Kinova (11.Seri Pijamalı) Sayı 42 (11.10.1966)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs

Bu çizgi romanımız 11 Ekim'de tam 50 yaşını doldurmuş.Aslında Kinova da Türkiye'de sessiz sadasız 60.
yılını doldurdu.1955 yılında Özcan Egeli tarafından 87 sayı yayınlanan "Bill Kid"dergisi 50'li sayılarında
(1956 yaz ayları) dolgu olarak Kinova'yı yayınlamıştı.Orijinal çok az macerası olan Kinova Türk okurlar
tarafından çok sevilmiş ve seri yayınlar ile macera stoku tükenince Türk çizimi maceralar gündeme gelmişti.
Kinova kolaj olarak yayınlandı,kopya çizimlerle yayınlandı;hatta fotoroman olarak da yayınlandı.İşte bu sayıda
da bir Türk çizimi macera var.Türk çizimi maceraları Samim Utkun ve Orhan Tunçdemir çizmişler.Bu büyük ihtimalle
Samim Utkun çizimi değil.Unutmadan bu pijamalı seri 1965 yılında yayınlanmaya başladı ve 64 fasikül sürerek
1967 başlarına kadar yayınlandı.Döneminde Teks,Tommiks,Teksas ve Kit Taylor da Ceylan Yayınları tarafından aynı
boyda ve pijamalı olarak yayınlandı.
Bir ara Ceylan Yayınları'nın bu Türk çizimi maceralarını listelemeyi düşünmüştüm.Sonra vazgeçtim zira
macera başlıkları yok.Bir de her kahraman farklı bir kulvarda aynı anda görülüyordu.Sam,Silver,Long,Dog,Doğanay
ve Boni Karl aynı anda 6 değişik yerde!Çık işin içinden çıkabilirsen!
Bu serinin kapakları, maceralardaki karelerden esinlenerek adeta tablo gibi Samim Utkun tarafından çizilmiş.
Siyah logo da çok güzel.Kapaktaki enstantane eski bir maceradan esinlenilerek çizilmiş.Haydutlar tarafından kaçırılan
silah kaçakçısı Doc Kenneth'in kızı Laura Kenneth ve Sam nehirde Delawereler tarafından kovalanırken bir mağaraya
sığınırlar.Hatta mağarada Silver de vardır.Meraklıları bu kareyi Aksoy Kinowa Cilt 1 sayfa 122'de görebilirler.Üstad,
kareyi şahane renklendirerek aslından daha güzel çizmiş.
Macera sanki bir Tommiks macerasından adaptasyon gibi duruyor.Sinyor Barton,
Meksikalı asi general Ruiz'e ne kadar benziyor.
Apaçiler bile tanıdık geliyor...

bl1amjdc68mpjer6g.jpg

5890b7dgxcdscrr6g.jpg

İyi okumalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,719
Kinova'nın bu sayıdaki macerası Orhan Tunçdemir tarafından çizilmiş. Muhtemelen yazarı da odur. Caretta dostumuzun belirttiği gibi maceradaki bir çok kare Tommiks maceralarından fazlaca esinlenerek çizilmiş. Ama ben zevkle okudum.
Bu kadar yerli çizilmiş Kinova macerasının olması, o zamanlar Kinova'nın Türk çizgi roman okurları tarafından ne kadar çok sevilmiş olduğunun tartışmasız bir göstergesidir.

Çok nadir bulunan bu sayıyı sevgili Caretta dostumun büyük özveriyle temin etmiş olduğu belli.

Kendisine yürekten şükranlarımı sunuyorum.