1904'ten Günümüze U-Boat Ansiklopedisi

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Encyclopedia Of U-Boats From 1904 To The Present
1904'ten Günümüze U-Bot Ansiklopedisi - İng. - 40,78 mb - 242 sayfa -
2.Dünya savaşının efsanevi denizaltıları U-Botlarla ilgili herşey.

:wbtr::wbtr::wbtr:
U-Boat ya da U-Bot (Almancada U-Boot, Unterseeboot kelimesinin kısaltılmışı), denizaltı anlamına gelen, ancak diğer bazı dillerde Alman deniz kuvvetlerince kullanılan denizaltıları ifade eder.
II. Dünya Savaşı'nın başında denizaltı filosu komutanı olan Karl Donitz'in geliştirdiği kurt kapanı taktiği ile bu denizaltılar özellikle savaşın ilk 2-3 yılında müttefik konvoylarına ağır kayıplar verdirmiş, ikmallerini aksatmışlardır.
II. Dünya Savaşı'nda Atlantik'teki savaşın baş kahramanıydı. Savaşta Almanya en büyük denizaltı filosuna sahipti.
Oysaki I. Dünya Savaşı'nın sonunda imzalanan Versay Barış Antlaşması'na göre Almanya'nın deniz kuvvetleri 6 kruvazör, 6 savaş gemisi ve 12 destroyerden fazla olamazdı.
Ama Almanya antlaşmaya uymamış özellikle Hitler döneminde çokça U-bot üretmişti. Winston Churchill günlüğünde şöyle yazmıştı:
''Savaş boyunca beni gerçekten korkutan tek şey U-bot tehlikesiydi.''
Savaşın başlarında Alman denizaltıları müttefik gemilerine çok fazla zarar vermişlerdir.
Atlantik denizi savaş zamanı, Amerika ve Kanada'dan gelen gıda ve malzeme bakımından İngiltere açısından çok kritik bir denizdi.

igpnxi3z83807x25g.jpg

vg0ty5rseh3em0n5g.jpg

82q3etcjesnu3q65g.jpg

9803rc1jj7lfsff5g.jpg

rdua7ahvqh1clff5g.jpg

II.Dünya Savaşı'nın en başarılı 10 U-Boat komutanı ve işleri:
274.333 ton (47 gemi batırdı) Otto Kretschmer
225.712 ton (43 gemi batırdı) Wolfgang Lüth
193.684 ton (34 gemi batırdı) Erich Topp
186.064 ton (29 gemi batırdı) Karl-Friedrich Merten
171.164 ton (34 gemi batırdı) Victor Schütze
171.122 ton (26 gemi batırdı) Herbert Schultze
167.601 ton (28 gemi batırdı) Georg Lassen
166.596 ton (22 gemi batırdı) Heinrich Lehmann-Willenbrock
162.333 ton (30 gemi batırdı ) Heinrich Liebe
160.939 ton (28 gemi batırdı) Günther Prien

İngilizler gemiyle malzeme ve insan taşıyan gemileri U-bot'lardan korumak için konvoylar halinde hareket etmiştir.
Bu konvoylar 30-40 gemiden oluşup 3-4 destroyer veya savaş gemisi tarafından korunuyordu.
Buna karşın Almanlar wolfpack (Kurt Kapanı) denilen bir taktik geliştirmişlerdi.
Dönemin Almanya Deniz Kuvvetleri Başkanı Karl Dönitz'in geliştirdiği bu taktik, genellikle tek dolaşan Alman denizaltılarının birleşerek birlikte aynı anda konvoylara saldırmasıydı.
Denizaltılar birden konvoyun ortasında belirip etkili atışlar yapabiliyordu.
Bu taktiğin can alıcı noktası saldırıların gece yapılmasıydı. Böylece U-botlar Müttefik gemileri tarafından zar zor seçilebiliyordu.
Çünkü sonar daha keşfedilmemişti. Almanların bu taktiği İngilizler için yıkıcı olmuştur.
Kurt Kapanı taktiği sonarın bulunmasıyla sekteye uğradı.
Bunun yanında İngilizler, Almanların kendi aralarında ve merkez karargahla kurduğu iletişimi şifreleyen Enigma makinesini saldırıya uğrayan bir Alman denizaltısından ele geçirmişlerdi ve şifreyi çözmeye başlamışlardı bile.
Böylece U-botların bütün hareketlerinden haberdar olmuşlardı. İlginçtir ki bu iki gelişmeden Almanların haberi yoktu ve üst üste gelen başarısızlıkların nedenini anlamıyorlardı.
Sonarın bulunması her şeyi tersine döndürmüş, U-botların ihtişamlı dönemi sona ermişti.
Karl Dönitz savaşın ancak denizaltılar sayesinde kazanılabileceğine inanıyordu.
İngiltere'yi bir U-bot ablukası altına alan Dönitz U-botlarıyla neredeyse İngiltere'ye diz çöktürmek üzereydi.
Savaşın ilerleyen zamanlarında Alman ordusunun kısıtlanan lojistik ve malzeme imkânlarından dolayı denizaltılara gerekli hassasiyeti göstermeyen Hitler yüzünden Alman U-botları zaman içinde avcı pozisyonundan av pozisyonuna düştüler.

jetgil

Yeni Üye
20 Tem 2022
17
20
Bu kadar Uboot bilgisinden sonra, konuya merakı olan genç arkadaşlar henüz seyretmedilerse bir yerlerden Wolfgang PEtersen'in bir sinema başyapıtı olan "das Boot"u bulup seyretmeliler, özellikle Almanca olanını. Gerçekte platformlarda çekilen son filmlerdendir. Dekor sahne sayısı son derece azdır. GElmiş geçmiş en iyi filmlerden birisidir. (diğer denizaltı konulu filmler içinde DasBoot çıtasına erişebilmiş çok az film vardır)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
961
5,661
"Mimar777" arkadaşa çok teşekkürler. Konunun meraklıları için, oldukça yararlı bir kaynak paylaşmış bizlerle. Ayrıca, film önerisi için "jetgil" arkadaşa da teşekkürler, ilk fırsatta o filmi izleyeceğim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
Das Boot, şurada, 2,5 yıl önce sunmuştum: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/140730-das-boot-1981-a.html

Hatta, konu başlığını ilk kullandığım nick ile açmıştım (baalpteor)

"dosyaupload" sitesine film yüklediğim anlaşılınca, banlanmıştım.

Sitede bir üyeden "kırık link" uyarısı da gelmeyince, üstüne düşmedim.

"Film-Noir", "Giallo" ve yeni bir konu üzerinde çalışıyordum ama
ilk işim bu harika filmi yeniden sunmak olacak.

Çok yakında...

Saygılar.

*

cemxd

Kıdemli Üye
17 Şub 2013
138
548
Bursa
Paylaşımınız için teşekkür ederim. Açıklayıcı bilgilerinize ilave ve düzeltme olarak, sonar iyi kötü savaş başladığında vardı. U-Boat lar için asıl yıkım radarın denizaltılar için geliştirilmesi olmuştur. Daha küçük dalga boyu olan radarların geliştirilmesiyle denizaltılar avcı iken av haline gelmişlerdir.

jetgil

Yeni Üye
20 Tem 2022
17
20
Wolfgan Petersen'in öldüğünü bilmiyordum. Öyleki hergün düzenli olarak "türkçealtyazi" sitesini takip ederim güncel sinema haberleri için orada bile henüz yayınlanmamış. Çok üzüldüm.

Das Boot sadece bir denizlatı filmi değildi. GErçi romanını okumadığım nadir filmlerdendir. FAkat, bu filmde anlatına o kadar birbirinin içine geçmiş kavram varki yaşama dair. Bir savaş aracında geçmesine rağmen insani değerlerin irdelendiği enfes bir yapıt.Israr ediyorum sakın ingilizcesini yada Türkçe dublajlısını seyretmeyin. Bu arada filmin ana tema müziği ayrı bir efsanedir. sinemaseverlerin kulağında asılı kalan müziklerden birisidir.

3.sınıf Amerikan Hollywood filmlerini veya pek inandırıcı olmayan macera odaklı filmleri elersek, Das Bootla beraber sayabileceğimiz birkaç film daha izlenmeye değer. Zamanı gelince hep beraber paylaşırız. Kitap konusunu çok dağıtmamak gerekir belkide.