Korku Magazin - Sayı 001 (31.07.1967)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,916
NeverLand
IMG_0001-73.jpg

Türkiye'de yayınlanmış ilk Korku Magazin sayısını sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Suat Yalaz'ın sahibi olduğu derginin sunuş yazısında bugüne kadar benzerinin yayınlanmamış olduğu ve Boris Karloff ve Alfred Hitchcock'tan seçme öykülere yer verileceği söylenmiş. Dergi içerisindeki çizgi roman öyküler ise Eerie ve Creepy dergilerinden alınmış. Son macera olan Altın Hırsı hakkında maalesef bir kaynak bulamadım. Ama ilk macera olan "Sinek" Eerie dergisinde "Fly" olarak ve ikinci macera "Son Şans" ise Creepy dergisinde "Second Chance" orijinal ismiyle yayınlanmış.
Her iki öykünün de senaryoları Archie Goodwin çizimleri ise SpiderMan'den de tanıyacağınız Steve Ditko tarafından çizilmiş. Gerçekten çizgiler çok güçlü ve senaryolar çok sağlam.
Bu seriden bir hayli sayımız peşpeşe gelecek. Umarım Korku çizgi romanlarının daha çok sevilmesine bir katkı sağlayabiliriz.
Arşivini bizlere açan profesör abimize teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.
Herkese keyifli okumalar.

süperego

Süper Üye
20 Haz 2009
1,856
158
Mars
üstadımız ve kaptanımızdan yine harika bir paylaşım.çok teşekkürler.çizimler ve çiniler şahaneymiş tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

{denizci}268

Süper Üye
24 Eki 2010
484
36
kaptan gerçekten muhteşem paylaşım korku serilerinin sıklıkla devamı dileğiyle size ve sayın profesöre çok teşekkürler.

trtchr

Aktif Üye
30 Eyl 2009
335
42
Kapak tam korku dergisine uygun.
içeriğen de bakalım:)
teşekkürler

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,663
Kasımpaşa
İlklerin sürekli yaşandığı forumumuzda
bir ilki daha yaşıyoruz.
üç önemli unsur bir araya geliyor.
Birincisi İyi bir arşiv.
Asıl önemlisi paylaşma erdemine sahip
güzel abim ve üstadım "profesör"'e saygı ve teşekkürlerimle.
Onu tanıdığım için şanslı ve mutluyum.
İkincisi güzel bir sunum.
Bunu da en iyi ve en başarılı yapan üstad'da bizim ile birlikte.
Sevgili "bakunin"
Onun sunumu ve taraması
internette çizgi romanı
görsel bir şölen haline dönüştürüyor.
Üçüncüsü ise İyi insanların bulunduğu bir platform.
Çizgi Diyarı.
Paylaşma erdemine sahip, yüce gönüllü,
vermenin almaktan daha güzel olduğunu bilen insanlar.
Hepsi buradalar.
Onları tanıdığım için şanslı ve mutluyum.
Saygılarımla.

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,696
TAM 35
İnanılmaz müthiş bir kitap,yukarıda ismi geçenler büyük ustalar.Bize bu müthiş eserin ulaşmasını sağlayan tüm dostlara en içten teşekkürler.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,764
İstanbul
Elinize, yureğinize sağlık.
Yine çok kıymetli bir paylaşım.
Hem Eerie hem de Creepy çok sık olmasa da, arada göz attığım dergiler. (Biraz tırsmak, biraz da nostalji yapmak için)
Hızlıca "sinek" isimli öykünün orjinaline baktım. Çeviri hiç fena değil. O dönem de yapılan kimi çevirilerle kıyaslandığında çok başarılı hatta.
Ama neden ilk sayının ilk macerası olarak iddiası az "sinek" isimli öyküyü seçmişler, hafiften yadırgadım doğrusu.
Çok daha etkileyici bir öykü seçilebilirdi halbuki. Her neyse, elbette 1967'nin koşullarında ustaların bildiği bir şey vardır, haddimizi aşmayalım.

Hem Bakunin hem de Profesör üstada böyle kıymetli bir çizgi romanı daha bize kazadırdıkları için sonsuz teşekkürler.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,724
Sevgili bakunin ve sevgili profesör'e teşekkür ederim.Çizgi Diyarı'nda her gün yeni bir şeyer öğrenmek yeni yeni güzelliklerle tanışmak, korku bile olsa güzel.

Sessiz çoğunluk adına da teşekkür ediyorum.

taharcı

Yeni Üye
19 Ara 2010
8
1
İlklerin sürekli yaşandığı forumumuzda
bir ilki daha yaşıyoruz.
üç önemli unsur bir araya geliyor.
Birincisi İyi bir arşiv.
Asıl önemlisi paylaşma erdemine sahip
güzel abim ve üstadım "profesör"'e saygı ve teşekkürlerimle.
İkincisi güzel bir sunum.
Bunu da en iyi ve en başarılı yapan üstad'da bizim ile birlikte.
Sevgili "bakunin"
Onun sunumu ve taraması
internette çizgi romanı
görsel bir şölen haline dönüştürüyor.
Üçüncüsü ise İyi insanların bulunduğu bir platform.
Çizgi Diyarı.
Paylaşma erdemine sahip, yüce gönüllü,
vermenin almaktan daha güzel olduğunu bilen insanlar.
Hepsi buradalar.
Onları tanıdığım için şanslı ve mutluyum.
Saygılarımla.

savok'a kelimesi kelimesine katılıyorum

mudi

Aktif Üye
3 Kas 2010
257
534
İstanbul,Fındıklı
bakunin ve profesör'e teşekkür ederim ,taaaa o yıllardan elimde seri olsa da ilk 5 sayıya yanlızca 2 nolu sayı dışında ulaşamamıştım(ya kayboldu ya da almamıştım) oysa diğerleri ciltli ki sonrasında o şekilde satılmıştı.
Bu kadar yıl sonra seriyi tamamlamak ayrı bir zevk varolun
:rolleyes:

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,405
Bu güzel ve anlamli imece icin bende cok tesekkür ediyorum..yüreginize saglik arkadaslar..

roninx

Yeni Üye
23 Ağu 2011
15
2
arayipta bulamadigim dergileri yüklemissiniz. eski Korku'yu hep merak ediyordum (hic bir yerde satilmadigi icin bulabilecegimi ummuyordum. meger ilk sayida Ditko ustada varmis:cool:
paylasim icin tesekkürler

Tuco Ramirez

Yeni Üye
9 Eyl 2009
46
73
Emeği geçen herkese teşekkürler. Bunlar Lal Kitap'ın yayınladığı Eerie ve Creepy'de yayınlanan maceralar mı acaba?

Tony Blake

Yeni Üye
14 May 2020
2
2
Merhaba. Foruma yeni üye oldum ve bu sayfayı arayıp buldum. Elimde Korku çizgi roman dizisi var. Antika eser gibi saklıyorum. :)

Burada verilen PDF'yi açmak istedim ama açamadım. Mediafire'ın zip dosyasını indirdim ve açıldığında bir sürü başka resim ve çizgi roman sayfası çıkıyor. Ama Korku dizisini göremedim. Yardımcı olur musunuz?