Başarmak yada Başaramamak ..

SaydeK44®

Süper Üye
7 Ocak 2013
309
694
izmiR
BUGÜNÜN YÖNETMENLERİ VE HAYAT SİNEMASI

BAŞARMAK YADA BAŞARAMAMAK...

İŞTE BÜTÜN MESELE BU!

Başarmak istiyorsunuz değil mi?

İş yaşamına ilk adımı atmayı heyecanla beklerken, kariyer hedeflerinizi belirlemeye, çalışmak istediğiniz sektörü seçmeye çabalarken, tek bir şeyin hayalini kuruyorsunuz. BAŞARI...

Başarı; bazılarınız için, yüksek bir maaş, iyi bir araba alabilmek, bazılarınız için sosyal güvenceler ve haklar, bazılarınız için kişisel tatmin ve huzur, bazılarınız içinse bunların tümü demek....

Başarı için yaptığınız tanım ne olursa olsun, bu yolda güvenle ilerlemenin ve hedefe ulaşmanın yolu aynı...

Engebeler, tuzaklar, belirsizlikler, riskler, inişler, çıkışlar, piramidin en üzerine gelmeler, düşmeler ile dolu bir yol.

Çok mu korku filmi gibi oldu?

Olsun...

Nasılsa yönetmen de, oyuncu da, teknik adam da sizsiniz...

İsterseniz bir korku sahnesi yazalım hayat sinemanıza şimdi.

Sahne 1

Soğuk bir kış gecesinde, bilgisayarın önünde oturmaktasınızdır.Karşınızda kim bilir kaçıncı kere “bana göre bir şeyler var mı” diye girdiğiniz o insan kaynakları sitesi, kim bilir kaçıncı kere yeniden düzelttiğiniz özgeçmişiniz, kulaklarınızda

“En kısa zamanda size haber vereceğiz” diyen firma yetkilileri...

Kötü bir senaryo biliyorum, bazen hayat yazıyor bu senaryoyu, size hiç sormadan..

Ama unutmayın sevgili yönetmenim...

Sıradan insanların korkuları, büyük insanlarınsa idealleri vardır.

Bu sahneyi, hayatınızın bir bölümünde yaşacaksınız. İş arama süreci, kolay bir süreç değil..Sabır, kararlılık, cesaret, azim ister.

Bir filmin, seyirciye gösterim aşamasına gelene kadar ne kadar çok süreçten geçtiğini hatırlayın lütfen...

Peki nereden başlayacaksınız filminizi çiçekli, böcekli, başarılı sahnelerle doldurabilmek için?

Önce kendinizi tanımanız gerek.

Siz Kimsiniz? Olumlu, olumsuz yanlarınız, sevdikleriniz, sevmedikleriniz, iyi – kötü yönleriniz, hayata karşı duruşunuz...

Bu aslında en zor aşama.

Bu aşamadan sonra hayattan beklentilerinizi düşünmeniz gerek.Kendiniz için başarının tanımını yapmanız gerek.

Size güzel bir haber vereceğim...Bundan sonrası daha kolay...
Hangi sektörde çalışmak istiyorum?
En yüksek tatminle çalışabileceğim görev nedir?
Bu göreve gelebilmek için neler yapmam gerek?
Hangi eğitimleri almam gerek?
Hangi kitapları okumam, neler araştırmam gerek?
Aynı pozisyon için başvuran adaylardan nasıl farklı olabilirim?
Donanımlı bir şekilde mezun olabilmek için çabalıyor muyum? Nerede staj yapmalı, hem bana yaralı olacak, hem de eğlenebileceğim hangi aktivitelere katılmalıyım?

sorularını sorabilmek, cevapları çok iyi değerlendirmek gerek.Çünkü bunlar sizin kameranız, ışığınız, donanımınız.Bu soruların cevapları olmazsa filminiz sönük, kısa, renksiz kalacaktır...

Elinizdeki olanakları öyle iyi değerlendirmeli, iş yaşamına henüz adımınızı atmadığınız bu günlerinizi öyle mükemmel kullanmalısınız ki, filminizde adı pişmanlık olan bir oyuncu olmasın.

Herkes kendi şansını kendi yaratır.

Öyle güzel bir sahne çizmelisiniz ki kafanızda.Net, renkli, hedef odaklı, kararlılık ve inanç olmalı dekorunuz.

Bu dekoru bir kez oluşturursanız eğer hiçbir red, hiçbir olumsuzluk sizi yıkmayacak...

Tamam, Türkiye koşulları muhteşem bir film çekimi için çok, çok elverişli şartlar sunmuyor bize ama unutma;

YÖNETMEN SİZSİNİZ VE KENDİ FİLMİNİZİ KENDİNİZ ÇEKECEKSİNİZ.

Size küçük bir tavsiye, fazla vakit kaybetmeyin

İYİ ÇEKİMLER

GÜNSU BAŞER
LİKYA LİDER İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİM AKADEMİSİ YÖN.

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,288
LÜLEBURGAZ
BAŞARMAK YADA BAŞARAMAMAK...

İŞTE BÜTÜN MESELE BU!

ben de daha bizden bir ifadeyle söyliyeyim... YA BU DEVEYİ GÜDERSİN YA DA BU DİYARDAN GİDERSİN... hedeflerimize doğru yapacağımız hamlelerde başarısızlık gibi bir lükse sahip değiliz...