Isaac Asimov - Sonsuzluğun Sonu

AhmetCanal35

Süper Üye
29 Mar 2018
385
785
İzmir
b6P7Bb.png

Sonsuzlukta bir aşk ve kurtuluş öyküsü

“Asimov’un en etkili eseri. Bir Bilimkurgu Başyapıtı.” Locus

“Sonsuzluğun Sonu” Asimov’un neden bilimkurgunun ustası olduğunun somut bir kanıtı gibi. Zaman zaman algılama kapasitemizi zorlasa da kitabın düşmeyen temposu onu elimizden bırakmamıza engel oluyor.

“Sonsuzluğun Sonu”, çoğunlukla uzak gelecekte geçiyor. Zamanın dışında yaşayan ve zamanlararası çalışan, zamanda düzenlemeler yapan “Sonsuzlar” var. Sonsuzlar, zamanın ilerleyişini gözleyip gerekli yerlerde minik düzenlemeler yapıyorlar. Aklınıza gelebilecekcek herhangi kötü bir gelişmeyi engelleyebiliyorlar. Ama yapılan bu düzenlemeler olması gerekenleri de etkilediği için özenle seçilmesi gerekiyor. Bu değişiklikleri hesaplamak için onlarca insan çalışıyor ama son karar ve uygulama yetkisi Teknisyenlere ait.

Karakterimiz Andrew Harlan. Teknisyen. Sonsuzluk’un en üst rütbelilerinden biri olan Kıdemli Bilgisayar Twissell’in özel Teknisyeni.

Sonsuzlar, herhangi bir yüzyıla göre yetiştirilmiyorlar. Bağlılıkları bulunmuyor. Çünkü zamanda değişiklik yapmaları gerektiğinde duygusal bir bağ kurmamaları gerekiyor.

Kitabı daha fazla anlatırsam spoiler vermiş olacağım. Çok detaylı bir kitap aslında. Anlatarak bitirebileceğim bir kitap değil. Uzun bir süre önce okumuş olmama rağmen kitabın sahneleri gözlerimin önüne geliyor. Sonsuzluk’tan etkilenmemek elde değil.

Asimov’un hayal gücüne hayran olmamak çok zor. İnce ince işlenmiş bir kitap okumak harika bir duygu. Okuduğunuz her paragrafın bilgiden elde edildiğini, hayal gücü ile harmanlandığını hissedeceksiniz.

İlk kez bilimkurgu okuyacaksınız bu kitap sizi yorabilir. Ama bilimkurgu türüne duygusal bir bağ besliyorsanız kesinlikle sizin için yazılmış bir kitap.

Asimov! Bilikmurgunun üstadı.

İyi okumalar dileriz

Yabancı, konuya girdi:
“Ben Sosyolog değilim.”
Voy gülümsedi.
“İşte bu kulağa kötü geliyor. Ne zaman birisi belirli bir alanda tam bilgi sahibi olmadığını belirterek konuya girse, hemen ardından o alandaki kesin kanaatini belirtecek demektir.”

“Arada bir yaşamın yaşam ve ölümün ölüm olduğu; insanoğlunun kararlarını geri dönülemez bir şekilde verdiği; kötülüğün önlenemediği, iyiliğin yüceltilemediği ve orada kaybedilen Waterloo Savaşı’nın gerçekten ve temelli olarak kaybedildiği bir dünyada kendini kaybederdi.”

“İnsanlığın daha yüksek aşamalara gelebilmesi için büyük sınavlarla karşılaşması gerekir. Tehlike ve tedirgin güvensizlikten insanlığı daha yeni, daha yüksek zaferler kazanmaya iten bir güç doğar.”

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Bilim kurgu severim ama okuduğum
kitap sayısı belki iki elin parmakları
kadardır. Unutmadığım bir Mülksüzler
var Ursula ablamızdan, nur içinde yatsın,
bir de Kaplan Kaplan, Alfred Bester'in.
Bir de Karanlığı Taramak vardı, şimdi
aklıma geldi, onu da sevmiştim, Philip
K. Dick'indi galiba, filmi de yapıldı,
animasyon tarzında...

Bu kitabı da okumak lazım demek ki,
kendi adıma söylüyorum. Tanıtım için
teşekkürler sevgili AhmetCanal.

AhmetCanal35

Süper Üye
29 Mar 2018
385
785
İzmir
Bilim kurgu severim ama okuduğum
kitap sayısı belki iki elin parmakları
kadardır. Unutmadığım bir Mülksüzler
var Ursula ablamızdan, nur içinde yatsın,
bir de Kaplan Kaplan, Alfred Bester'in.
Bir de Karanlığı Taramak vardı, şimdi
aklıma geldi, onu da sevmiştim, Philip
K. Dick'indi galiba, filmi de yapıldı,
animasyon tarzında...

Bu kitabı da okumak lazım demek ki,
kendi adıma söylüyorum. Tanıtım için
teşekkürler sevgili AhmetCanal.

bir elin parmağını geçmiyorsa okuduğunuz bilim kurgu kitapları mutlaka "Otostopçunun Galaksi Rehberi" serisini okumalısınız. 5 kitaplık bir seri olarak geçmesine rağmen aslında 8 kitaplık bir seridir.

6 kitabı Douglas Adams:
- Otostopçunun Galaksi Rehberi
- Evrenin Sonundaki Restoran
- Hayat, Evren ve Her Şey
- Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler
- Çoğunlukla Zararsız
- Kuşkucu Somon – Galakside Son Bir Kez Otostop Çekmek

1 kitabı Neil Gaiman
- Paniğe Kapılma

1 kitabı Eoin Colfer yazmıştır.
- Ve Başka Bir Şey Daha

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Tanıtım için çok teşekkür ederim.
Asimov çok büyük bir usta.3 boyutlu algı dünyamızın sınırlarını zorlayan büyük bir yazar.
Her zaman söylediğim bir şey vardır.
"Dünya okuduğun kitaplar kadar büyüktür."

elma

Yeni Üye
28 Eyl 2017
44
84
Asimov Bilim Kurguda 1 numara Türkçede 43 tane kitabı var kitapları genellikle seriler halinde yayınlanmıştır
Robot ve yasalar
İmparatorluk
Sonsuzluğun sonu tek başına bir kitap

elma

Yeni Üye
28 Eyl 2017
44
84
Bilim kurguda eğer okuyacaksanız Artur Clark var en azından Asimov kadar değerli
2000 uzay yolu macerqası (devam 2020 2030)
RAMA (seri kitap)
Tetik
...........
artur Clark en önemli keşfi uyduları ilk tasarlayan kişi dir