Aktolga No:2 Abdullah Turan

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,833
Fatih İstanbul

Birçok kişi ''arşivime yeni bir dosya daha geldi'' diye düşünse de bazı arkadaşlar için Abdullah Turhan üstadın çizgi geçmişine ışık tutan, önemli bir parça olacağını düşünüyorum.

1964 Yeni İstanbul Gazetesi tefrikası.

Kaan ve Karaoğlan esintilerinin yüksek olduğu, üstadın 2 gün önceki sohbetimizde örnek aldığı tek ressam olarak söylediği Alex Raymond etkilerinin bulunduğu bir çalışma.

semihd

Kıdemli Üye
7 May 2011
156
361
Hep olduğu gibi yine çok ama çok kıymetli bir eser paylaştınız. Maalesef indirmeyi başaramadım. Acaba sorun bana mı özgü?

Her durumda hem bu eser için hem de çizgiromana verdiğiniz çok önemli destek için teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Sayın "Kolibri",
değerli paylaşımınız ve emeğiniz için kalbi teşekkürlerimi iletiyorum.
Okurken keyif alacağımdan eminim.
Selamlar ve saygılar...

52308R.gif

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Harika bir paylaşım olmuş.
Okumak için keyifle indiriyorum.
Teşekkürler üstadım.

20180411_185600.jpg

Çizen büyük ustaya,paylaşan gönül dostuna tekrar teşekkür ederim.
Yüzünüzden gülücük ve mutluluğunuz hiç eksik olmasın.

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,833
Fatih İstanbul

Ben de aynı anın başka açıdan çekilmiş fotoğrafını paylaşayım.
Abdullah Turhan üstad ile beraber geçen harika akşam bir ömür boyu unutulmaz. Umarım tekrarı nasip olur.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Sizin paylaşımlarınız çizgi roman tarihimizin mikro tarih alanlarından gibi.Hiç bir yerde bulunması mümkün olmayan çok ender paylaşımlar.Bu kadar eşsiz bir arşivin sanat severlere açılması ise büyük bir gönül işi.
Kayıt altına alınması ise daha önemli.
Belki bir kaç kütüphanede vardır onuda sanmıyorum ama onlarda da bunları codex haline getirebilmek aylar ister.
Bu çalışmalar bu kadar değerli ve anlamlı.
Çok şükür ki çizgi roman platformları aracılığı ile büyük mesafe katedildi.
Neredeyse çizgi roman tarihimizin bütün çizgi romanları hemen hemen tamamı kayıt altına alınmış vaziyette.Bu çok büyük bir başarıdır.O kadar büyük bir başarıdır ki bir avuç gönüllünün başlattığı bir süreç devasa boyutlarda bir harekete dönüşmüş durumda.Şu anda yerli çizgi roman olarak maalesef yeni başlayan TARKAN ve devam eden KARABALA dışında devam eden yayın yok.Olmasını çok temenni ederdik ama durum saptaması açısından tablo bu vaziyette.Bizde geldik gidiyoruz sonuçta bizden sonra ki kuşak en azından bu eserlere bakıpta geçmişi hayırla yad ederse büyük başarı olarak kabul ederim.Yada umudum daha ileri götürmeleri.Ne yazık ki dünya çapında çizerleri bizim dışımızda fazlaca bilen yok.Ne yazık.
Emekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

www.youtube.com/watch?v=CdfdBDwM8p0