scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

İlk baskısını "Milliyet Yayınları"ndan Temmuz 1973'te yapmıştı ve hemen almıştım. Daha sonra birkaç ay içinde onlarca baskıya eriştiğine şahit oldum (tam hatırlamıyorum ama bir yıl içinde 30 baskı filan yapmış olabilir). Millet kırılmış gibi bu kitabı alıp okuyordu. Benim bu kadar kısa süre içinde bu kadar çok baskı yaptığını gördüğüm ilk kitap buydu. Demek "Varlık Yayınları" da bunun üzerine 70 baskı daha yapmış (2004'e kadar).

Bu güzel eser için teşekkürler sevgili "Mehmet Ali".

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
martin okuyan ellbette bunu da okuyacak...
bende yaklaşık 25 sene önce okumuştum...
bir de üstadımızdan okuyalım...
çok teşekkürler...

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir

İlk baskısını "Milliyet Yayınları"ndan Temmuz 1973'te yapmıştı ve hemen almıştım. Daha sonra birkaç ay içinde onlarca baskıya eriştiğine şahit oldum (tam hatırlamıyorum ama bir yıl içinde 30 baskı filan yapmış olabilir). Millet kırılmış gibi bu kitabı alıp okuyordu. Benim bu kadar kısa süre içinde bu kadar çok baskı yaptığını gördüğüm ilk kitap buydu. Demek "Varlık Yayınları" da bunun üzerine 70 baskı daha yapmış (2004'e kadar).

Bu güzel eser için teşekkürler sevgili "Mehmet Ali".

file

Sevgili Scanfan sanırım yetmişlerin sonunda bende resimdeki kitabı almıştım. Hala kızımın kütüphanesinde durur.

Mutlaka okunması gereken bir kitaptır.
Artı not Marty amca da ki profesör Hansen de Eric Von Danikene göndermedir :D

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

İnsanlık tarihini ilgilendiren ve henüz kanıtlanmamış çok sayıda köklü teoriye dayandırılan bu tür sansasyonel kitapları kendi janrı içinde değerlendirmek daha doğru olur kanaatindeyim. Batılılar bu tür kitapları tarih ya da arkeoloji kategorisine değil de "pseudohistory" ("sahte tarih") ve "Pseudoarchaeology" ("sahte arkeoloji") adını verdikleri türlere sokmuşlar. İlgi uyandırıcı kitaplardır, zaten dünya çapındaki baskı sayıları ve tirajlarından da bunu anlamak mümkün (dünyada İncil'den sonra en çok satan kitap buymuş). Okuması zevkli, çok sürükleyici bu kitaplar beyin jimnastiği de yaptırır, insanın o güne kadar sorgulamadığı bazı şeyleri sorgulamasını, kendisiyle ve kitabı okuyan yakınlarıyla tartışmasını filan sağlar vb. Kitaplar kendi kategorisi içerisinde tutulursa zarar vermezler. Tabii bunları eleştiren çok sayıda kitap da yazılmıştır. Onları okumak da ilginçtir. Ben bir solukta okumuştum ilk çıktığında. O yıl (1973) galiba iki kitabı hiç ara vermeden (uyumadan) okuyup bitirmiştim. Biri buydu, diğeri de "Kelebek". "İnce Memet"i de aynı şekilde başladım ama hacminden ötürü ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra ders kitapları da dahil hiçbir kitabı bir oturuşta bitirmedim.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
1984 yılında bir solukta okumuştum ben de:).
Martin amca gibi gizemlerle uğraşması demek ki
herkesin ilgisini çekiyor olmalıydı (Martin Mystere
okumaya Çizgi Diyarı ile tanıştıktan sonra başladım)...
Tabii sonradan yalanlandı, şarlatan olduğu söylendi vs.
ama bize yeni ufuklar açmış olduğu da bir gerçek...:)
Teşekkürler üstat.

Not: Ben bunları yazarken benzer bir yorumu açıklamalarıyla
birlikte scanfan üstadım yapmış bile :)...

Son düzenleme:

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,636
TAM 35
Valla kötü bir niyetim yoktu.:Ğ:Ğ:Ğ:ĞSadece bir e kitap nasıl taranıp düzenlenir diye bir deneme yapmak istemiştim elimdeki en ince kitapta buydu.Ama bende bunu bir solukta bitirmiştim.Sürükleyici olduğunu kabul etmek lazım.Ahaaa Şerif artık Martindeki yan karakterleri bile biliyor.Yıllardır göle çaldığım maya tuttu.Allahım ne kadar mesudum.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Niyetim kimseyi kınamak filan değil.
Ben de kitabı bir solukta okuyanlardanım.
Hatta filmini bile gördüm. Kitap o kadar popüler olmasına rağmen filmini izlemeye 15-20 kişi gelmişti.
İnsanlığın gelişim sürecini boş verip, her seyi uzaylılara bağlayan bu şarlatanlığa karşı, "Hayatta tek yol gösterici ışık bilimdir" şiarını koymak istedim.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Niyetim kimseyi kınamak filan değil.
Ben de kitabı bir solukta okuyanlardanım.
Hatta filmini bile gördüm. Kitap o kadar popüler olmasına rağmen filmini izlemeye 15-20 kişi gelmişti.
İnsanlığın gelişim sürecini boş verip, her seyi uzaylılara bağlayan bu şarlatanlığa karşı, "Hayatta tek yol gösterici ışık bilimdir" şiarını koymak istedim.

Hiç de kırmadınız sevgili "KARAOĞLAN" üstadım. Tam aksine paylaşımınız çok aydınlatıcıydı. Atatürk'ün sözüyle de noktayı koymuşsunuz zaten: "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir".

12 Şub 2010
15,006
543,642
İtiraf ediyorum:)
İlk çıktığı tarihte aşırı poüler olmuştu. Basında sürekli söz ediliyor, kamuoyunda çalkantıya, tartışmalara sebep oluyordu.
İşte tam da bu nedenle okumadım, okumayı düşünmedim.
Özellikle magazin basınının pompaladığı ve yönlendirdiği popüler kitaplara karşı anlaşılmaz bir refleksim var. Film ve dizilere karşı da...
Mesela TV deki Hürrem Sultan mıydı neydi bir bölümünü dahi izlemişliğim olmadı.

Kitap okuma seçiminde tarihi, politik, anı, güncel olayları konu alan kitapları, v.b. tercih ediyorum. Eskiden her tür kitap okurdum ama son yıllardaki seçimim böyle.

Tanrıların Arabaları çizgi roman olsa okurum ama bu tür kitapları, uzay, bilim kurgu gibi fantastik kitapları ancak çizgi romanda okurum. Conan hastası olmama rağmen çizgi roman değilse ona da okumak için zaman ayırmam.
Martin Amca'yı çizgi roman olarak bayılarak okuyorum ve Türkçe yayınlanmış tüm maceralarını hele bir kısmını defalarca okudum, okumaya devam ederim. Nathan Never da öyle. Gordon ve diğerleri de... Ama bunların bir tekini bile çizgi roman olmayan kitaptan okumam. Huyum böyle:)

Ama bu paylaşıma katkı sunan değerli dostların görüşlerinden çok yararlandım. Belki bir gün bu kitabı okumayı deneyebilirim.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695

Tanrıların Arabaları çizgi roman olsa okurum ama bu tür kitapları, uzay, bilim kurgu gibi fantastik kitapları ancak çizgi romanda okurum. Conan hastası olmama rağmen çizgi roman değilse ona da okumak için zaman ayırmam.
Martin Amca'yı çizgi roman olarak bayılarak okuyorum ve Türkçe yayınlanmış tüm maceralarını hele bir kısmını defalarca okudum, okumaya devam ederim. Nathan Never da öyle. Gordon ve diğerleri de... Ama bunların bir tekini bile çizgi roman olmayan kitaptan okumam. Huyum böyle:)

.

Var zaten. En azından Almancası. 1978-1983 yılları arasında üç Polonyalı çizgi roman yazarı/çizeri - BogusÅ‚aw Polch, Arnold Mostowicz ve Alfred Górny - tarafından, Däniken'in "Tanrı Arabaları" dahil, o zamana kadar çıkarmış olduğu kitaplardaki tezleri 8 ciltlik bir çizgi serisine dönüstürdüler.

file

Bu ara, Däniken konusunda sayın "Karaoglan" ile aynı düsüncede olduğumu belirteyim. Zamanında Velikowsky olsun, Däniken olsun, Sitchin olsun, baskaları olsun, bu şarlatanların hatırı sayılır sayıda eserlerini okumuştum, biraz meraktan, birazda komedi niyetiyle; tabii, kütüphaneden kiralayarak veya kullanılmışını alarak :D. Nedense; bilim, teknoloji ilerledikçe, bunlar azalmak yerine daha da çoğalıyorlar. Daha geçen günlerde "youtube"'da ciddi ciddi Dünya'nin düz ve sabit olup güneşin dünyanın etrafında döndüğünü ve bütün bilgilerin aslında "Nasa" ve tüm ülkelerin "gizli" ve "gercek" perdaarkası yönetimlerince insanlardan gizlendiğini iddia eden bir değil, üç, değil, on değil, düzinelerce kisinin videolarına rastladım....

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
70 li yılların başlarında bu kitabın etkisinde kalanlardanım.
Büyük bir merakla bir solukta okumuş, zaman zaman da tekrar etmiştim bazı sayfalarını.
Ne yalan söyleyeyim inanarak da okumuştum.
Sonra devamı nitelikli kitapları çıktı.
Onları da okudum.
Biliyorsunuz çok satan kitaplardan olunca başka kişiler de benzeri kitaplar yazmaya başladılar.
onları da aldı ve okudum.
Hala da kitaplığımda dururlar.
Bu kitabı okuduktan sonra insanlar ikiye ayrıldı.
İnanmak istemeyenler...
İnanmak isteyenler.
İtiraf edeyim ben kitapta yazılanları merakla, heyacanla okuyup,
Kısmen de olsa inananlardanım.
İmkan buldukça Nazca düzlüğü, paskalya adası ve Mısır piramitleri ile ilgili yazı ve filmleri hala merak ve heyecanla takip ederim.
Paylaşım için teşekkürler.
Yapılan yorumları da çok keyif alarak okuduğumu belirtmeliyim.
Selam,sevgi ve saygılarımla.​

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sanırım lise 2'ye gidiyordum bu kitabı aldığımda.
Büyük bir merak ile okumuştum. Halen kütüphanemde durur.

Sevgili Mehmet Ali Hocam çizgi romandan sonra da kitaplara el atmış.
Teşekkürler üstadım.

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
Kısa bir yorum yaparsam, eleştiriler normal ama von Daniken bir varsayım koydu ortaya ve bunu insanlarla paylaştı. Ben şahsen son 20 yılda en az 100 defa bilinmeyen uçan cisimler gördüm ve bu konuda araştırmalar yaptım. Yani böyle bir seçenek de yok değil. Ancak batıda kilise kendi din anlayışı dışında her şeyi reddetiyor ki, artık kimsenin taktığı da yok zaten. Adamlar İsa'yı ve mucizelerini de nerdeyse Erich von Daniken kadar ciddiye alıyorlar.. Gerisini anlayın artık... Saygılar...