Atlas - İsmet Kırdar

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Harika çizgiler ve bizden bir çizer; İsmet Kırdar...
Azımsanmayacak sayıda eseri bulunan İsmet Kırdar, imkan verildiğinde dünya çapında çizerlerin Yurdumuzdan da çıkabileceğinin en güzel kişiliklerinden ve göstergelerinden biri...
Kendisini rahmet ve minnetle anıyor,
bu güzel paylaşım için Sayın "Kolibri"ye teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul
Değerli mesajlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
İsmet Kırdar deyince benim aklıma ilk gelen de Tarkan'dır.
Üstad yıllarca Sezgin Burak'ın Ölümsüz eseri başlığıyla imzasız olarak çok sayıda Tarkan macerası çizmiştir.
Bunlardan İntikam Peşinde ve Çin Hakimi isimli olan maceralar renklidir.
Canavar,İntikam (Aynı isimle 2 farklı macera) Kafkas Kartalı Redade,Zehirli Çiçek aklıma gelen maceralar.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Bilmeden maceralarını okuduğumuz bir çizermiş üstad, paylaşım ve açıklamalar için çok teşekkür ederim.

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul
Bilmeden maceralarını okuduğumuz bir çizermiş üstad, paylaşım ve açıklamalar için çok teşekkür ederim.

İsmet Kırdar, Sezgin Burak'ın üzücü vefatından 5 yıl kadar sonra Bulvar Gazetesi için günlük Tarkan çizimleri yapmıştır. Önceki mesajımda farklı bir anlam çıkabileceğinden eklemek istedim.
Bulvar 1982-1988 yıllarında yayınlandı zannedersem.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
teşekkürler üstad evet bulvarda yayınlandı tarkanlar intikam peşinde ve çin hakimi renkli intikam-2 adet.canavar,simena..vb siyah beyazdı.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Üstad kolibri'ye teşekkürler.Fantastik hikâye,Nommos'u zihinlerde soru işareti bırakarak sonlanıyor.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Samimiyet çok önemli bir meziyet.. Sevgili dostum kolibrinin açtığı bu eşsiz paylaşımdan gelen değerli yorumlarla bir sürü şey öğrendim.. Öncelikle İsmet KIRDAR'ın böyle bir çizgi romanı olduğunu bilmiyordum.. Çok büyük bir keyifle ilk okumamı yaptım. Bittiğinde inşallah devamı vardır diye düşündüm. Sonra gelen yorumlarla üstadın swing çizdiğini, çocuk dergisinde çalıştığını ve Tarkan'a bir kaç tane macera çizdiğini öğrendim. Sevgili dostum varlığın gerçekten katkı sağlıyor. Paylaşımlarını görmek bile heyecanlandırıyor. Çok teşekkürler.. Saygılarımla..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,862
Güzel ve süpriz bir paylaşım.
Öğrenmenin yaşı yok derler:D
Bu paylaşım ve dostların yazısından öğrenilecek daha çok bilgi olduğunu gördük.
Eline sağlık değerli dostum,teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Ülkemizde üretilen bilim kurguyu geçen yıl
Yalçın Didman'ın "Ayılı Adam"ıyla,
daha önce de Galip Tekin gibi 80'ler kuşağı
diyebileceğim yazar çizerlerden okumuştum.
İsmet Kırdar'ın güzel çizgilerini geçen günlerde
Ertuğrul ağabeyin paylaştığı "Eyüp Sultan" ve "Hacı Bektaşı Veli"
kitaplarında gördükten sonra böyle özel bir kitap çok iyi geldi.
Üstatlarımızın katkılarıyla zenginleşiyoruz.
Selamlar, saygılar...

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Mükemmel ötesi bir paylaşım! Ellerinize sağlık üstadım. Teşekkür ve saygılarımı sunarım.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,793
4,713
İlginç bir çizgi roman . En azından benim için..
Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Trabzon'da oku, Ankara'da teşekkür et:)

Bakunin'le çay içip uçağın kalkışını beklerken, bir yandan da kaptanın Tommiks'i bir an önce paylaşması için acele ettiriyordum. Nihayet konu açılınca, Diyara bakalım dedik ve sevgili kolibri'den Atlas'ı görünce çığlığı bastım. Bir yandan iki lokma atıştırırken bir yandan da kaptanın indirdiği Atlas'ı okumaya başladım. Biter bitmez de kalktık.

Ama bir kaç cümleyle de olsa kritiğini de yaptık Atlas'ın.

Bir kolibri klasiği Atlas. Şaşırmayı çoktan bıraktım, hayranlıkla izlemeye devam...

İsmet Kırdar'a özel bir sempatim var. Çizgilerini çok beğeniyorum ve böyle bir eseri olduğunu da bu paylaşımla öğrendim.
İstanbul'da bir bulvara, caddeye veya büyük bir tesise adı verilmiş midir İsmet Kırdar'ın? Değerlerimizin değerini bilmemek gibi bir anlayışımız var maalesef.
Atlas kurgu ve konu bakımından herkesin beğendiğini umduğum, çizgileriyle daha da değerli bir eser. Neden kitap olarak basılmamış anlayamadım. Devamı da vardır inşallah.

Ana tema ve kurgu olarak çok beğenmeme rağmen diyalog ve senaryo dilinde zayıf bulduğum noktalar oldu ve bunları kaptanla konuştum. Her zamanki gibi, bu işlerin edebiyatı güçlü yazarlar ile işbirliği yapılarak hazırlanması gerektiğini söyledim. Hiç tartışma konusu yapmadığım mükemmel çizgileri, çok beğendiğim ana tema ve kurgusu ile birinci sınıf olan bu eserde, Atlas ile genç kadının ilk kez karşılaşmalarına rağmen sanki daha önce tanıştıkları kanısını uyandıran kimi diyalogları ve hemen arkasından bu kez tam tersi diyaloglar göze batıyor. Bunun gibi bir kaç eleştirim oldu.
Benim eleştirim, bekara boşanmanın kolay olması kabilinden:) Çünkü malum, rahmetli ismet Kırdar ustanın aldığı telif kendi emeğini bile karşılamıyorken tek tabanca olarak bir de ünlü bir yazara para ödemesi mümkün değildi şüphesiz. Bizim sanatçılarımızın şanssızlığı bu. İtalyada, Amerikada olsa İsmet Kırdar gibi bir çizerin yanına bir kaç ünlü yazar koyardı yayınevleri.

Sevgili kolibri gibi bir üstadla tanışmış olmanın mutluluğuyla kendimi daha bir ayrıcalıklı hissediyorum. teşekkür ve saygılarımı kabul et dostum..

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Öncelikle Türk çizgiroman tarihindeki bilinmeyenler sır perdesini bir parça daha araladığınız için ben de çok teşekkür ediyorum. Gerçekten gerek çizim gerekse de özgün senaryosu ile çok özel bir paylaşım. Haluk abi zaten üzerinde konuştuğumuz hususlara değinmiş, tekrarlamak gereksiz.
Belki bir gün biz de İsmet Kırdar gibi üretken ve başarılı yazar-çizerlerimize hak ettikleri değerin verildiği bir ülkede yaşama şansı yakalarız.