Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılı

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
23.10.2014 tarihli yani bugün tarihli Cumhuriyet Gazetesi Kitap ekinin ana teması Birinci Dünya Savaşı'na ayrılmıştı. Aynı zamanda konu ile ilgili kitaplar da var tanıtımda.. Ben taradım Sevgili usta Melih41 düzenledi. Keyif almanız dileklerimle!..

İndirip de okuyabilirsiniz!..

1_dunya_savas_01.jpg

1_dunya_savas_02.jpg

1_dunya_savas_03.jpg

1_dunya_savas_04.jpg

1_dunya_savas_05.jpg

1_dunya_savas_06.jpg

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
"Siperlerdeydik"i okumuştum, "Kısa 20.yy. Tarihi"
ise yıllardır okumamı bekliyor.
Hobsbawm'ın "1. dünya savaşı olmasaydı...."
alıntısı biraz havada kalıyor,
dengeler bir şekilde değişiyor, tamam ama
iktidarların paylaşım savaşları
sermayenin sahiplerini değiştiriyor
sadece. Sağol üstat.

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Kutsal Çizgi Roman'ın da en büyük alt yapılarından 1. Dünya Savaşı kafama hep takılır, neden 1. ve 2. Dünya Savaşları, yani niçin Dünya Savaşı adını almışlardır diye, katliam gibi milyonlarca insanın öldüğü diğer savaşlar bir türlü bu kategoriye girmez ki bu iki savaşla hiç alakası olmayan kimler öldü acaba dünyada bu güne kadar, oralar dünya değil mi, hadi ikincisinde Japonya ve Birleşik Amerika vardı da birincisinde hangileri vardı, Avusturalya gibi kullanılan İngiliz sömürgeleri mi, bana komik geliyor bu isim anlayışı, düpedüz 1. Avrupa Savaşı benim açımdan, adamlar dünyanın merkezi kendilerini görüyorlar, her ikinizin de ellerinize sağlık üstadlar :)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725

Sayın Savok ;
Sayın Melih41 ;
Sayın Yeryüzü ;
Sayın Fındıkfındık ;

Daha önce de ilgisi nedeniyle yazmıştım.
Ben ilk çıktığı günden beri Cumhuriyet Kitap ekini alır ve biriktirim. Düşünün bu sayıya dek 1288 sayı biriktirmişim. Hatta öncesi bile var. Kitap Fuarı ile ilgili yayınlanan sayılar dergi öncesi döneme aittir ( Radikal Kitap eki , Aydınlık Kitap eki , Birgün Kitap eki vb. ni de biriktirdim. ) .

"Ben çok zenginim" demiştim o yazımda da. Doğru yazmışım değil mi ?

Elimden gelmiyor , biri yapsa da bunları tarasa ve sunsa. İnanın internet ortamı çok önemli bir kültür eserine kavuşmuş olur.

Cumhuriyet Gazetesi Kitap Ekinin 23 Ekim 2014 Tarihli 1288. Sayısı'ı senin de vurguladığın gibi "Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılı" özel sayısı gibi olmuş.

Bilirsiniz 1. Dünya Savaşı ( 2. Dünya Savaşı ) derken aslında ne kadar yaygın çapta ( neredeyse dünya çapında ) olmasını açıklaması bakımından doğru gibi geliyor. Ama bu "savaşların nedenlerini, karakterini ve asıl suçlusunu" açıklamaya yetmediği gibi bu "savaşların nedenlerini, karakterini ve asıl suçlusunu"gizleme görevini bile yerine getirmiş oluyor. Bunlardan dolayı biz gençliğimizde 1970'lerde bu iki savaşa "1. Emperyalist Paylaşım Savaşı" ve "2. Emperyalist Paylaşım Savaşı" diyerek , gerçek adını kullanırdık.

Sizlerin de bildiğini hatırlatayım dedim ...

Hepinize en içten duygularımı iletir , esenlikler dilerim ...

( *Not : Belki bıktınız ama belirtmeden geçemiyeceğim. Benim bilgisayarımdan kaynaklı , "like" tuşum ve "renk panelim" çalışmıyor. Bu nedenle eseri sunana ve güzelim yorumlara "beğendim" tuşu ile niyetimi iletemiyorum. İnanın buna da çok üzülüyorum. Kusuruma bakmayın. )

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci

Sayın Savok ;
Sayın Melih41 ;
Sayın Yeryüzü ;
Sayın Fındıkfındık ;

Daha önce de ilgisi nedeniyle yazmıştım.
Ben ilk çıktığı günden beri Cumhuriyet Kitap ekini alır ve biriktirim. Düşünün bu sayıya dek 1288 sayı biriktirmişim. Hatta öncesi bile var. Kitap Fuarı ile ilgili yayınlanan sayılar dergi öncesi döneme aittir ( Radikal Kitap eki , Aydınlık Kitap eki , Birgün Kitap eki vb. ni de biriktirdim. ) .

"Ben çok zenginim" demiştim o yazımda da. Doğru yazmışım değil mi ?

Elimden gelmiyor , biri yapsa da bunları tarasa ve sunsa. İnanın internet ortamı çok önemli bir kültür eserine kavuşmuş olur.

Cumhuriyet Gazetesi Kitap Ekinin 23 Ekim 2014 Tarihli 1288. Sayısı'ı senin de vurguladığın gibi "Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılı" özel sayısı gibi olmuş.

Bilirsiniz 1. Dünya Savaşı ( 2. Dünya Savaşı ) derken aslında ne kadar yaygın çapta ( neredeyse dünya çapında ) olmasını açıklaması bakımından doğru gibi geliyor. Ama bu "savaşların nedenlerini, karakterini ve asıl suçlusunu" açıklamaya yetmediği gibi bu "savaşların nedenlerini, karakterini ve asıl suçlusunu"gizleme görevini bile yerine getirmiş oluyor. Bunlardan dolayı biz gençliğimizde 1970'lerde bu iki savaşa "1. Emperyalist Paylaşım Savaşı" ve "2. Emperyalist Paylaşım Savaşı" diyerek , gerçek adını kullanırdık.

Sizlerin de bildiğini hatırlatayım dedim ...

Hepinize en içten duygularımı iletir , esenlikler dilerim ...

( *Not : Belki bıktınız ama belirtmeden geçemiyeceğim. Benim bilgisayarımdan kaynaklı , "like" tuşum ve "renk panelim" çalışmıyor. Bu nedenle eseri sunana ve güzelim yorumlara "beğendim" tuşu ile niyetimi iletemiyorum. İnanın buna da çok üzülüyorum. Kusuruma bakmayın. )

Dünyada; ilk emperyalizme karşı kazanılan zaferdi ağabeyim, ölümsüzdür, ölümsüz Aşk.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725

Sayın Fındıkfındık ;

Evet dostum. Kurtuluş savaşımızın bazı özellikleri var :

1 - Birinci Emperyalist Yeniden Paylaşım Savaşının sonucuna aykırı tek savaştır.

2 - Birinci Emperyalist Yeniden Paylaşım Savaşının galip emperyalistlerinin tek kazanamadığı savaştır.

3 - Dünyadaki ilk anti - emperyalist kazanılmış kurtuluş savaşıdır.

4 - Dünyaya ilk kez emperyalist güçlerin de yenilebileceğini ( mazlum devlet tarafından - emperyalist güç olmayan bir güç tarafından ) gösteren bir savaştır.

5 - Dünyada ilk kez kazanılan anti emperyalist kurtuluş savaşı sonrasında yapılan "Kültür Devrimi" ile taçlanmış bir savaştır.

6 - Dünyada Müslüman ülkesi olup laik ve demokratik Cumhuriyetle yönetilen bir sistem yaratan bir anti emperyalist kurtuluş savaşıdır.

7 - Dünyada ilk kez ABD'nın desteklediği bir savaşta yenilgi tattığı savaştır ( daha sonra başta Çin , Vietnam , Küba vb.lerini de tadacaktır. Ama bu ilktir. )

8 - Dünyada ilk kez yendiği halde "Yurtta Barış Dünyada Barış" ilkesini sonuna kadar en tutarlı şekilde savunan anti - emperyalist savaştır.

9 - Anti - emperyalist savaşın zaferi o kadar yakışmıştır ki yendiği ülkenin yöneticileri tarafından bile "Nobel Barış Ödülü"ne aday olarak önerilmiştir.

......................

Say say bitmez. Ne mutlu ki biz böyle bir mirasa sahibiz.

Neredeyse ülkemizi işgal edenleri yendik diye özür dileyecekler. Bu nasıl bir akıl tutulması , bu nasıl utanmazlık , bu nasıl kişiliksizlik , bu nasıl alçaklık........

Ustura Kemal için Sayın Bakunin'e yazdığım yorumu da okumanı isterim. Orada da Kurtuluş Savaşını konu alan , anti emperyalizme ucundan kıyısından dokunan dizilerin nasıl yayından kaldırıldığına değinmiştim.

Sizlere en içten duygularımı ve esenlik dileklerimi iletirim .....