Bugün Gandor'un Köyündeydim!

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Çizgi Diyarı'nda bir çok çalışkan arkadaşımız var ama bir anket başlatıp "en çalışkan kim" diye sorsak, eminim açık ara Gandor08 kazanır. Aslında bu hali ortalama bir Kastamonulu'ya uymaz; çünkü bizim insanımız rahatı biraz fazlaca sever. Örnek: Gendim... :) Ben de haliyle, böyle istisnai bir hemşerimin varlığıyla gurur duyuyorum...
Bugün sevgili Gandor'un köyündeydim; Tosya'da... Her ne kadar o "ben artık hanım köylü oldum, lakabıma bile 37 yerine 08 yazdırdım," dese de benim buna izin veresim yok! :) Artvin'i ben de seviyorum ama Allah aşkına siz söyleyin şu memleketten vaz geçilebilir mi? Huzurlarınızda Tosya'da 26.10.2015:

İddia odur ki Brezilya bayrağının renklerini buradan almış!

"Kaç yanık yolcuya soğuk su verdi, Değdi kaç dudağa çoban çeşmesi!" Sonbahar budur!

Trafik mi? O da nedir? Burası Kastamonu-Tosya yolu birader!

"İşte Tosya'nın özeti" diyecektim ama çorapları nasıl yorumlayacağımı bilemedim. Yalnız, çoraplar kullanılmış değil, sıfır!...

Bu özet daha güzel oldu be!...

Tosya Pazarı. En öndeki kırmızı-gri montlu hanım benim gendi garımcığım...

Gandor bu dükkanı mutlaka hatırlıyordur!

Kastamonu Çay Boyu'na benziyor. Bu çınarları dikenden Allah razı olsun!

Bu harikalar yüzlerce yıldır bu ilçede üretilip, üç otuz paraya satılıyor.

Nedendir bilinmez, kaşık düşmanları bu şimşir kaşıkları çok sever!

İddia odur ki GS ve FB renklerini... Yok canım, bu kadar abartmasam iyi olur...

Sert görüntüsüne aldanmayın, o gerçek bir Pamuk Dede!... Fotoğrafını çekmemi kendisi istedi ve görünce çok hoşuna gitti. :)

Sadece bizim Gandor değil, Tosyalılar'ın hepsi sempatik oluyor. Bu arkadaş beni tezgahının başına çağırıp poz verdi. Resimleri çektikten sonra, çay ısmarlamak için 10 dakika ısrar etti.

Motorun Şirokko ile ilgisi var mı bilmiyorum... Üzme çocuğu Şirokko, daha ne yapsın zavallı?

Tenekeciler Sokağı. Bunun benzeri Kastamonu'da da var. Orada gördüklerinizin hemen hepsi bu bölgede üretiliyor.

Tosya'da en çok bu çınarlı caddeyi beğendim. İlçenin Ilgaz-Samsun çıkışında!...

Bir tabiat harikası; Dipsiz Göl...

Küçücük ama çok güzel... Mutlaka görmelisiniz!...

Sonbahar renkleri göl yüzeyinde...

Göl, doğayı adeta içine hapsetmiş...

Yorumsuz.

Dipsiz gölden dönerken eşim böğürtlenleri görüp durmamı istedi. "Bırak şimdi," diye sallamayı denedim ama ısrar edince dediğini yapmak zorunda kaldım. Karı kısmının dırdırı çekilmez. Onu çekmek yerine, inip bu kareleri çektim.

Şu güzellikleri temaşa etmek yerine böğürtlen dikenleriyle boğuşulur mu arkadaş?

Ve son... İlçeye gelirken gördüğüm Tosya Peri Bacaları'nın resmini çekmek, geri dönerken nasip oldu...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
İddia odur ki, bu resimler aslında şoplu.:D
Kısmetse gezmeyi çok isterim.
Hele bir emekli olayım 5 yıl sonra ölmezsem oralarda olurum.
Sende ölme, beraber gezelim.:)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Abi teşekkürler çok hoş kareler yakalamışsın, pazarcı ihtiyar amcalarımız nedense hep aynıdır. Bende çok hoş kareler yakalamıştım o pazarda.

Aslında mantara denk gelmemişsin herhalde tam mevsimiydi. Purçak mantarı. Tel tel olurki muhteşem, birde onun etli ekmek tarzında yapacaksın, bak açıktım şimdi ya.

Tenekeciler çarşısı aslında bıçakçılar çarşısı veya tosya bıçkısı (çakısı) üretilen yerdi. Şimdilerde 1-2 usta kaldı o işi yapan, sobacılara döndüler.

Bamyacı amcanın tabiki dükkanlarını hatırlıyorum, orada da sanırım eski dükkanlardan çok az kaldı.

Çay boyumuz çok güzeldir, pazardan üst tarafa doğru (gavur Dağı istikameti) marangozlar sitesi ve üç olukları mesire yerimiz vardır.

Aşağı doğru Samsun otoyoluna çıkan kesimdede son yıllarda çok güzel parklar ve toplu yerleşim yerleri yaptılar oralarda güzeldir.

El yapımı beşik ve kaşıklar hakikaten güzel ve nadir olarak o özelliğini kaybetmeyen ilçelerden birisiyiz. Tahta kaşıklar vazgeçilmezimizdir, pilav pişirirken.

Dipsizgöle ne yazıkki çok ufakken gidebildim, ora ile alakalı pek fazla bir bilgim yok.

Aslında gitmişleyin Yeni Cami (Mimar Sinanın çırakları yapmış) yede gitseydin güzel bir Osmanlı Eserini görmüş olurdun. Benim evde hemen üstünde.

Manzara bakımından Artvinden aşağı kalmaz fazlası bile olabilir. Artvinde ova yok her taraf dağ, bizde ise hem ova hem dağ var.

Hani adama sormuşlar nerelisin diye,

ne demiş,

henüz evlenmedim ki!

Sağolasın abi.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Herkesin memleketi kendine güzel ama sonbahar fotoğrafları (çekenden mi kaynaklanıyor bilmiyorum :D ) çok cazip göstermiş Tosya'yı. İnsanın her şeyi bırakıp gidesi geliyor...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,907
ordu-turkey
Artvinin esas güzelikleri borçka karagöl ve kaçkarlara çıkış rotası olan kilisesiyle meşhur bir ilçesidir.Şimdi kilisenin ismini unuttum.Yarısı ayaktadır.Birde camili diye bir ilçesi var ki off ki off kafkas arısı orada üretilir.Orada delibal üretimi yapılır.Yemyeşil tam bir harika birde çivi kullanılmadan yapılmış bir camiisi vardır.Bilip gidip göremediğim gitmek kısmet olmadığı tek şehirdir.Küçük huzurlu bir şehir.Tam yeşillikler içinde yaşanacak.Dağlarında ki hem kaçkarlar hem altıparmak iki dağ silsilesinin olduğu harika bir şehir.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,907
ordu-turkey
Çizgi Diyarı'nda bir çok çalışkan arkadaşımız var ama bir anket başlatıp "en çalışkan kim" diye sorsak, eminim açık ara Gandor08 kazanır. Aslında bu hali ortalama bir Kastamonulu'ya uymaz; çünkü bizim insanımız rahatı biraz fazlaca sever. Örnek: Gendim... :) Ben de haliyle, böyle istisnai bir hemşerimin varlığıyla gurur duyuyorum...
Bugün sevgili Gandor'un köyündeydim; Tosya'da... Her ne kadar o "ben artık hanım köylü oldum, lakabıma bile 37 yerine 08 yazdırdım," dese de benim buna izin veresim yok! :) Artvin'i ben de seviyorum ama Allah aşkına siz söyleyin şu memleketten vaz geçilebilir mi? Huzurlarınızda Tosya'da 26.10.2015:

İddia odur ki Brezilya bayrağının renklerini buradan almış!

"Kaç yanık yolcuya soğuk su verdi, Değdi kaç dudağa çoban çeşmesi!" Sonbahar budur!

Trafik mi? O da nedir? Burası Kastamonu-Tosya yolu birader!

"İşte Tosya'nın özeti" diyecektim ama çorapları nasıl yorumlayacağımı bilemedim. Yalnız, çoraplar kullanılmış değil, sıfır!...

Bu özet daha güzel oldu be!...

Tosya Pazarı. En öndeki kırmızı-gri montlu hanım benim gendi garımcığım...

Gandor bu dükkanı mutlaka hatırlıyordur!

Kastamonu Çay Boyu'na benziyor. Bu çınarları dikenden Allah razı olsun!

Bu harikalar yüzlerce yıldır bu ilçede üretilip, üç otuz paraya satılıyor.

Nedendir bilinmez, kaşık düşmanları bu şimşir kaşıkları çok sever!

İddia odur ki GS ve FB renklerini... Yok canım, bu kadar abartmasam iyi olur...

Sert görüntüsüne aldanmayın, o gerçek bir Pamuk Dede!... Fotoğrafını çekmemi kendisi istedi ve görünce çok hoşuna gitti. :)

Sadece bizim Gandor değil, Tosyalılar'ın hepsi sempatik oluyor. Bu arkadaş beni tezgahının başına çağırıp poz verdi. Resimleri çektikten sonra, çay ısmarlamak için 10 dakika ısrar etti.

Motorun Şirokko ile ilgisi var mı bilmiyorum... Üzme çocuğu Şirokko, daha ne yapsın zavallı?

Tenekeciler Sokağı. Bunun benzeri Kastamonu'da da var. Orada gördüklerinizin hemen hepsi bu bölgede üretiliyor.

Tosya'da en çok bu çınarlı caddeyi beğendim. İlçenin Ilgaz-Samsun çıkışında!...

Bir tabiat harikası; Dipsiz Göl...

Küçücük ama çok güzel... Mutlaka görmelisiniz!...

Sonbahar renkleri göl yüzeyinde...

Göl, doğayı adeta içine hapsetmiş...

Yorumsuz.

Dipsiz gölden dönerken eşim böğürtlenleri görüp durmamı istedi. "Bırak şimdi," diye sallamayı denedim ama ısrar edince dediğini yapmak zorunda kaldım. Karı kısmının dırdırı çekilmez. Onu çekmek yerine, inip bu kareleri çektim.

Şu güzellikleri temaşa etmek yerine böğürtlen dikenleriyle boğuşulur mu arkadaş?

Ve son... İlçeye gelirken gördüğüm Tosya Peri Bacaları'nın resmini çekmek, geri dönerken nasip oldu...

Resimlerle inan ki gitmiş kadar oldum sağolun hadon kardeşim.Bu ülkenin kıymetini bilmeyen siyasetçiler yüzünden yazık oluyor bu ülkeye.

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
422
5,611
Antalya
Bu manzaralar insanı şair yapar be :) Anlaşıldı, bir daha ki Kastamonu toplantısı Tosya çarşısında olacak Allah nasip ederse. Ama gandor08 olmadan olmaz bu sefer.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Resimler etkilenilmeyecek gibi değil. İnsanın "mutlaka gidip görmeliyim" dediği cinsten. Nasip bakalım. Gönül istiyor tabi ki. Gezmiş kadar oldum. Teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
İsviçre'den falan göl kenarı manzaraları vardır ya hani aynıymış
burası da. Yani Kastamonu Turizm Müdürü bu kadar güzel anlatamazdı.
Fotoğraflar mı desem, insanlar mı desem, sen mi desem dostum,
harika. Böğürtlenler, sessiz sakin yol kenarlarında daha neler
vardır, o yol kenarlarını kaçırmamak lazım üstadım...
Demek ki aslında sadece ülkemizi şöyle doya doya gezmeye kalksak
biteremeyeceğimiz kadar güzel yerler göreceğiz. Sağol üstat...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Fotoğraflara bakar bakmaz çarpılmış gibi oldum. İçeriğini tartışmayacağım, onların ne kadar çekici, otantik olduklarını sevgili dostlar belirtmişler zaten. Tosya'nın doğası eşsiz, yakında orayı da talan etmezler inşallah. Hep o haliyle kalmasını temenni ederim. Beni fotoğrafların tekniği de en az içeriği kadar ilgilendirdi. Eskiden bu tarz fotoğraflara daha sık rastlıyorduk, anlatmak istediğini tam anlatan, teknik olarak eksiksiz fotoğraflar. Burada marifet bir zamanlar profesyonel olarak fotoğrafla uğraşmış olan sevgili "hadon" dostumuzda elbette. Ama profesyonel bir makinenin kullanılmış olmasının da payı var diye düşünüyorum. Şu cep telefonları çıktığından beri sürekli rastladığımız derinliği olmayan, birbirinin aynısı komposizyonlar, telefonun otomatik ayarlarına yani onun insafına ve teknik kapasitesine teslim edilmiş sonuçlar. Burada resim sensörünün büyüklüğünden, objektifi oluşturan merceklerin dizilişine kadar onlarca faktör var sanıyorum. "hadon"un çektiği fotoğrafların benzerlerine Life, National Geographic Magazine'de ya da muhtelif fotoğraf dergilerinde rastlıyorduk (ya da "yeryüzü"nün dediği gibi kaliteli takvim sayfalarında). Bugünlerde de bir haberi farklı gazetelerde takip ederken birden aralarında bir tanesinin çok çarpıcı bir fotoğrafla süslendiğini görüyorum, diğer gazetelerinkinden farklı olan o fotoğraf adeta konuşmaya, birşeyler anlatmaya çalışıyor. Ben onu kimim çektiğini hep merak ederim ama çoğunlukla yazmıyorlar. İşte "hadon"un fotoğrafları da bunlardan, yani kişilikleri olan, konuşan ve kalıcı eserler. Yolunuz açık olsun sevgili "hadon". Sevgili "gangor08"e de selamlarımı gönderiyorum. Böyle bir cennet parçasında yaşadığı için de kıskanmadım değil.

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim sevgili dostlar.

Daha önce de söyledim; ısrarla söylüyorum; lütfen buralarda olabildiğince geniş katılımlı bir hafta sonu toplantısı yapalım. Ailelerinizle birlikte, arabalarla gelir, iki gece konaklar, dönersiniz.

Bölgemizin sonbaharı gerçekten çok güzeldir. Mutlaka görülmesi gereken yerleri; örneğin Küre Dağları'nı, Ağlı Kalesi'ni, Gideros Koyu'nu gezip, Kastamonu mutfağının harika lezzetlerini değerlendirirsiniz. (Daday etli ekmeğinin lezzetini Hakan Sait'e sorun.) :)

Yukarıda gördükleriniz gibi fotoğraflar çekeriz. Akşamları oturup çizgi roman ve "ne olacak bu ülkenin hali" sohbetleri yaparız.

Bir düşünün hele... :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Resim çekmeye bende bayılıyordum, epeyde resmim vardı.

2 adetde profosyonel model makinam var. Sony a 300, sony nex 5. ekipmanlarıyla beraber epey bi paraya mal oldu. Kayınpederi kaybettikten sonra soğudum fotograf işinden. Aslında sayın scanfanın dediği gibi doğayı doğal olduğu zaman seviyorum, şu an Artvinde deşilmedik oynamadık yer kalmadı. Çoruh Vadimiz barajlar nedeniyle gitti, diğer vadilerde de başbelası HES ler başlatıldı, maşallahları var, devlet kurumlarımızda desteklediğinden mantar gibi bitiyorlar.

Yaptık ettik, kurduk, 49 yıllığına da verdik. Sonrası sonrası bir sürü soru işaretleri ile dolu.

Üzülüyorum sadece üzülüyorum, dünya kadar akıllı insanlarımız var, mühendisimizden, profumuzdan, siyasetçimizden, din görevlilerimizden, bürakratlarımızdan. Niye ama niye NEREYE GİDİYORUZ? NE YAPIYORUZ? sorusunu soran yok.

Kastamonu bölgesinde bilem bir sürü hes projesi varmış belkide hayata geçmiştir. Bilmiyorum.

Coskun

Kıdemli Üye
20 Haz 2015
160
583
İstanbul
Her sene memlekete giderken Tosya'dan muhakkak geçeriz. Sene 1994'de sadece aracımız bozulduğu için sanayiye uğradık Tosya'da. Ama sanırım bu fotoğraflardan sonra, sadece yanından geçmek değil. İçine de uğrayarak yemek, içmek gerektiğini de anladım.

Not: Sevgili dostum pirinç fotoğrafı göremedim :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Prinçler hasat edilmiştir kardeşim rastlamamış olabilir. Aslında prinç tarlalarının yanından geçmiş ama, boş olduğundan dikkatini çekmemiş.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Gandor dostumun söyediği gibi pirinç yeni hasat edilmişti, tarlalar boştu. Dipsiz Göl'e giderken çeltik tarlalarının yanından geçtiğimizi anladık ama fotoğraf çekmeye çağıran bir görüntüye rastlamadım.

Coşkun dostum, ilçenin tam merkezinde Beyzade isimli bir yer var; mekanı çok tutmadım ama Akçaabat Köftesi on numara... :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Abi princin memleketinde Akçabat köfte yenilirmi?

Gidecektin Kadıngöbeğinin lokantasına etsuyulu pilav birde yanında tas kebabı bak bakalım nasılmış pilav, her tanesini say hiç bir sıkıntı olmazdı.

Dipsizgöle giderken dağ tarafının karşısı hep prinç tarlaları ama her hangi bir fotograflık görsel bu mevsimde yoktur.

Memleketimde bir etkinlik olursa tabiki seve seve, koşa koşa, çapa çapa gelir katılır ve elimden ne geliyorsa da öncülük ederim.

Nasip diyelim.

Coskun

Kıdemli Üye
20 Haz 2015
160
583
İstanbul
Gandor dostumun söyediği gibi pirinç yeni hasat edilmişti, tarlalar boştu. Dipsiz Göl'e giderken çeltik tarlalarının yanından geçtiğimizi anladık ama fotoğraf çekmeye çağıran bir görüntüye rastlamadım.

Coşkun dostum, ilçenin tam merkezinde Beyzade isimli bir yer var; mekanı çok tutmadım ama Akçaabat Köftesi on numara... :)

Ben bu kadar güzel olacağını tahmin edemezdim Tosya'nın. Tavsiyenize kulak vereceğim. Ama Gandor'un dediği gibi köfteye ne gerek var. Daha iyi şeyler bulacağıma eminim :) Esnaf lokantası bile kafi benim için..Selamlar bu forumun bütün Karadenizli çizgi roman aşıklarına..