Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38 _ 21/12/1962 75 kuruş.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38
Kartal Resimli Romanlar Mecmuası
21/12/1962 75 kuruş.

Sevgili dostlarım, bu sayı baya harap olmuş durumdaydı. Kapak sayfası ve 2.sayfanın yırtık olan bölümlerini resim ve yazı olarak onarmaya çalıştım altta görebileceğiniz üzere..Son iki sayfa 37.sayıdan çünkü eksikti. İyi okumalar...

Kartal Dergisi
KARTAL

14 Nisan 1961 tarihinde büyük boy yayınlanan ilk sayısından itibaren genelde İngiliz Eagle dergisindeki çizgiroman başlıklarını sayfalarına yansıtan Kartal, Yalçın Uraz ve Hakkı Bigeç'in sahibi olduğu İstiklal Matbaacılık ve Gazetecilik adlı şirket tarafından haftalık olarak iki farklı formatta çıkmıştır.

Kartal dergisi, başta Rovers takımının forvetini konu edinen Gol Kralı; bir bilimkurgu çizgiromanı olan Jet Logan; aynı anda Ceylan Yayınlarınca da basılan Teksas'la mahkemelik olan Blek; bir diğer esseGesse patentli çizgiroman olan ve Frisco Smith adlı kovboyun maceralarının konu edildiği Kara Süvari; adı kocaman metal gövdesine yazılı olan Robot Archie/Robot Ali; Superboy esintileri taşıyan bir İngiliz çizgiromanı olan Uçan Çocuk; western çizgiromanları İhanet Damgası ve Rocky Rider; Nancy (sonraki yıkarda Çitlembik adıyla maceraları yayınlanmıştır) başlığıyla 1950'lerde ABD'de yayına giren ve bir genç kız bandı olan Can ile Canan; tek sayfalık karikatürize başlık Palabıyık Şerif; Kahraman Roland; mizahi başlık Markizo'nun Maceraları; Jan ve Mari adlı iki gencin serüvenlerinin anlatıldığı Kahraman Çocuklar, 'Kanlı Tarif ve 'Baskın' adlı öykü başlıklarıyla Maskeli Süvari/The Lone Ranger; Kara Korsanın Definesi; Öldüren Yumruk; Gladiatör Olca; Andi ile Sandi; western öyküsü Sessiz Vadi; Şerif Dikon'un maceralarının anlatıldığı Silah Kanunu; Lari-Vest-Kahraman Kovboy; Kurt Adamın Esrarı; bir otomobil yarışçısının maceralarını konu edinen Bradi'nin Ateşi; Yıldırım Kaptan başlığı altoda George Tuska'nın çizgilerinden Buck Rogers ile Kasırgalar Şatosu türü çalışmalara yer vermiştir. Dergide yayınlanan bu çizgiromanlar arasından daha sonra Uçan Çocuk-Yeni Dünyalarda, Jet Logan ve Frisko Smith'in 'Define Peşinde' adlı maceraları kendi başlıklarını taşıyan özel albümler halinde yeniden yayınlanmışlardır.

Kartal dergisi yayın hayatına önce büyük boy bir formatta başlayarak 30 adet çıkmış sonra formatı küçülerek 31 den 38 e kadar devam edip 1.seriyi bitirmiş yine küçük formatta 39 adetlik 2.ve 5 adetlik 3.seriyle devam etmiş içerikleri ise 1 e 1 birbirini takip etmiş toplam 82 fasikülden ibarettir. Bu fasiküllerin büyük boy olan 30 adedi daha sonra fasiküller firma tarafından parçalanarak tefrika eden macera sayfaları bir araya getirilmiş olup 3 adet cilt şömiz kapaklarıyla piyasaya sunulmuştur. Küçük boylarda da aynı uygulama bu sefer 5 adet normal kapaklı cilt yapılmıştır. Özellikle şömiz kapaklı olanlar başta olmak şartıyla tümü çok nadir kitaplar sınıfına girip takım olarak bulmak çok zordur.

Kartal Dergisi haftalık olarak ve sadece 75 kuruş üzeri fiyatla, 1961 ve 1962 yıllarında 2 farklı seri olarak çıkmıştı.
Yalçın Uraz ve Hakkı Bigeç'in yayınevi olan İstikbal Yayıncılık tarafından çıkarılmıştır. Hafta içi Cuma günleri çıkan derginin 1961 tarihli ilk serisi, ikinci seriden format anlamında farklıydı. İngiliz kökenli çizgiromanların ağırlıkla yer verildiği Kartal Dergisi 1961 sayılarında daha büyük bir logo ve ilk sayfadan başlayan çizgiromanlar içermekteydi. 1962 yılı serisi ise Yukarıdaki gibi küçük logolu bir şekilde sadece kapak dahil edilmişti, içeriğine dokunulmadan...
İngiliz ağırlıklı çizgilerin yanı sıra Tommiks Çelik Blek maceralarının da yayımlanması adına özel bir dergidir... İlk seri 20 sayfa
1962'likler ise 36 sayfaydı.

Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38 Byzltlmş 25mb cbr:

Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38 Byzltlmş 25mb cbr:

Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38 Ham tarama 30mb cbr:

Kartal 2.Seri Küçük Boy Sayı 38 Ham tarama 30mb cbr:

kartal38001.jpg

Düzenlenmiş

kartal38001oio.jpg

Ham

kartal38003.jpg

kartal38011.jpg

kartal38027.jpg

kartal38002.jpg
,
kartal38002a.jpg

kartal38014.jpg

alaska698crc1algl.jpg

ZAMANGEZGİNİ
BAYHUN ÖNTÜRK

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,005
Sarıyer
45 sene evvel Robot Archie'ye ulaşmak için zorlanıyordum, çünkü ya günümüzden 50 sene evvel basılmış Kartal'lara çocuk yaşta ulaşamıyordum ya da tam o sıralarda yayınlanan Ceylan'lara 50 kuruşluk bedeli nedeni ulaşabiliyordum. 2010 lu yıllara kadar...
Artık, Çizgidiyarı ile tanıştıktan sonra, hepsi sadece bir tık kadar uzak bana, belki de 2 tık veya zamangezgini dostumun paylaşımlarında olduğu gibi 3-4 tık, çünkü meraklısına ilavebilgi de var burada....

Teşekkürler, dostum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Müzelerde böyle eski, paramparça olmuş basma eserleri onarıp yitmesini engelleyen birimler var. Uzmanlık ve sabır ile işler böyle bir çalışma. İşte anlaşılan bu birimin bir benzerini de Zamangezgini kendi bünyesinde barındırıyor.
Ne mutlu bize...

Çok teşekkürler Zamangezgini...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Kartal dergilerinin çizgi roman tarihimizdeki özgün yeri belli. Her bir Kartal dergisi paylaşımı bizim için son derece kıymetli ve önemli.

Sevgili zamangezgini'nin de çizgi roman sevgisi ve çizgi romana katkısı belli, tartışılmaz.

Ancak tüm dostlardan biraz zaman ayırıp derginin ham ve düzenlenmiş halini karşılaştırmalarını rica ediyorum. Gerçi sunuma eklenen resimlerde sarfedilen çabanın büyüklüğü belli oluyor ama yine de bir göz atın ve bir çizgi romanın hem de değeri çok yüksek bir çizgi romanın nasıl bir emekle arşivlerimize kazandırıldığına tanık olun.

Teşekkür ediyorum, sevgili dostum.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Sunumu incelerken aklımdan geçenlerin tümü sevgili gulyabani, abartman ve direnc11 tarafından dile getirilmiş.

Tekrardan kaçınmak adına üç sevgili dostuma teşekkür ediyorum.

Sevgili Bayhun,

Ustalığını, birikimini, arşivini ve değerli zamanını böylesi emeklerle paylaştığın için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.