Kitaplarım ayırtılmış!..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Dün kitapçım aradı, bir süredir beklediğim kitaplar gelmiş ve benim için ayırmış. Gittim aldım. Bir zamanlar yeni kitap çıktığında, "bayinize ayırtmayı unutmayın" diye reklam yapılırdı. Bazen ayırtmayıp kaçırdığımız da olurdu. Şimdi kalmadı böyle şeyler. Bir süre sonra basılı yayın da kalmayacak artık, dijital savaşta bizim kitapların pek şansı yok galiba.

Yukarıdaki son cümleyi okuyunca ilk cümle sıradan olmaktan çıkıyor değil mi? Kitapçı dostum Bayar Sert, yine bir miktar klasik eserlerin ilk baskılarından koymuş vitrine. İnsan bakmaya kıyamıyor. Yer yok filan demeden aldık biraz. İşte bir iki örnek.

James Jones'un 1951 tarihli klasiği İnsanlar Yaşadıkça(From Here To Eternity) sert kapaklı 1972 baskısı Fankitap'ın önündeki standda duruyordu. Bir an biri benden önce uzanıp alacak diye düşünmüşüm. Fred Zinneman'ın 1953 tarihli efsane filmiyle yanyana müthiş bir koleksiyon oldu.

nsanlaryaadka215.jpg

James Jones'un 1951 tarihli klasik romanı İnsanlar Yaşadıkça'nın Altın Kitaplar 1972 tarihli sert kapaklı baskısının kapağı. Nazmi Aktan türkçeye çevirmiş.

nsanlaryaadkadvd216.jpg

1953'te Montgmoery Clift'i dünyaya tanıtan gerçek bir efsane İnsanlar Yaşadıkça filmi. Filmdeki Burt Lancaster ve Deborah Kerr'in ünlü öpüşme sahnesi DVD'nin kapağı olmuş. Kadroya bakar mısınız? Yıldızlar geçidi adeta. Filmi izleyeceklere: Frank Sinatra'nın performansına dikkat. Adam müthiş. Bu efsane siyah beyaz filmi izlemeden öbür tarafa gitmemek lazım yahu.

nsanlaryaadkakitapdvd217.jpg

Enfes bir arşiv oldu böyle.

İşte bir başka güzellik. Lewis Wallace'ın dünyaca bilinmesine vesile olan 1880 tarihli muhteşem romanı Ben-Hur A Tale of the Christ ve tam 11 Oscar ödüllü William Wyler'ın 1959 tarihli epik filmi Ben-Hur'un 50. yıl özel 2 disk versiyon DVD'si . Arşivden bir başka güzel çift.

benhurkapak230.jpg

Ülkemizde Ak Kitabevi tarafından yayınlanan Lewis Wallace'ın epik romanı Ben-Hur'un sert kapaklı 1964 baskısı. Yazarı Lewis Wallace 1881-1885 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda Amerikan elçisi olarak görev yapmış.

benhurdvd231.jpg

Ben-Hur'un 1959 tarihinde William Wyler tarafından çekilen filmin 50. yıl özel versiyon DVD'si. Tam 3,5 saat sürüyor. Filmdeki arabalı dövüş sahnelerini bir başka ekip çekmiş. Hala izlerken insana heyecan veriyor. Hani Gladyatör filminin arabalı sahnelerini pek överler ya. Bir de bu filmdekini görmek lazım. Hiç aratmıyor.

benhurkitapdvd232.jpg

Kitabın ilk sayfalarında yazdığına göre eser, bir heyet tarafından çevrilmiş. Charlton Heston, romandaki Ben-Hur karakterine birebir oturmuş.

Bu arada forumun bu bölümüne ilk mesaj yazan kişi olmuşum :)

Selamlar
Lami Tiryaki

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Forumda bu türden paylaşımların sayısının hızla artması dileğiyle teşekkür ediyorum üstadım. Aslında üzerinde konuşulacak, paylaşılacak, tartışılacak ne kadar çok şey var değil mi? Bu türden eşleştirmeleri ben de "çizgi roman - sinema" arasında yapmak ve bu manada koleksiyonumu genişletmek niyetindeyim. Bir ucundan başladım. Yolun başında sayılırım. Daha gidilecek çok yol var, çok emek gerektiren bir proje bu. Zaman buldukça ben de bu minvalde bir şeyler yazarım diye ümit ediyorum.

Tekrar teşekkürler.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Forumda bu türden paylaşımların sayısının hızla artması dileğiyle teşekkür ediyorum üstadım. Aslında üzerinde konuşulacak, paylaşılacak, tartışılacak ne kadar çok şey var değil mi? Bu türden eşleştirmeleri ben de "çizgi roman - sinema" arasında yapmak ve bu manada koleksiyonumu genişletmek niyetindeyim. Bir ucundan başladım. Yolun başında sayılırım. Daha gidilecek çok yol var, çok emek gerektiren bir proje bu. Zaman buldukça ben de bu minvalde bir şeyler yazarım diye ümit ediyorum.

Tekrar teşekkürler.

direnc11 dostum yazdığın üzere bu tür paylaşımlarda farklı hedeflere oynanılabilir. Kastettiğin üzere çizgi roman-sinema ilişkisi üzerine bizim forum da dahil haddinden fazla platform var ve yazılıp çiziliyor. Ancak yazılanlar popüler ve güncel sinemayla sınırlı. Oysa çizgi romanla ilgili olup çizgi roman olmayan eserler mevcut. Mesela X-Men kitabı, Fatih Conan kitabı, Corto Maltese ilk aklıma gelenler. Bu tür eserler ve filmleriyle ilgili bilgisi olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilirler.

Çok özel bir konu daha var. Metin Demirhan'ın Fantastik Türk Sineması kitabındaki çalışma biraz daha büyütülebilir. Üstat Rahmi Turan'ın pek çok Kara Murat öyküsü mevcut. Kara Murat filmleri paralelinde maceralar incelenebilir. Tarkan çizgi romanı ve filmleri, Karaoğlan çizgi romanı ve filmleri karşılaştırmalı incelenebilir.

Bir başka kategori son yılların moda ekolü, popüler film ve dizilerden oluşturulan çizgi romanlar irdelenebilir. Predator, Alien, The X-Files, Buffy vb gibi...

Bu arada yukarıda kitap tanıtımları ile ilgili bir bölüm varmış ve biz yine başlığı tutturamamışız :9 Neyse, diğer tanıtımları orada yaparız artık :)

Selamlar
Lami Tiryaki

12 Şub 2010
15,006
543,719
Ben Hur filmini sinemada seyretmiştim. Çocuk olduğum için ancak bazı sahnelerini hatırlıyordum. Özellikle arenadaki yarış sahnesini.
Sonra TV de oynadı ve Betamax videoya kaydettim. İki kasete sığdı. Buradan defalarca izledim.

Gerçek bir şölen bu filmi izlemek.

O yılların bu tür tarihi filmler çok tutuluyordu ve en ünlü yönetmen de Cecil B. DeMille'di.

On Emir, Spartaküs, Samson ve Dalilah birbirinden güzel filmlerdi.

Ben Hur'daki unutulmaz sahne, on dakikadan fazla süren arenadaki yarış sahnesidir. Bu sahne daha sonra bir çok filmden çizgi romana kadar esin ve alıntı kaynağı olmuştur. Mesela Karaoğlan'ın Bizans'ta geçen macerasında ve Maviler ile Yeşiller arasındaki rekabeti konu alan olayda Karaoğlan da böyle bir yarışa katılır.

Ben uzun zamandır sinemaya gidemedim. Ama TV de böyle filmler oynadığında izlemeye çalışıyorum. Roman okumaya da yıllardır vakit ayırmıyorum. Ama Kelebek, Banko, Baba gibi filmlerin romanlarını zevkle okumuştum ve roman anlatımını sinemadan daha çok beğeniyorum. Daha doğrusu filmi daha iyi anlamak için romanı da okunmalı sanırım.

Teşekkürler sevgili Lami Tiryaki

Birikimlerinizi zevkle izliyorum

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Ben Hur'daki unutulmaz sahne, on dakikadan fazla süren arenadaki yarış sahnesidir. Bu sahne daha sonra bir çok filmden çizgi romana kadar esin ve alıntı kaynağı olmuştur. Mesela Karaoğlan'ın Bizans'ta geçen macerasında ve Maviler ile Yeşiller arasındaki rekabeti konu alan olayda Karaoğlan da böyle bir yarışa katılır.

Ben uzun zamandır sinemaya gidemedim. Ama TV de böyle filmler oynadığında izlemeye çalışıyorum. Roman okumaya da yıllardır vakit ayırmıyorum. Ama Kelebek, Banko, Baba gibi filmlerin romanlarını zevkle okumuştum ve roman anlatımını sinemadan daha çok beğeniyorum. Daha doğrusu filmi daha iyi anlamak için romanı da okunmalı sanırım.

Teşekkürler sevgili Lami Tiryaki

Birikimlerinizi zevkle izliyorum

Hocam kesinlikle haklısınız. Romanı okumak sanki filmi tamamlıyor gibi. İnsanlar Yaşadıkça'nın romanında, aslında filmde yer verilmeyen dönemine göre oldukça sert öykücükler var. Buna karşın Ben-Hur filmle birlikte yazılmış bir senaryo hissi veriyor. Wyler romana oldukça fazla sadık kalmış. Hele o araba yarışı sahneleri. Hakikaten unutulmaz bir deneyimdir.

Bu arada Bizans'taki Maviler ve Yeşiller kavgasını ve arenadaki macerayı Tarkan'ın Altın Madalyon isimli öyküsünden de hatırlıyorum. Hatta Kartal Tibet'li filmde bu sahneyi bir şekilde "çekmeye çalışmışlar". Eh, fena olmamış diyelim. Zamanın şartlarını düşününce insan keyifleniyor biraz :) Karaoğlan'da bahsettiğiniz macerayı anımsayamadım. Bizanslı Zorba olabilir mi? Bir Arena vardı ama arabaları hatırlayamadım.

Selamlar
Lami Tiryaki

12 Şub 2010
15,006
543,719
Hocam kesinlikle haklısınız. Romanı okumak sanki filmi tamamlıyor gibi. İnsanlar Yaşadıkça'nın romanında, aslında filmde yer verilmeyen dönemine göre oldukça sert öykücükler var. Buna karşın Ben-Hur filmle birlikte yazılmış bir senaryo hissi veriyor. Wyler romana oldukça fazla sadık kalmış. Hele o araba yarışı sahneleri. Hakikaten unutulmaz bir deneyimdir.

Bu arada Bizans'taki Maviler ve Yeşiller kavgasını ve arenadaki macerayı Tarkan'ın Altın Madalyon isimli öyküsünden de hatırlıyorum. Hatta Kartal Tibet'li filmde bu sahneyi bir şekilde "çekmeye çalışmışlar". Eh, fena olmamış diyelim. Zamanın şartlarını düşününce insan keyifleniyor biraz :) Karaoğlan'da bahsettiğiniz macerayı anımsayamadım. Bizanslı Zorba olabilir mi? Bir Arena vardı ama arabaları hatırlayamadım.

Selamlar
Lami Tiryaki

Kitaplığa bakmam lazım hangi macera olduğunu ama sanırım Bizanslı Güzel Vasilisya olması gerekir. Çünkü Karaoğlan, vasilisyayı devirmek isteyen ihtilalicilere karşı vasilisya taraftarları adına yarışa katılıyor ve tabii ki:) kazanıyor ve Bizans ile Türkler arasında barışı sağlıyordu. Bu macerayı Ben Hur filmini izlemeden önce ilk kez önce okumuştum çocukken.

Yarın kitaba bakar, yanılmışsam düzeltirim:)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729

Kitaplığa bakmam lazım hangi macera olduğunu ama sanırım Bizanslı Güzel Vasilisya olması gerekir. Çünkü Karaoğlan, vasilisyayı devirmek isteyen ihtilalicilere karşı vasilisya taraftarları adına yarışa katılıyor ve tabii ki:) kazanıyor ve Bizans ile Türkler arasında barışı sağlıyordu. Bu macerayı Ben Hur filmini izlemeden önce ilk kez önce okumuştum çocukken.

Yarın kitaba bakar, yanılmışsam düzeltirim:)

Bizanslı Güzel Vasilisya'ya baktım hocam. Uzun yıllardır tekrar okumadığım bir hikaye olduğu için unutmuşum. Bilgi doğru, Karaoğlan'ın katıldığı araba yarışları sahneleri var. Ancak Suat Baba sadece 2,5 sayfada anlatıp bitirmiş sahneyi. Hemen hemen aynı temayı işleyen Tarkan'da ise araba yarışları önemli ve neredeyse hikayenin üçüncü nölümünün tamamını kapsıyor. Burada da Sezgin Burak usta'nın tüm çalışmalarında olduğu gibi aksiyon harikası tablo güzelliğinde resimler mevcut. Bir ara Tarkan'ın görsel etkileyiciliği üzerine bir inceleme yapmak lazım. Öyle böyle değil, panellere bakarken insan bazan dalıp hikayeyi okumayı unutuyor!

Selamlar
Lami Tiryaki