KIZILTUĞ Haftalık Mecmua Sayı 02 - 20.06.1967

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
KızılTuğ çizgiroman dergisi sayı 2 /20-06-1967/

TARİHİ ROMAN YAZARI ABDULLAH ZİYA KOZANOĞLU'NUN
ÇIKARDIĞI KIZILTUĞ DERGİSİ 18 SAYI SÜRMÜŞTÜR.
BENDE OLAN 2.SAYIYI TARAYIP EKLEDİM.

KızılTuğ çizgiroman dergisi sayı 2 /20-06-1967/CBR:

kiziltu01zuz.jpg

kiziltu03.jpg

kiziltu05awa.jpg

kiziltu08wfw.jpg

kiziltu10.jpg

kiziltu15odo.jpg

ZAMANGEZGİNİ

Moderatör tarafında düzenlendi:

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Dostum çok teşekkürler.
Ellerinize sağlık.
Zamanda bir gezintiye daha çıktım sayenizde.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,046
Sarıyer
Bugüne kadar okumadığım ve sen burada olmasaydın 2. sini asla okuyamayacağım (birincisini Subzero koymuş, bir gün bakardım herhalde) bu eserler ve foruma kattığın görsel & tarihsel zenginlikler için teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,087
Harika ve bulunması çok zor bir kitap...
Güzel paylaşımlarınla bizi mutlu etmeye devam ediyorsun değerli dostum...
Paylaşım ve emeğin için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,712
Tipik bir arada bulasın çizgi romanı, nadirler arasında da nadir Kızıltuğ.

Zamangezgini dostumuzun heybesinden, daha neler vardır kimbilir.

Bu derginin ismi ile içeriğindeki zıtlık dikkat çekici. Kızıltuğ ismine uyan A.Z. Kozanoğlu'nun resimsiz Otsukarcı'nın oğlu isimli roman tefrikası dışında dergide Türk tarihiyle ilgili bir şey yok. KOZANOĞLU, kendi eserlerini bir ressama çizdirmiş olsa ve derginin ilk bir kaç sayfasını ona ayırmış olsaydı daha uygun olurdu. Bu takdirde daha uzun ömürlü bir yayın olurdu. Diğer tefrika çizgi romanlar da Viking, Roma veya benzer tarihi çizgi romanlarla daha ilgi çekerdi.

Ama ne yazık ki dergideki diğer çizgi roman tefrikaları birbirleriyle alakasız lacivert ÇR lardan seçilmiş. Diğer ÇR lar ile Yeşil Adamlar isimli ÇR farklı kuşaklara ait, bu ÇR sanırım kırklı, ellili yılların olsa gerek. Doğan Kardeş Ateştop'lardaki ÇR ları andırıyor. Yine Korku ÇR lardan alınma Ölüm Savaşçısı ile tam bir aşureye benzemiş.

Rahmetli A.Z. Kozanoğlu dergi yayıncılığında bilinçsizmiş, bir şeyler için çabaladığını anlıyorum ama yeterli olmadığı ortada. Acaba Suat Yalaz'a mı öykündü diye düşünmüyor değilim.

İçeriğindeki çizgi romanlarda o dönemin ünlü sinema yıldızlarından esinlenen karakterler dikkat çekiyor. Fransızların ünlü karakter oyuncusu Jean Gaben'i ÇR kahramanı olarak görmek memnun etti beni.

İşte bir zamangezgini paylaşımının söylettikleri:)

Teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.