Alsancak'ın Sakini Altay

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Orhan Berent'in bu kitabı İletişim Yayınları'ndan çıktı."İnadına Göztepe" ve "Kaf Sin Kaf"
kitaplarından sonra bu İzmir futbol takımlarının öyküsünü anlatan 3.kitap. Bir arkadaş bu
kitabın kapağını eklerse müteşekkir olurum.
Kitabı henüz okumadım ama beni yıllar öncesine götürdüğü kesin.Tanzer,Ayfer,
Büyük ve Küçük Mustafa,Nihat,Mithat gibi futbolcuları benim kuşağım iyi hatırlarlar.Altay
şu anda Türkiye 2.Liginde mücadele ediyor.Köklü İzmir takımlarından Göztepe bu sezon
play-off oynadı.Hatayspor'a elenerek P.T.T. 1.lige çıkma şansını kaybetti.Altınordu 2.ligde
şampiyon olarak P.T.T. 1.Lige çıktı.İzmirspor İzmir Mahalli Ligde.
Ankara takımları da iyiydiler.Hacettepe 2.Lige çıktı.Ankaraspor 1.Ligde play-off
oynadı.Ankara Demirspor da 3.ligde play off oynadı.Ankaragücü de 2,ligde play off oynadı.Ama bir üst lige çıkamadılar.
Süper ligin eski müdavimleri Samsunspor,Balıkesirspor ve İstanbul Büyük Şehir
Belediye 2014-15'de Süper ligde mücadele edecekler.
Üzüldüğüm bir başka olay ise müzesinde 2 federasyon kupası olan Kocaelispor'un
3.ligden mahalli lige düşmesi oldu.Bir başka takım Sakaryasapor son anda 3. Ligde
kalabildi.
Ankaralı sporseverler de umarım Ankaragücü,Gençlerbirliği,Hacettepe,Ankara
Demirspor,Şekerspor ve PT.T. 'nin tarihini yazarlar.
Orhan Berent'in kitabında bir de tekerleme var:"Kalemizde Tanzer var,geri dörtlü
çelikten duvar,orta saha hepsi canavar,ileride Mustafalar var".Mustafaların küçüğü
Miço Mustafa lakabıyla anılan ve bir dönem Fenerbahçe forması da giyen Mustafa
Kaplakaslan.Büyük Mustafa ise bildiğiniz Mustafa Denizli!

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
656634

"1970'li yılların sonuna doğruydu… Henüz çocuktum ve bir Altay maçındaydım. Maç oynandı, bitti. Çıkış tüneline girerken kaleci Tanzer, sağ bek Kunta Sabahattin, sol bek Bilal, Erol Togay, Zagor Zafer, Nevruz, Taytay Mustafa, Cruyff Mithat, Miço Mustafa, Şeref, Büyük Mustafa ve diğerleri bir an benim olduğum tarafa baktılar. 'Bizi hep hatırla olur mu Orhan? Hayatının sonuna kadar sakın unutma,' dediler. Statta kimse duymadı. Bir tek ben duydum. Hâlâ hatırlıyorum…"

Altay, seyircisinin nispeten az olması ve "sakinliğiyle", İzmir futbol ortamının biraz küçümsenen bir mensubu. Oysa, Karşıyaka'dan sonra şehrin en kıdemlisi. En üst ligde uzak ara en fazla kalmış İzmir kulübü. Şu anda alt liglerde mücadele etmesine rağmen, ebedi puan cetvelinde hâlâ 69 takım arasında 8. sırada duruyor. Küçümsenecek bir şahsiyet değil yani, Altay. En önemlisi, o bir şahsiyet!

Orhan Berent'in hem tutkuyla yazılmış hem titiz bir araştırmaya dayanan kitabı, Altay'ın hikâyesinin içinden aynı zamanda İzmir'in sosyal tarihini anlatıyor. Her kulübün bir nevi roman kahramanı olduğunu bize bir kez daha gösteren bir kitap. İkbali de düşüşü de görmüş, güngörmüş bir roman kahramanı: Altay.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
296 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 19 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9789750515378

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Gandor 08 dostum anında kapağı paylaşmış.Teşekkür ederim.3.Lig takımlarına baktım,
Artvinspor yok.Mahalli ligde futbol takımınız yok mu?

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Hopaspor olması lazım birde özel idare bünyesinde bir takım olması lazım, tamamen ilgim dışındaki bir konu.

12 Şub 2010
15,006
543,719
Sevgili caretta'nın sunumunda bir yerde Küçük Mustafa, bir yerde Miço Mustafa olarak anılan futbolcu " Mikro Mustafa " olabilir mi, yoksa o başka bir futbolcu muydu?
Hafızamda " Küçük " ve " Miço " lakaplı bir " Mustafa " kalmamış da ondan.
Eskiden hafızama daha çok güvenirdim. Son yıllarda o kadar güvenmememi gerektiren bir iki şey yaşadım:)

Nefis tanıtım için teşekkür ederim dostum. Eline sağlık.

seferkaraca

Yeni Üye
13 Kas 2009
8
72
Orhan Berent'in kitabında bahsettiği, 1973-75 yılları arasında Fenerbahçe'de, 1969-1973 ve 1975-79 arasında Altay'da oynayıp 1977'de bir sezon Beşiktaş'ta kiralık oynayan Mustafa Kaplakaslan'dır. Altaylılar Mustafa Kaplakaslan'a Miço Mustafa ya da Mustafa 2, Fenerbahçeliler ise Arap Mustafa derdi. Altay'da 3 Mustafa vardı. Mustafa 1 (Mustafa Denizli) Mustafa 2 (Mustafa Kaplakaslan), Mustafa 3 (Mustafa Turgat'tı). Mustafa Turgat Galatasaray'da 1980'lerde bir ara futbol oynamıştı.

Mikro Mustafa ise 1950'li ve 60'lı yıllarda futbol oynamış Fenerbahçe efsnaelerindendi. Altay'la ilgisi yok.