen Okulu

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,949
ordu-turkey
Cumhuriyet aslında iyi uygulandığında bu dünyada en iyi idare şeklidir.Hatta Allah bile kitabında işlerinizi şura yani meclis veya danışma yoluyla yapın diyerek en ideal yönetim şeklinin bir anlamda cumhuriyet olduğunu teyid eder.Sorun yönetim şeklinde değil halkın yada insanların kalitesindedir.Koyun gibi güdülmeyin diyen yaratana rağmen güdülmekten zevk alan beyninizi kullanın ve düşünün kendinizi aptal durumuna düşürmeyin diyen yaratıcısının uyarısına rağmen hacının,hocanın,şeyhin önünde eğilen insanların olduğu yerde cumhuriyet olmaz.O Yüzden en hakiki mürşit ilimdir felsefesinin sonucu olan bir rejimdir cumhuriyet.
Umarım bu rejimin kıymeti kaybetmeden bilinir.Başta gazi mustafa kemal ve onun fikirlerini anlayan emperyalizme kafa tutmuş tüm kemalistlerin ruhu şad olsun.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
OEmom3.jpg

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük lider Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını ve de vatan toprakları için canını veren tüm aziz şehitlerimizi bu güzel ve anlamlı günde bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.
Milletimizin Cumhuriyet bayramını gönülden kutluyor,
daha nice nice yıllar kutlamayı gönülden diliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,983
Cumhuriyet bayramı kutlu olsun

Kendisini,Atatürk'ün çocukları olarak kabul eden,onu ve Cumhuriyet'i kuran tüm yol arkadaşlarını rahmet,hasret ve özlemle ananların CUMHURİYET BAYRAM'ı kutlu olsun..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Tüm temennim Cumhuriyetimizin 93'ncü kuruluş yıldönümünün, Cumhuriyet kavramının ne olduğunu dahi bilmeyenlere; Cumhuriyet adına bir şeyler öğretmesidir.. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun…

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Demokrasi herkesin hakkıdır _ Olaf Palme.
Doğunun yaşlı zekasıyla batının genç düşüncesini birleştirmek gerekir - Şinasi
Ortadoğuda yaşamak için demokrasi , cumhuriyet , akıl , bilgi vazgeçilmez.
Teist , deist , ateist, antiteist, politeist , agnostik , gnostik , brahman , yahudi , hristiyan , müslüman , laik, sosyalist , komünist , sosyal demokrat , brahman , şintoist , budist , şamanist , hindu , caynaist , mistik ne olursak olalım bir arada yaşamak için demokratik , laik , erdemli , insan haklarına dayanan bilgi toplumu olmak zorundayız.Onun içinde okumak daha çok okumak eğitmek daha çok insan eğitmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.Çizgi roman da bunun en önemli anahtarıdır.Okumayan toplumlarda bereket olmaz.Çizgi roman çocuk kitabı değildir.Görsel bir anlatım yöntemi ve edebi bir eserdir.