Bilgesu Erenus - Entellektüel Şiddet (1992)

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul

Başak Yayınları (1992)

Bilgesu Erenus (13 Ağustos 1943, Bilecik) Türk oyun yazarı, roman yazarı, senarist, aktivist ve müzisyen.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunu olan sanatçı, TRT'te çalıştı. Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulunda görev aldı. Yazdığı oyunlar, Devlet Tiyatroları, AST, Dostlar Tiyatrosu gibi, önde gelen tiyatrolarda sergilendi. /Vikipedi

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,871
5,106

Sayın funghu ;

Sunum yaptığın konular ve ürünler o kadar çeşitli ki ; şaşkınlıkla ve hayranlıkla izliyorum...

Sunum notunda :
"Bilgesu Erenus (13 Ağustos 1943, Bilecik) Türk oyun yazarı, roman yazarı, senarist, aktivist ve müzisyen."

Bilge Erenus ta çok yönlü bir sanatçı ve güçlü bir sanatçı... Yalçın Küçük'le birlikte yazdıkları da var ...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul

Sayın funghu ;

Sunum yaptığın konular ve ürünler o kadar çeşitli ki ; şaşkınlıkla ve hayranlıkla izliyorum...

Sunum notunda :
"Bilgesu Erenus (13 Ağustos 1943, Bilecik) Türk oyun yazarı, roman yazarı, senarist, aktivist ve müzisyen."

Bilge Erenus ta çok yönlü bir sanatçı ve güçlü bir sanatçı... Yalçın Küçük'le birlikte yazdıkları da var ...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...

Sayın dedo11,

Yalçın Küçük ve Bilgesu Erenus imzasını taşıyan "Aydınlık Zindan" isimli kitabı hatırlıyorum. Bunun yanında; "Yeni İnsan" ve "Toplumsal Kurtuluş" dergilerinde de ortak mesaileri olmuştu.

Aydınlar Dilekçesi'nin Cumhurbaşkanlığa veren iki kadından biri de Bilgesu Erenus'tu. Diğer isim ise Esin Afşar'dı.

Bilgesu Erenus, ayrıca öğrenci açlık grevlerinde gitarıyla Kürtçe şarkı ve türküler söyleyerek de; Kürtçe yasağını delebilme cesaretini göstermişti.

Örnek bir insan, örnek bir aydın...

Not: Yeni İnsan dergilerinin bir bölümü kitaplığımda bulunuyor. Onları da tarama programıma alacağım umarım.