Kinowa - Ceylan Yayınları 1.Seri - Sayı 046 (14.12.1959)

12 Şub 2010
15,006
543,642

Türkiye'de kitap olarak ilk yayınlanan Kinova serisinin 1. sayısı az önce kaptanımız bakunin tarafından paylaşıldı hoş bir tesadüf eseri olarak.

Aslında bu paylaşıma da sayı 1 diyebiliriz. Çünkü Kinova Tex 'lerin 1. sayısı bu.

Bir önceki sayıda, yani 45. sayıda, Aksoy Kinovaların son macerasının sonu var. Bu sayıdaki Kinova macerası o maceradan sonra kaleye dönmekte olan Sam Boyle'un başından geçenleri konu alıyor.

Çizimlerini çok güzel bulmama rağmen kimi karelerin eski Kinova maceralarından uyarlamamsı:) kopya algısı yaratması yanında, diyalogların fazla Türkçemsi:) olması karşısında bu maceranın yerli çizim olabileceği izlenimi uyandı bende. Bay_x, Caretta ve Mistercaki başta olmak üzere bu konuda yetkin olduğunu düşündüğüm dostların bilgi veya kanaatini bilmek isterim.

Kinova Tex deyince, Tex 'i dolgu olarak düşünen varsa hemen fikir değiştirecektir. Çünkü daha ilk sayıda Kinova dolgu durumuna düşmüş.

Sebebi de, stoktaki Kinova maceralarının tükenmiş olması sanıyorum. Belki de bu nedenle, yani zorunluluktan dolguya dönüşen Kinova'nın yerli çizimleri bu vesileyle başlamış olsa gerek.

Kaptan'ın izinden giderek Kinova Tex 'i
sevgili mistercaki şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına sunuyorum.
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Birbirini tamamlayan iki paylaşım oldu abi.
Güzel oldu zannımca... :)
Türk çizgi romanının en güzel örnekleri birer ikişer gün yüzüne çıkıyor sayende.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Bir yanda Kaptanımız, diğer yanda Profesörümüz. Kinova ilk sayıları havalarda
uçuşuyor. Bizlere de bu şaheserleri hayranlıkla izlemek düşüyor.
Teşekkürler üstatlar, sağolun varolun.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,717
Kıbrıs
Bu sayıyı ve Bakunin'in paylaştığı 1.sayıyı henüz indirmedim.Ama bir dost forumdan derlediğim bilgileri paylaşayım:profesör'ün dediği gibi bu 46.sayı Teks'in Kinova içinde dolgu olduğu ilk sayı.32 sayfanın 28 sayfası Teks;4 sayfası Kinova.14.12.1959-27.7.1960
tarihleri arasında 78.sayıya kadar sürmüş.Altın Teks'in 6.sayısına kadar geliyor.Ama bu
bilgi Teks ile ilgili.Profesör'ün Aksoy Kinova'ya yaptığı atıfı,indirip göreceğiz.Şubat 1959'da
başlayan Kinova yayın stoğu demek ki Aralık ayında tükenmiş ki Kinova 4 sayfaya inmiş.
Tarihi bilgiler otantik dergilerin paylaşımı ile bütünleşiyor;taşlar yerine oturuyor.Laf
değil arkadaşlar 1959-2014; 55 yıllık ayrıntıları görüyor,okuyor, yazıyoruz.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,717
Kıbrıs
Bu sayfalar büyük ihtimalle Türk çizimi.06 numaralı karede başında 5 tüy olan kızılderili
Aksoy 2.Ciltteki kızılderili Siyah Şahin.Orijinal sıra takip etmiş olan Aksoy Yayıncılık'ın
eski bir macerasından alıntılanmış bu kızılderili bu yeni macerda kullanılmış.

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
628
1,386
bu güzel eseri hem bizimle paylaşıyor hemde güzel bir açıklamasını sunuyorsunuz ... ne diyeyim allah sizi başımızdan eksik etmesin profesörüm

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Kinova Tex

Sevgili "profesör" ellerinize sağlık.Görüldüğü üzere;Kinova'ların kapağı ve içi ile en güzel serisi bu. Eliniz değmişken 45.sayıyı da tararsanız Aksoy'un yarım bıraktığı macera tamamlanmış olur. 47. sayı "deadlause71" tarafından taranmış. Artık 4 sayfa Kinova olsa da, 48 sayıyı bekleriz

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Hafızama yanlış yerleşmediyse, bu serinin 46. sayısı yerli çizim diye hatırlıyorum.
Ellerinize sağlık üstadım. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Kinova Tex 46. Sayı

52'lik Seri 23. Fasikül

Aksoy 6. Cilt

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Öncelikle, jestine teşekkür ederim sevgili profesör.
Ceylan Yayınları'nın çizgiroman yayın şekli kahramanımız için epey değişik olmuş olmuş.
Eminim Kinowa'da şaşırmıştır başına gelenlere.
Derginin kapağında önce Kinowa yazmasına rağmen; Kinowa belli bir dönem dolgu olarak yayınlanmış,seri ilerledikçe ise sadece ismi kalmış.
Elde Kinowa malzemeleri azalınca Kinowa'nın şöhretinden de yararlanılarak Tex lanse edilmiş.
Bu yaratıcı düşüncenin de çok tuttuğunu ileri ki yıllarda görüyoruz.
Kinowa, çizimlerinin arasına kareler çizilerek malzemeyi çoğalttıklarını duymuştum. Hatta,bu çizimlerin bir çoğunun üstat Samim UTKUN'un elinden çıktığı söylenmektedir.
Yıllarca tekrar maceralarını okuduğumuz Teksas,Tommiks hatta Tom Braks'ı düşündüğümüzde, bu uygulamanın fena fikir olmadığı kanaatindeyim.Macerayı uzatarak sayfa sayısını fazlalaştırmak,genelde bir yerden bir yere giderken yoldaki olaylar,bazen kavga sahnelerine kareler eklenerek v.s...
Bu tarz müdahaleler maceraların konusuna da tesir etmemektedir.Çizimlerin kötü yada farklı gözükmesinin bir başka sebebi ise aydınger kopya olması.Direk basılamadığından kopya çekenin özeni de resim kalitesini çok etkiliyor.
Çok değerli paylaşımlar.
Forumların en güzel yanı da bu zaten.
Bir çok kaynaktan toplanan çizgiroman serileri,örnekleri ve yorumları ile bir bütün olması.
Sürekli eklenen örnekler ile hep gelişen bir ansiklopedi tadında.
Son dönemde eklediğin çizgiroman örnekleri muhteşem profesör.
Sürpriz bile yaptırmadın bana..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,876
Söylenecek söz kalmamış.
İşin ustaları yazınca,biz okuyanlar gerekli şekilde aydınlandık.
Kitap ve bilgiler gerçekten çok değerli.
Eline sağlık abi,teşekkür ederim.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Öncelikle gönülden teşekkürler...
Sayın "Profesör", Sayın "Bay_x", Sayın"Mistercaki" ve Sayın "Caretta"" başta olmak üzere dostların doyurucu açıklamaları paylaşımı çok daha anlamlı kıldı.
Tutana da , kesene de, yolana da, temizleyip pişirene de gönül dolusu teşekkürler...
Bize artık bir zahmet, sadece yemek ve sindirmek kalıyor.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Değerli Profesör dostuma teşekkürler ediyorum.Paylaşımlar geldikçe yeni anektotlarda beraberinde getiriliyor.Ellerine sağlık büyük üstat.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Her an yeni bir efsane daha tarihe karışıyor sevgili üstadlarım sayesinde..
Asıl güzellik paylaşımların ansiklopedik tadlar içermesi..
Sağolunuz üstadlarım..