KIZILTUĞ Haftalık Mecmua Sayı 13 - 05.09.1967

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
h6rw4.jpg

Bay_X'in Arşivinden

Kızıltuğ, Sayı: 13
5 Eylül 1967

Tamamen restore edilip beyazlatılmış bir sürümün gereksizliği göz önüne alınarak sadece iki versiyon hazırlandı: Sayfa kenarlarındaki kayıp alanlar yamanmış ham tarama görünümü ve bunun sararma etkilerini bir parça giderilerek renk, ton ve kontrastı dengelenmiş hali. Keyifle okursunuz umarım.

Arşivini açtığı ve bulunması çok güç bu yayını tekrar kazandırdığı için Bay_X'e çok çok teşekkür ederim.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Söylenecek söz yok,
Ama teşekkür çok:D
Gayet güzel olmuş.
Eline sağlık,paylaşan ve paylaştıran dostlara teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
bay_x ve abartman üstadlarımın işbirliği arşivimize çok kıymetli bir eser daha kazandırdı.

Dergi sahiden çok zor bulunuyor ve bu da onu değerli kılıyor ama dergi muhtemelen ömrünün kısa olmasına da sebep olan yanlışlarla da dolu. Daha önce de bahsi olmuştu; derginin adı ile içeriği arasında neredeyse hiç alaka yok. Yirmi sayfalık dergide üç sayfa Abdullah Ziya Kozanoğlu çalışması var, hepsi bu. Derginin sahibi ve sorumlu yönetmeni olan Ahmet Kozanoğlu galiba Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun oğlu ve dergi adı da siyasi tercihler neticesinde belirlenmiş. Ama ya isme uygun bir içerik oluşturmak gerekliydi ya da içeriğe uygun bir isim seçmek. Bu seçimi önemsemeyip dergideki işçiliğe göz atalım; balon temizlikleri kötü, balon içi metin yerleşimi pek iyi değil ve sık sık yazım hataları var. Özellikle çeviri öykülerde yoğunlaşıyor bu tür problemler. Orjinallerine sahip olmadığım için çevirinin kalitesine dair bir şey söyleyemiyorum ama dönemin pek çok eserine hakim olan "yaratıcılık"tan Kızıltuğ'un da nasibini aldığını zannediyorum.

Bu eleştirilerle beraber derginin Türk çizgi roman tarihindeki yerini teslim edip abartman ve bay_x üstadlarımıza teşekkürlerimizi sunalım.

Ellerinize sağlık.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
O yılların koşulları ve zihniyeti nedeniyle içerik hakkında fikir yürütmek çok anlamlı değil aslında. Zamanın eğilimleri böyleymiş galiba; editörler tarafından beğenilen bir takım yayınlardan ve büyük olasılıkla da telif hakkı filan gözetilmeden derleme yapmak dergi çıkarmak anlamına geliyormuş.

Kızıltuğ'a baktığmızda dönemin Amerikan-İngiliz dergilerinden alıntılar (Eerie'den yapılan alıntı çok açık) görüyoruz. Üstelik çocuk dergisi olduğu iddiası da havada kalıyor. Mesela bu sayıdaki "Mahçup Aşık" taşıdığı simgesel anlam nedeniyle hiç de çocuklara uygun değil.

Baksı kalitesi açısından baktığımızda da yine dönemin bir klasiği adeta. Uygun gramajda kağıt seçilmemiş olması mürekkebi dağıtmış ve bulanık bir görünüm yaratmış sayfalarda. Keza, Direnç11'in de bahsettiği gibi mizampaj sorunları da göze batıyor. Çevirilerden de çok umutlu değilim açıkcası.

Sonuç olarak, belki de bilinçli bir yol tutturamamamış olması kısa ömürlü bir yayın haline getirmiş Kızıltuğ'u. Yine de bir döneme ışık tutması ve kıyaslama yapmamıza imkan sağlaması açısından burada Kızıltuğ paylaşımı yapılması önemli.
Bu vesileyle Bay_X'e tekrar teşekkür ediyorum.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Sıkı bir arşivcinin sakladığı, işini bilen bir taramacının elinden çıkan, az bulunur bir çizgiroman. Buraya kadar en azından çizgidiyarı için normal ve sık rastlanabilen bir olay ama bu dergiyi "bence" ilginç kılan başka bir şey daha var. Çekilişle dağıtacağını belirttiği hediyeler. Hediye veren gazete & dergi çok gördüm ama çekilişle canlı hayvan verildiğini "Petshop"da bile görmemiştim. Kurt köpeği ve papağanı hadi doğal kabul edelim ama şempanze yavrusu çıkan vatandaşın o hayvanı ne yaptığını gerçekten çok merak ettim!

Teşekkürler, dostlar.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,188
Dostlar paylaşım için adeta kompozisyon yazmışlar
ve inanın yazılan dolu dolu mesajlar, paylaşım kadar ilgimi çekiyor.
Dolayısıyla paylaşımda emeği olan dostlar yanında
harika yorumlarıyla paylaşımı tamamlayan değerli kardeşlerime de gönülden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Acar dostumuz Zamangezgini son sayfadaki kupon kesiklerine derman bulmuş, kanı dindirmiş. Kan dinince derginin yüzüne de renk gelmiş. :)

Buradan da yayınlayalım ki, CBR dosyasını güncellemek isteyenler faydalansın.

kiziltu19670905sy13sf19bayxabartmand.jpg

kiziltu19670905sy13sf18bayxabartmand.jpg

kiziltu19670905sy13sf00bayxabartmand.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
Mükemmel tarama ile kızıltuğ arşivimiz zenginleşiyor..
11 ve 12 bende mevcut taranmış durumda
ama düzenleme için bir türlü zaman bulamadım..
14 sayılık(?) bu seride sanırım yalnızca sekizinci sayı eksik kalacak..
Bir dost imzalı bir arkadaş çıkagelir umarım..
Emek verenlerin günü güzel olsun..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
İroni nedir diye sorsalar, örnek isteseler bu hediyeler verilir herhalde..
Ayı sayfada iki kuş..
Birini yaşat diğerini öldür..
Tam bize göre..

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Tamamen beyazlatılmışa ben karşıyım derginin orjinalliğini bozduğunu düşünüyorum Tam kıvamında bir paylaşım teşekkürler Abartman ve arşivini bizlere açtığı için Bay X 'de unutmayayım...

Marmaralı

Yeni Üye
3 Ağu 2018
21
25
Bu güzel dergileri bizlerle paylaşan arkadaşlar sağ olsun, var olsun... konudaki resimler silinmiş ben de katkım olsun istedim ve internet arşivden resimleri bulup ekledim...

h6rw4.jpg

kiziltu19670905sy13sf19bayxabartmand.jpg

kiziltu19670905sy13sf18bayxabartmand.jpg

kiziltu19670905sy13sf00bayxabartmand.jpg