KİNOVA Ceylan Yayınları 13.Seri 1971-1972 52 fasikül 125 krş. Sayı 52

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,022
denize sıfır
Caretta dostumuzdan denizleri aşıp gelen bir armağan.:)kinova'nın kendini aşan maceralarından biri..evlilik töreni,bol bol canavarlar var.caretta dostumuza teşekkürler iyi seyirler.:)

c1kgk.jpg

c2qpq.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Kuruşluk Kinowa'lar hakikaten nadir bulunan çizgiromanlar, bunları bizlerle paylaştıkları için Caretta ve Büyükbeyaz dostlarıma teşekkür ederim.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
Kinova ile yeni tanışacak arkadaşların sakın ha hevesini kırmasın bu kötü çizimler. Nasıl olsa çoluk-çocuk okuyor deyip merdivenaltı üretim mantığıyla hazırlanmış absürd örneklerden biri...

Kızılderililere bakış açısıyla senaryosu elbette tartışılabilir ama çizgi kalitesi üzerine konuşacaksak bu kesinlikle EsseGesse üzerinden yapılmalıdır.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
40-45 yıl öncesinden hatırlıyorum bu "Blody Dog"lu KİNOVA' ları.Bu seride Kinova nın maceraları yok.Bloody Dog'la,şimdi adını anımsamadığım sarışın bıyıklı bir adam vardı.Önce çizgileri çok güzeldi.Sonra eldeki stoklar bitince NewLand'ın dediği gibi yerli "çizerlerce" merdiven altı üretime geçildi.Sanırım birkaç sayı sonra da kapandı.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Kinowa 52.

Tex dostum o sarışın adam Montana'lı Karl idi.Kinova'nın tam külliyatı
Aksoy Yayıncılık'ın 4 cildi.1960'lı yıllarda Kinova stoku tükenince galiba
ünlü kapak ressamı Samim Utkun senaryo ve çizimleri kendine ait bu
Kinova'ları üretmiş.52.sayı bu serinin son fasikülü.Tanrı Manitu ve
cehennem zebanileri ile müşerref oluyoruz!Kinova'nın da yer aldığı
maceralar var.Orijinal Esse Gesse çizimleri ile mukayese edilsin diye
bu sayıyı özellikle taradım.Bu kötü çizimler ve uydurma senaryolar o
zaman bol bol satmış.Bunlar da Kinova'nın Türkiye Macerası'nda
tarihe not olarak düşülecek arşivlik sayılar.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,294
4,476
Sevgili dostlar sizlere gönül dolusu sevgiler ve saygılar sunarım.Bu nadide eserleri tekrar görme fırsatı verdiniz bana,sağolun varolun,en iyi geceleriniz olsun.

Vergilius

Onursal Üye
25 Nis 2009
5,689
4,849
Antikacıların ilgisini celbeden bir sayı :) Eline yüreğine sağlık kardeşim bizlerle paylaştığın için.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
… galiba ünlü kapak ressamı Samim Utkun senaryo ve çizimleri kendine ait bu Kinova'ları üretmiş…

Bu çizimlerin, Samim Utkun gibi mükemmelliyetçi bir çizere ait olduğunu sanmıyorum. Rahmetlinin, her biri ayrı güzel, incelemeye doyulmaz kapak çalışmalarını göz önüne aldığımızda, böylesi bilekten böylesi çizimlerin çıkması pek mantıklı gelmiyor...

Elbette bu tür çizimleri hiç kimse üstlenmek istemez. Benimki sadece bir tahmin, 1972 yılında Süavi Süalp ile birlikte Salata dergisi de çıkaran Hayri Önder çizimleri olabilir bunlar...