Reported Post by serdar demircan

serdar demircan

Süper Üye
14 Eyl 2017
574
1,589
serdar demircan has reported a post.

Reason:
Forum: Yabancı Filmler
Assigned Moderators: ertuğrul, Baltimora, Mehmet Ali, Colinmccay, uzung, büyük beyaz, sarkomer, profesör, The_DarknesS, Gulyabani, yeryüzü

Posted by: agartan
Original Content:
The Last of the Mohicans 1992

Sinema yorumcuları 7,7/10 IMDb notu hakettiğinin altında bir not olduğunda birleşiyorlar:

Müzikleri ile ayrı bir klasmanda olan, hareketliliği ve aksiyonu ile de çoğu benzerinden bir tık üstte olan bir film.
Lewis her zaman ki gibi efsane, yan roller de hakkını son kan damlasına kadar vermiş.
Her şey manuel; bilgisayar efekti olmadan da çok çok iyi bir film çekilebileceğinin bir kanıtı bu film.
Yarattığı ortam, doğa manzaralı, çok zor çekim bölgelerinde insanüstü bir çabanın ürünü, takdir edilesi...

18. YY. Amerikası, savaş, karmaşa, zorlu hayat koşulları...
Müzikleriyle bile hafızalara kazınmış, aksiyon uzmanı Michael Mann abimizden,
Oscarlı Day-Lewis'ten efsane bir film. İzlemeyen çok sey kaçırır.

Bence, müzikleriyle sinema tarihinin en iyi 5 film müziğinden biri.
Film gayet güzeldi ama benim için müziklerinin gölgesinde kaldı.
''Son Mohikan'' dendiği zaman aklıma gelecek ilk şey müzikleri olacaktır.
Gene de bütün bunlara rağmen beğendim.
Oyuncuların performansları oldukça iyiydi.
Üzerinde fazla durulmaya gerek olmasa da bazı sahnelerde, özellikle figüranların amatörlüğü göze çok çarptı.
Savaş sahneleri biraz keşke dedirtse de dönemine göre gayet başarılıydı.
Filmin temposu yer yer düşük, genel olarak da oldukça yüksekti.
Filmin finali, son 20 dakika mükemmeldi.
İntikam çok güzel işlenilmiş. Ama finalin biraz daha uzun olabileceğini düşünüyorum.
Tavsiye ederim.

90'larda bu ve benzeri konulara değinen birkaç örnek daha var.
Oyuncu kadrosu, müzikleri ve nispeten konusundan dolayı farkını hissettiriyor.
Filmde tarih, savaş ve aşk gibi konular başarıyla işlenmiş ancak müziklerin yükseldiği anda filmin ezildiği, üstesinden gelemediğini gördüm.
Müzikler almış başını gitmiş ama diğer unsurlar bakımından dengenin bozulmasına yol açmış.
Bu yönde bir uyum yakalanamamış olması puanımı da düşürdü, öte yandan çoğu sinemaseverin keyifle izleyeceği bir yapım. 8/10

Filmin bu versiyonunun sinemalarda gösterilen versiyondan daha uzun olduğunu dikkatli izleyiciler fark edecektir. (director's cut)

Video 1080p, tam senkron altyazı yanında, dosya 1,40 GB hacminde.

İndirme linki:
Keyifli seyirler olsun.