Kunuri Savaşı - Sururi Gümen (1951)

özgür yürek

Kıdemli Üye
15 Eyl 2009
133
259
Kunuri Kuzey Kore nin kuzeyinde bir yer. Malesef şehitlerimizin bir kısmı oralarda kalmış bu gün mezarları meçhuldür. Allah hepsine rahmet eylesin nur içerisinde yatırsın.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Soluksuz okudum, sonu çok enteresandı, amarikalı doktorun 17 kurşun çıkarttığı Mehmetin vucudundan sonra SİZ TÜRKLER ÖLMEZMİSİNİZ?

Abi çok teşekkürler, bulunmaz bu eser için binlerce kez teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Sururi Gümen'in gerçekten çok güzel çizgileri var. Çok başarılı bir savaş çizgi romanı çizmiş.
Ancak senaro dili, çizgi roman diline pek uygun değil gibi. Gerçi eser, Kore Savaşı sırasında moral verme saikiyle yazılmış olduğu için çizgi roman senaryosu için titizlenmek dert edilmemiş belli ki.
Başarılı bir senaryo ile Sururi Gümen'den seri halde savaş öyküleri çizmesi istenirdi sanırım. O şansı bulamamış.

Esere kaynak olan anıların yazarı Hikmet Feridun Es, dünyayı gezen bir gazeteciydi. Dünyanın her yerinden gezi anıları ve röportajlarıyla zevkle izlenirdi. Hayat Mecmuasındaki yazılarını iştahla, merakla okurdum. Senaryo, onun anılarına dayanılarak yazılmış, keşke senaryoyu da o yazmış olsaydı.

Kore Savaşında şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyorum.

Günün koşullarında bizi yönetenler, Amerika'nın uzak doğudaki çıkarları ve dünya hakimiyeti politikalarının etkisinde kalarak ve Rusya korkusuyla Amerikan şemsiyesi, Nato koruması temin etmek amacıyla Kore Savaşına katılma kararı vermişlerdi.
Tarihimizin hiç bir döneminde bizimle ilişkisi olmamış olan ve dolayısıyla düşmanımız olmayan Kore ile savaşmamızı haklı gösterecek bir tek neden yoktu.
Kore'deki durumumuzu, Çanakkale'de bizimle savaşan Anzak'ların durumuna benzetebiliriz.
Vatan için yapılan savaş kutsaldır. Ama bizimle hiç bir ilgisi olmayan bir savaşa Mehmetçik kanıyla katılma kararı vermiş olanları tarihin yargısına bırakmaktan başka yapacak bir şey yok.
Ders alınmasını diliyorum.

Sevgili kolibri nitelikli paylaşımlarıyla çizgi romanımızın unutulmuşlarını, bilinmeyenlerini günyüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Çizgi roman tarihimize ışık tutan emeklerin nedeniyle şükranlarımı, saygılarımı sunuyorum sevgili dostum.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,794
4,713
Sayın kolibri ;

Aşağıda yazacaklarımın senin emeğine saygısızlık olmadığını bilirsin her halde. Sen çizgi romanın "arkeoloğu" ve "belgeselcisi"sin. Emeğini inkar etmek nankörlük olur.

Sözüm eserin kendisinedir.
Senaryo çok basmakalıp , şişirmelerle dolu. Üstelik ABD uşağı olmak için feda edilen Mehmetçik var ortada. Bunu bile halka böyle yutturmuşlar demek ki o zamanlar. En iyisi ben benden önce bu konuyu yazandan tekrar okunması veya dikkati iyi çekmesi için alıntı yapmam.

Aşağıdaki satırları Sayın profesör'den saygılarımla alıyorum :
"Esere kaynak olan anıların yazarı Hikmet Feridun Es, dünyayı gezen bir gazeteciydi. Dünyanın her yerinden gezi anıları ve röportajlarıyla zevkle izlenirdi. Hayat Mecmuasındaki yazılarını iştahla, merakla okurdum. Senaryo, onun anılarına dayanılarak yazılmış, keşke senaryoyu da o yazmış olsaydı.

Kore Savaşında şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyorum.

Günün koşullarında bizi yönetenler, Amerika'nın uzak doğudaki çıkarları ve dünya hakimiyeti politikalarının etkisinde kalarak ve Rusya korkusuyla Amerikan şemsiyesi, Nato koruması temin etmek amacıyla Kore Savaşına katılma kararı vermişlerdi.
Tarihimizin hiç bir döneminde bizimle ilişkisi olmamış olan ve dolayısıyla düşmanımız olmayan Kore ile savaşmamızı haklı gösterecek bir tek neden yoktu.
Kore'deki durumumuzu, Çanakkale'de bizimle savaşan Anzak'ların durumuna benzetebiliriz.

Vatan için yapılan savaş kutsaldır. Ama bizimle hiç bir ilgisi olmayan bir savaşa Mehmetçik kanıyla katılma kararı vermiş olanları tarihin yargısına bırakmaktan başka yapacak bir şey yok.
Ders alınmasını diliyorum
."

Bu sözlerin üstüne laf söylemek ayıp olur.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Sevgili Kolibri, paylaşımlarına söyleyecek bir şey bulamıyorum, zaten müthiş kıymetli paylaşımlarınla ekolümüzsün üstadım, ellerine sağlık, mutlaka bu hafta zaman yaratıp okuyacağım.

“Tarihimizin hiç bir döneminde bizimle ilişkisi olmamış olan ve dolayısıyla düşmanımız olmayan Kore ile savaşmamızı haklı gösterecek bir tek neden yoktu.
Ders alınmasını diliyorum.”

Profesör

Haluk abimin yukarıda söylediklerinin neredeyse tamamına katıyorum, ölenler tabii geri gelmez ama, benim tek farkım; yapacak bir şeylerin hala olduğu.

O zaman yaşasaydım ve beni Kore için askere alsalardı; kesinlikle gitmez, hapis yatardım ve hatta her şeyi göze de alırdım. Çanakkale Savaşı anmalarında; Avusturalyalı gençlerle konuşmuştum Gelibolu’da (Müthiş katılım oluyor her yıl, İngilizlere nefretle ve bize sevgi dolu; binlerce geliyorlar her yıl, unutulmaz o güneşin doğuşu.); aynı şeyi Avusturyalılar söylüyorlar şu an; yani ben nasıl ki Kore’ye gidip ABD için adam öldürmeyi kesinlikle reddediyorsam, Anzaklar da Türkiye’ye gelip İngilizler için bizi öldürmeyi kesinlikle reddediyorlar, yani artık insanlar uyandı/uyanıyor, tabii vatan için savaş önemli ve savaşırım, hem de çok pis savaşırım, ancak saçma sapan savaşlara kararlar verenler bana vatan sevgisini öğretemez, ben vatan severim, ama hangi vatan.

Yok vatan millet sakarya yalanlarını, yok o bu şu gazlarını artık yemiyor tüm dünya halkları, bize biber gazı yeter.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Buradaki çizgi dizi, gazeteci "Hikmet Feridun Es"in "Kore Savaşı" röportajları üzerine kurgulanmış. Es'in "Hürriyet" gazetesinde çıkan seri yazıları o yıllarda çok izleniyordu. Eşi de fotoğraf ekibindeymiş. Zaten bu savaştan 2 yıl kadar önce kurulan bu gazete biraz da bu bol fotoğraflı Kore röportajları sayesinde yükselmişti.
HFES_H_r_r_p.jpg

HFES_H_r_r_p2.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Kore'de görev yapan Türk Tugayının komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı ile alay komutanı Albay "Celal Dora"'nın savaşla ilgili anı kitapları 1963 yılında ardarda basılmıştı.
Bizim tugayın görevi "Amerikan 9. Kolordusu"nun (8. Orduya bağlı) sağ kanadını korumaktı. Çin birlikleri gizlice Kolordunun arkasına sızınca Amerikalılar ricat etmeye başladılar ama çekilme emrini Türklere geç ulaştırınca Türk birlikleri Çinlilerle göğüs göğüse çarpışmak zorunda kaldılar. O gece bir bölüğümüz tamamen imha edildi ama Amerikan kolordusunu da yok edilmekten kurtarmış olduk. "Kunuri" savaşından sonra Tahsin Yazıcı Tümgenerelliğe terfi ettirildi (Yazıcı I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşına da katılmış "İstiklal Madalyalı" bir generaldi. DP milletvkili oldu, Yassıada'da yargılandı, hapse mahkum oldu. Piyade Alayının komutanı Celal Dora da 1957'de CHP Elazığ milletvekili olmuştu.)

Kore_An_kitaplar.jpg

Son düzenleme:

gokcegunel

Yeni Üye
1 Ocak 2012
93
175
Sayın Kolibri
Paylaşımlarınız gerçekten çok müthiş. Araştırdığımda sizin blogunuzda daha çok Türk tarihinie ait çizgi romanlar olduğunu gördüm. Ancak hepsi rapidshare da kalmış. Artık onlar inmiyor.Onları yeniden bizim cizgidiyarında paylaşmanız mümkün mü ? Çünkü hepsi çok değerli. Saygılarımla.