Vatan Yahut Silistre - Şahap Ayhan

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Türk edebiyatının ilk romantik tiyatrolarından biridir Vatan yahut Silistre. Namık Kemal'in yazdığı tiyatro gösteriminin arkasından halkın galeyana gelmesi üzerine Namık Kemal'in sürgünü ile sonuçlanmıştır. İlginçtir ki bu milliyetçi oyunu tiyatroda canlandıran oyuncular Güllü Agop isimli Ermeni vatandaşın ekibidir. (Sonradan Güllü Agop Müslüman olmuştur.) Yanlış hatırlamıyorsam vaktiyle Cüneyt Arkın'ın baş rolünde olduğu bir filmi de yayınlanmıştı. (Çocukken hayal-meyal böyle bir şey izlediğimi hatırlıyorum ama yanlış bilgi vermeyeyim...)
İlk defa çizgi romanına göz gezdireceğim. Kolibri üstada sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Namık Kemal'in Kıbrıs'a sürülmesine neden olan ilk tiyatro eseri,
Şahap Ayhan üstadın harika çizgileri ile bir kez daha ölümsüzleşmiş.
Hatırladığım kadarı ile cepheye giden İslam bey'i, nişanlısı da kılık değiştirerek takip ediyordu.
Bu harika paylaşım için teşekkür ediyorum Sayın "Kolibri";
sağlıcakla kalınız!..
Saygılarla...

52308R.gif

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
Muhteşem çizgilerle bezenmiş harika paylaşımlarla günümüzü gün ediyoruz teşbihte hata olmaz ise.
Teşekkürler kolibri üstadım...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Şimdi bana deseler ki bir sıralama yap eski Türk çizerleri için hiç düşünmem ilk üçümde Şahap Ayhan yer alır...
Ancak çok beğenmeme rağmen tam olarak kaç çizgi roman çizmiştir kaçı yayınlanmıştır hiç bilmem.
Bu bilgiye ulamak ise sevgili kolibri gibi dostlar sayesinde oluşuyor.
Şahap Ayhan çizgilerinin bana verdiği duygu sanki bir efsane anlatıcısının verdiği duygu gibidir.
Teşekkürler sevgili dostum.