Beyoğlu 1930 - Selahattin Giz

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Beyoğlu 1930
Selahattin Giz'in Fotoğraflarıyla

Fotoğraf sanatçısı "Selahattin GİZ" (1914-1994) "Atatürk'ün fotoğrafçılarından" biriydi. Üç bin fotoğraflık bir Atatürk arşivi vardı (Bu fotoğraflardan en ünlüsü 1930'lu yılarda Atatürk Ankara'ya giderken ay yıldızlı tren penceresinin arkasında ayakta dururken çektiği fotoğraftı, bunu herkes hatırlayacaktır) Aynı zamanda bir spor fotoğrafçısıydı. Aslında her konuda fotoğraf çekti, İstanbul'un her köşesini belgeledi, kendi deyimiyle "sefirden sefile kadar herkesi görüntüledi", çağına tanıklık yaptı. 1931'den emekli olduğu 1973'e kadar "Cumhuriyet gazetesi"nde çalıştı. Ölümünden üç yıl önce, Aralık 1991'de "Beyoğlu 1930" adında bir fotoğraf albümü çıkmıştı. Ocak 1992'de "Nokta" dergisinde bu kitabı ve Selahattin Giz'i tanıtan bol fotoğraflı bir yazı çıkmıştı. Aşağıda bu yazı yer alıyor. Ayrıca yazının altına aralarında kendi görüntülerinin de olduğu Giz'in birkaç fotoğrafını ekledim.

file

file

file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Çok güzel açıklamalar ve fotoğraflar... Özellikle şehirler arası dolmuş taksiyi (hem de her gün) çok ilginç buldum...
Teşekkürler sevgili Scanfan...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
file

Vay be bununla İstanbul-Artvin yolculuğu yapmak isterdim.

Sağolasın abi.

Moderatör tarafında düzenlendi: