Kinowa - Ceylan Yayınları 1.Seri - Sayı 045 (07.12.1959)

12 Şub 2010
15,006
543,642
kinova4505.jpg

Paylaşmış olduğum bu 45. sayı, Ceylan Kinova 1. serinin baştan sona Kinova olan son sayısı olup, daha önce paylaşmış olduğum bu serinin 46. sayısında Kinova Tex olarak devam etmektedir.
45. Sayıda son sayfanın son kelimesi " Fakat ... " dır. 46. sayıda bu maceranın devamı olarak senaryo ve çizgileri Türk işi olan bir Kinova macerası yer almaktadır.

Ceylan Yayınlarının 1972 yılında yayınlanmaya başladığı 52 sayılık Kinova serisinin sevgili caretta tarafından paylaşılan 23. sayısında bu maceranın son sayfa son kelimesi de " Fakat... " olup devamında ise yine senaryo ve çizgileri Türk işi olan ama daha farklı bir Kinova macerası yer almaktadır.

Yani bizim yerli yazar-çizerlerimiz orijinalinde sona eren bir Kinova macerasına iki farklı versiyonla devam macerası çizmişlerdir. Bence çok keyifli:), takdir edilecek bir şey. Üstelik her iki versiyon da Ceylan Yayınlarından...

Aşağıda, kıyaslama bakımından her iki versiyona ait sayfalar ile Aksoy Yayınlarının 6. cildinde yer alan orijinal maceranın son sayfasını ekliyorum. diğer Kinova serilerindeki bu maceranın sonunu incelemeyi ve kıyaslamayı başka dostlara bırakıyorum.

kinova4538.jpg
knova4606.jpg

izgidiyar001zrz.jpg
img0020kopyaini.jpg

img0001zuz.jpg
imgfdf.jpg

Sevgili tex şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sen de çok iyi bilirsin abi, mukayeseli hukuk denen bir bilim dalı vardır, çizgi romanda da mukayeseli çizgi roman çağı sayende başladı.. Tek kelime ile bir örneği daha yok.. Teşekkürler, saygılar efendim..

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Kinova'nın 16.serisi olan 24 sayılık Ceylan Yayınları serisinin 15.cildinde (forumda mevcut)
macera 52'lik 1971-72 serideki Türk çizimi macera ile devam ediyor. Yani Profesör'ün
1959 baskısı Kinova Teks'in 46.sayıdaki macerası yalnız bu sayıda yayınlanmış. Bu özellik de Profesör'ün paylaştığı bu sayıyı daha da önemli kılıyor. Kim derdi ki şifreli kripto
çözer gibi tam 55 yıl sonra Türk çizimi bir Kinova'nın iki değişik versiyonu olduğunu bu
paylaşım ile öğreneceğimizi.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Bir taraftan bu nadide kitapları ara, bul, al, tara, düzenle ve paylaşıma aç.
Diğer taraftan serilere ilişkin kitapların kronolojik sıralamasına ilişkin muammayı çöz.
Teşekkürlerim gönülden Sayın "Profesör"; saygılarımla...

bayrakzaf.gif

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Çok teşekkürler Sevgili "profesör".İnan ki çizgi roman tarihine katkılarınızı ifade edecek hangi sözcüğü kullansam yetersiz kalıyor. Nazik ithafınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Bilgilendirme ve kitap mükemmel!
Teşekkür ederim üstadım. Saygılarımla.