Tolga - Dövme Yılan

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul

Suat Yalaz'ın eseri Karaoğlan'ı da alarak Akşam Gazetesi'nden ayrılmasından sonra, Abdullah Turhan'ın Akşam Gazetesi'ne çizdiği Kaan başlıklı Kerayit Güzeli,Tung-Hay'ın Öcü,Bizanstaki Yabancı ve Dişi Panter Maceralarıyla Turhan imzasıyla çizdiği Dövme Kılıç ve Turhan imzasıyla başlanıp, Metin Erginaslan'ın devam ettirdiği Dehşet Ülkesi maceralarından sonra Tolga adıyla gazete tefrikası olarak basılan ilk macera Dövme Yılan'dır. 18 Temmuz 1971 de Yeni İstanbul Gazetesinde tefrika olarak yayınlanmaya başlanmıştır.
Daha sonra çalıştığı Son Havadis Gazetesinde kahramanını çok sayıda macerada tekrar Kaan ismiyle çizmiştir.
Son Havadis'teki Kaan'ları başka bir başlıkta daha sonra irdelerim.

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,703
Sayın Kolibri ;

Daha önce de demiştim. Yaptığınız işi “Çizgi Roman Arkeolojisi” diye adlandırıyorum.
Sunumun ve bilgilendirmen de çok güzel.

Emeğinize ve paylaşım isteğinize teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Üstadımın çalışmaları hem paylaşılan kitapların kıymetli ve zor bulunur oluşu hem de zengin içerikleri nedeniyle büyük keyif oluyor.

Çizgi roman okumak elbette büyük keyif. Ama çizgi romanla ilgili bilgi edinebilmek de en azından benim için çizgi roman okumak kadar değerli.

Teşekkürler, üstad.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
paylaşım bilgi hepsi mükemmel teşekkürler paylaşımlarınız bilgisayarımda KOLİBRİ adlı dosyada duruyor.hepsini keyifle okudum.halada okumaya devam ediyoruz.emekleriniz değer ile ölçülemez.saygılar.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Harika bir paylaşım ve bilgilendirme dostum. Tolga'nın macera sürecini irdeleyerek Türk çizgi roman tarihine doğru düzgün bilgilerin kaydını düşmüş oldun. Bu çok önemli bir iş. Bu arada paylaşım orjinali gibi çok temiz, macera çok kısa ama harika. Çok teşekkür ederim. Emeklerine sağlık.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,638
Abdullah Turhan çizgilerinin bir cazibesi var, sunumdaki her bir sayfa birbirinden güzel.

Bir kaç satırda anlatılan tarihçe ise, sayfalara sığmayacak kadar bilgilendirici ve özlü.

Birikim, bilgi ve ustalığın göstergesi

Öyle miydi, böyle miydi diye bir tereddüte mahal vermiyor

Tarihçesi işte bu Kaan'ın Tolga'nın ve tanıdıkça daha ısınıyorum Tolga'ya

20 Sayfalık kısa bir macera. Bana giriş bölümü gibi geldi. Ama devamı merak uyandırıyor.

Devamı gelecektir eminim:)

Saygı ile selamlıyorum sevgili kolibri

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,510
Çok garip Abdullah Turhan üstad suat yalazın kaan rüzgarından yararlanmak için bir çalışma yapıyor ve kahramanı sonra kendi kulvarında başa güreşiyor.Kaan öylesine gizemli bir sözcük olmalı ki bir çok yazara çizere esin kaynağı oluyor.Bu kaan da gelecekte tolga oluveriyor.Belki gazete yönetimleri bastırıyorlar illede kaan benzeri bir kahraman olsun diye.Sonuçta su akıyor yolunu buluyor.Tolga okunası bir kahramandır.En az suat yalaz kaanı kadar ,Tarkan kadar,karamurat kadar kendini okutur.Çalışma için kolibri dosta teşekkürler.

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Sevgili Kolibri, yine harika bir sunum ve çalışma olmuş, Tolga, çocukken çok sık okumasam da, yeni yeni ısınmaya başladığım bir karakter, bakalım daha hangi maceralarını göreceğiz... Yeni İstanbul gazetesinin ilk sayfasında yer alan başka bir Tolga macerası reklamıyla, tüm çizgi roman meraklılarına selamlar, ve sevgili Kolibri'ye teşekkürlerimi gönderiyorum.

xGaN57.jpg

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Sevgili Kolibri üstat sunumunuz,
geçen ay okuduğumuz
"Bir Zamanlar Trabzonum" un
ağzımızda eksik bıraktığı lezzeti arttırdı;
bu muhabbetiniz üstadın belki yorulduğu,
yazamadığı daha bir çok ilginç olayı ortaya
çıkarmaya, biyografisini tamamlamaya yardımcı
olacaktır.
Teşekkürler, sağolun üstat...

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul
Sevgili Kolibri üstat sunumunuz,
geçen ay okuduğumuz
"Bir Zamanlar Trabzonum" un
ağzımızda eksik bıraktığı lezzeti arttırdı;
bu muhabbetiniz üstadın belki yorulduğu,
yazamadığı daha bir çok ilginç olayı ortaya
çıkarmaya, biyografisini tamamlamaya yardımcı
olacaktır.
Teşekkürler, sağolun üstat...

Teşekküre gerek yok arkadaşlar,benim için zevk.

Bu zevke ortak olanların varlığı beni ziyadesiyle memnun ediyor.
Sevgili Ginobili eklediğin duyuru Dövme Yılan macerasından sonra yayınlanan Lanet Alevi adlı maceradan önceki boşlukta basılan 5-6 duyurudan birisi.

Üstadın gazeteye çizdiği 2 adet Karabatur macerasından sonra bu kısa maceranın deneme amaçlı çizildğini düşünüyorum sevgili Profesör.Zira Lanet Alevi Dövme Yılan'ın devamı değil.

Yukarıdaki de bir başkası.Bilhassa at çizimi çok nefis.
Lanet Alevi 82 sayfalık bir macera.

Elimde üstadın aynı dönemde günlük olarak çizdiği çok sayıda karikatür var.
Bunları da zamanla paylaşmak isterim.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Lanet Alevi'nin ilk sayfası müthiş

Abdullah Turhan'dan, iyi bir Conan çizeri de olurmuş

Görseller için teşekkür ediyorum sevgili dostum; bu arada, Abdullah Turhan kitabını sen yazmalıymışsın.

Hep söylüyorum ve sen de pek hevesli görünmüyorsun ama yükümlülüğün var, tarihi Türk çizgi romanlarının kitabını/kitaplarını mutlaka yazmalısın

Selam, sevgi ve saygılar...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
...
Elimde üstadın aynı dönemde günlük olarak çizdiği çok sayıda karikatür var.
Bunları da zamanla paylaşmak isterim.

Sevgili dostum bence senin çalışmaların çizgi roman tarihine katkı yapacak düzeyde ve bilimsel..
Bu nedenle derli toplu ve ulaşılması kolay olsun diye ana sayfada görülebilecek şekilde
Henüz başlık açılmamış çizgi romanlar başlığı altında kolibri diye bir bölüm açtım. Daha önce yayınladıklarını oraya aktaralım, yeni paylaşacaklarını ve bilgileri buradan paylaşırsın..
Umarım karşı çıkmazsın..

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sevgili Kolibri dostum, bende arkadaşların düşüncelerine katılıyorum. Bu çok önemli bir bilgi birikimi, hiç görmediğimiz duymadığımız ne çizgi romanlar çıkarttın gün yüzüne. Şapka çıkarıyorum senin bu kültürüne ve nadirlik ara da bulasın türünden paylaşımlarına. Yüreğine sağlık.

Lanet Alevi'nin ilk sayfası gerçekten çok güzel. Büyük bir zevk ve keyifle takip ediyorum Tolga'yı.

Bu arada büyük bir merakla bekliyorum yeni paylaşımlarını. Facebook'ta da görüyorum, umarım fazla geciktirmezsin.:)

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Paylaşım için de, bilgilendirme için de ayrı ayrı teşekkürler değerli dost.
Özellikle Akşam gazetesinde ilk baktığım yer 2. sayfada ki Karaoğlan dı...60 lı yılların başı.
50 li yılları sonları da diyebilirim.
Şimdi binlerce sayfasını elimizde tuttuğumuz çizgi romanları gün gün tek sayfa halinde takip etmek bile büyük bir keyifti.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Tarama öylesine milimetrik yapılmış ki....
Özellikle 2. ve 3. sayfaya dikkatinizi çekerim.
2. sayfadan 3. sayfaya geçerken sanki Tolga ekrandan çıkıp, üzerinize yürüyormuş gibi oluyor.
Deneyin isterseniz....
Elinize sağlık değerli arkadaşım.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Ancak bugün okuma fırsatım oldu. Yarım da kalsa, okunmaya değer bir eser. Başlangıç tanıtım sayfasında ve 15. sayfada "Tuyça" olan oğlanın isminin 14. sayfada nasıl "Ayçu" ya evrildiğini anlayamadım, bir kere de değil tam "3" kere böyle kullanılmış. Sanırım günlük yayınlanacak bantlar halinde çizilip ara verilip tekrar devam edilmesi sonucu olmuştur bu hata.

Teşekkürler, üstat.

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
849
18,578
Denizli
Emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Çizgi roman severlere muhteşem bir hizmet vermektesiniz.
Sizden bir ricam var. Abdullah Turhan'ın "Kaan-Tolga" maceralarının hangi gazetelerde ve hangi tarihlerde verildiğini liste halinde verebilir misiniz. Bu şekilde Tolga'nın çizim maceralarını da takip edebilmiş oluruz. Saygılar Üstad....